Fingerstopper AB
Fingerstopper AB har organisationsnummer 559207-8264 (5592078264)
Aktiebolag • Org.nr: 559207-8264
Om företaget
Fingerstopper AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 86 procent till 72 000 kr räkenskapsåret 2025 (513 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fingerstopper AB 72 000 kr och redovisade ett resultat på -13 652 kr. Soliditeten var 91,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 557,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 557,8 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -20,9 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -86,0 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 479 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 23 av 28 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Täby.
- Plats 2 441 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 84 630 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 254 033 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,0 procent | 8,5 procent | 1,0 procent | 16,7 procent | - |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 8,5 procent | 1,0 procent | 16,8 procent | - |
| Soliditet | 74,6 procent | 42,2 procent | 41,4 procent | 64,9 procent | 91,1 procent |
| Kassalikviditet | 394,2 procent | 198,5 procent | 170,5 procent | 248,0 procent | 557,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 procent | 41,9 procent | 7,8 procent | 57,9 procent | -20,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 85,9 procent | - | 5,8 procent | -86,0 procent |
| Omsättning per anställd | 739 000 kr | 1 374 000 kr | 485 000 kr | 513 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 220 000 kr | 631 000 kr | 325 000 kr | 290 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Propellervägen 4 Bc/o c/o FS Täby
18362 Täby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Propellervägen 4 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva produktion av rörlig bild med tonvikt på helentreprenad för web. Produktionsdelen innehåller fotografi av både still och filmad bild, redigering, animering, styling, kostym, scenografi i mediabranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 738 877 kr | 1 373 944 kr | 484 670 kr | 512 710 kr | 72 470 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 874 kr | 306 936 kr | 154 513 kr | 129 193 kr | 66 218 kr |
| Personalkostnader | 220 420 kr | 630 815 kr | 325 114 kr | 290 207 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 7 494 kr | 10 933 kr |
| Rörelseresultat | 58 798 kr | 116 828 kr | 5 043 kr | 85 816 kr | -14 681 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 50 kr | 508 kr | 1 029 kr |
| Räntekostnader | 396 kr | 0 kr | 186 kr | 4 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 58 402 kr | 116 828 kr | 4 907 kr | 86 320 kr | -13 652 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -29 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 12 497 kr | 18 793 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 45 905 kr | 69 035 kr | 4 907 kr | 86 320 kr | -13 652 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 29 975 kr | 36 239 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 29 975 kr | 36 239 kr |
| Omsättningstillgångar | 128 507 kr | 390 751 kr | 151 697 kr | 199 560 kr | 35 540 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 705 kr | 362 147 kr | 102 203 kr | 129 097 kr | 19 836 kr |
| Kassa och bank | 73 802 kr | 28 604 kr | 49 494 kr | 70 463 kr | 15 704 kr |
| Summa tillgångar | 128 507 kr | 390 751 kr | 151 697 kr | 229 535 kr | 71 779 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 95 905 kr | 164 940 kr | 62 740 kr | 149 060 kr | 65 408 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 45 905 kr | 7 833 kr | 12 740 kr | 29 060 kr |
| Årets resultat | 45 905 kr | 69 035 kr | 4 907 kr | 86 320 kr | -13 652 kr |
| Obeskattade reserver | - | 29 000 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 602 kr | 196 811 kr | 88 957 kr | 80 475 kr | 6 371 kr |
| Skatteskulder | 12 497 kr | 31 290 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 20 105 kr | 145 521 kr | 88 957 kr | 80 475 kr | 6 371 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 128 507 kr | 390 751 kr | 151 697 kr | 229 535 kr | 71 779 kr |
Företrädare
- Isak S
Undertecknad i Täby 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fingerstopper AB för organisationsnummer?
Fingerstopper AB har organisationsnummer 559207-8264 (5592078264).
Var ligger Fingerstopper AB?
Fingerstopper AB har sin registrerade adress Propellervägen 4 B, 18362 Täby.
Vilken bransch är Fingerstopper AB verksamt i?
Fingerstopper AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fingerstopper AB?
Fingerstopper AB hade en nettoomsättning på 72 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.