Sillén Holding AB
Sillén Holding AB har organisationsnummer 559208-4478 (5592084478)
Aktiebolag • Org.nr: 559208-4478
Om företaget
Sillén Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sillén Holding AB 100 000 kr och redovisade ett resultat på -121 639 kr. Rörelsemarginalen var -109,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 67,5 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 1171,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -109,4 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -120,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,5 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1171,9 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 521 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 295 av 3 546 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 46 170 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 290 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 247 215 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -69,0 procent | - | - | - | -109,4 procent |
| Vinstmarginal | 598,0 procent | - | - | - | -120,0 procent |
| Soliditet | 86,1 procent | 64,3 procent | 68,6 procent | 67,1 procent | 67,5 procent |
| Kassalikviditet | 688,3 procent | 619,8 procent | 2116,1 procent | 558,2 procent | 1171,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,7 procent | 82,3 procent | 44,8 procent | 12,1 procent | -1,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -78,2 procent | -83,0 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 147 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 67 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sickla Kanalgata 2512067 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Sickla Kanalgata 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att utföra konsultuppdrag till spel- tjänsteleverantörer inom ledning av produktion, design och marknadsföring av digitala miljöer i syfte att utveckla spelvärldar, äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 674 455 kr | 147 142 kr | 25 222 kr | 0 kr | 0 kr | 100 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 959 kr | 23 kr | 145 kr | 0 kr | 144 kr | 2 kr |
| Övriga externa kostnader | 157 386 kr | 71 318 kr | 58 936 kr | 123 304 kr | 157 393 kr | 209 043 kr |
| Personalkostnader | 239 743 kr | 66 586 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 7 850 kr | 9 019 kr | 20 810 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 110 726 kr | -101 502 kr | -54 891 kr | -123 664 kr | -157 594 kr | -109 403 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 330 kr | 98 799 kr | 56 546 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 19 361 kr | 18 581 kr | 14 392 kr | 7 338 kr | 10 481 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 110 724 kr | 879 137 kr | 101 528 kr | -137 726 kr | -128 323 kr | -119 948 kr |
| Bokslutsdispositioner | -43 002 kr | 120 731 kr | 4 259 000 kr | 3 975 000 kr | 1 220 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 14 592 kr | 0 kr | 862 470 kr | 797 267 kr | 208 097 kr | 1 691 kr |
| Årets resultat | 53 130 kr | 999 868 kr | 3 498 058 kr | 3 040 007 kr | 883 580 kr | -121 639 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 60 495 kr | 51 476 kr | 580 666 kr | 580 666 kr | 7 635 666 kr | 7 135 666 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 829 kr | 20 810 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 666 kr | 30 666 kr | 580 666 kr | 580 666 kr | 7 635 666 kr | 7 135 666 kr |
| Omsättningstillgångar | 132 693 kr | 1 230 250 kr | 6 033 986 kr | 9 320 862 kr | 3 269 748 kr | 2 856 051 kr |
| Kortfristiga fordringar | 45 361 kr | 1 110 693 kr | 5 788 749 kr | 5 335 092 kr | 148 086 kr | 617 289 kr |
| Kassa och bank | 87 332 kr | 119 557 kr | 245 237 kr | 3 985 770 kr | 3 121 662 kr | 2 238 762 kr |
| Summa tillgångar | 193 188 kr | 1 281 726 kr | 6 614 652 kr | 9 901 528 kr | 10 905 414 kr | 9 991 717 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 103 130 kr | 1 102 998 kr | 4 251 056 kr | 6 791 063 kr | 7 314 643 kr | 6 743 004 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 53 130 kr | 702 998 kr | 3 701 056 kr | 6 381 063 kr | 6 814 643 kr |
| Årets resultat | 53 130 kr | 999 868 kr | 3 498 058 kr | 3 040 007 kr | 883 580 kr | -121 639 kr |
| Obeskattade reserver | 36 731 kr | 0 kr | 1 390 000 kr | 2 670 000 kr | 3 005 000 kr | 3 005 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 53 327 kr | 178 728 kr | 973 596 kr | 440 465 kr | 585 771 kr | 243 713 kr |
| Leverantörsskulder | 16 285 kr | 5 257 kr | 942 kr | 7 060 kr | 33 677 kr | 10 168 kr |
| Skatteskulder | - | - | 862 470 kr | 302 867 kr | 449 554 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 538 kr | 100 538 kr | 72 538 kr | 156 544 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 193 188 kr | 1 281 726 kr | 6 614 652 kr | 9 901 528 kr | 10 905 414 kr | 9 991 717 kr |
Företrädare
- Markus S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sillén Holding AB för organisationsnummer?
Sillén Holding AB har organisationsnummer 559208-4478 (5592084478).
Var ligger Sillén Holding AB?
Sillén Holding AB har sin registrerade adress Sickla Kanalgata 25, 12067 Stockholm.
Vilken bransch är Sillén Holding AB verksamt i?
Sillén Holding AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sillén Holding AB?
Sillén Holding AB hade en nettoomsättning på 100 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sillén Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Sillén Holding AB föreslog en utdelning på 327 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.