Roslagens Natursten AB
Roslagens Natursten AB har organisationsnummer 559208-4809 (5592084809)
Aktiebolag • Org.nr: 559208-4809
Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamålNorrtälje
Om företaget
Roslagens Natursten AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 23701).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 6 166 438 kr räkenskapsåret 2025 (5 264 741 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Roslagens Natursten AB 6 166 438 kr och redovisade ett resultat på 350 333 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, under branschens median (median 9,2 procent). Soliditeten var 48,1 procent, under branschens median (median 49,1 procent). Kassalikviditeten var 309,9 procent, över branschens median (median 193,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 9,2 procent | 3,3 procent till 19,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,0 procent | 7,3 procent | 2,3 procent till 18,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 48,1 procent | 49,1 procent | 34,5 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 309,9 procent | 193,6 procent | 89,4 procent till 387,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 procent | 7,5 procent | -0,1 procent till 24,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,1 procent | 2,9 procent | -10,1 procent till 24,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 233 000 kr | 1 500 000 kr | 885 000 kr till 1 852 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 652 000 kr | 614 000 kr | 307 000 kr till 691 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 13 av 50 aktiebolag inom huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål.
- Plats 207 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 9 439 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 30 544 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 35,7 procent | 17,8 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 35,6 procent | 17,9 procent | 7,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 45,4 procent | 48,6 procent | 48,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 243,1 procent | 342,1 procent | 309,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 94,7 procent | 42,2 procent | 24,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 19,2 procent | 17,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 209 000 kr | 1 755 000 kr | 1 233 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 643 000 kr | 745 000 kr | 652 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gösvägen 376141 Norrtälje
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Gösvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska arbeta med sågning och huggning i natursten, stenläggning, uppföra murar och arbeta med fasadsten samt därmed hänförlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 4 417 507 kr | 5 264 741 kr | 6 166 438 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 4 256 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 1 043 761 kr | 1 386 109 kr | 1 566 487 kr |
| Personalkostnader | - | 1 285 291 kr | 2 235 752 kr | 3 258 939 kr |
| Avskrivningar | - | 69 408 kr | 87 249 kr | 89 449 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 1 577 797 kr | 936 736 kr | 436 430 kr |
| Ränteintäkter | - | 8 kr | 5 485 kr | 2 212 kr |
| Räntekostnader | - | 4 173 kr | 0 kr | 9 128 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 1 573 632 kr | 942 221 kr | 429 514 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -440 208 kr | -246 282 kr | 23 277 kr |
| Skatt | - | 237 938 kr | 147 765 kr | 102 458 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 895 486 kr | 548 174 kr | 350 333 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 349 312 kr | 284 063 kr | 194 614 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 349 312 kr | 284 063 kr | 194 614 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 000 kr | 1 735 200 kr | 2 388 377 kr | 2 807 770 kr |
| Varulager | - | 36 375 kr | 36 375 kr | 35 284 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 599 122 kr | 614 773 kr | 1 073 714 kr |
| Kassa och bank | 50 000 kr | 1 099 703 kr | 1 737 229 kr | 1 698 772 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 2 084 512 kr | 2 672 440 kr | 3 002 384 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 945 486 kr | 1 298 410 kr | 1 444 418 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | - | 700 236 kr | 1 044 085 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 895 486 kr | 548 174 kr | 350 333 kr |
| Obeskattade reserver | - | 440 208 kr | 686 490 kr | 663 213 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 698 818 kr | 687 540 kr | 894 753 kr |
| Leverantörsskulder | - | 218 006 kr | 48 922 kr | 219 495 kr |
| Skatteskulder | - | 219 913 kr | 382 609 kr | 85 487 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 107 365 kr | 111 960 kr | 210 751 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 2 084 512 kr | 2 672 440 kr | 3 002 384 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades 2019 och har tidigare inte haft någon verksamhet. Detta är bolagets tredje räkenskapsår med sin verksamhet inom sågning, huggning i natursten, uppförande av stenmurar, fasadbeklädnad och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Norrtälje kommun.
Bolaget har i slutet av räkenskapsåret anställt två stycken personal till.
Bolaget har efter räkenskapsårets slut, införskaffat en till stensåg för att kunna tillgodose den ökade efterfrågan på detta.
Företrädare
- Patrick L
- Roman R
Undertecknad i Norrtälje 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Roslagens Natursten AB för organisationsnummer?
Roslagens Natursten AB har organisationsnummer 559208-4809 (5592084809).
Var ligger Roslagens Natursten AB?
Roslagens Natursten AB har sin registrerade adress Gösvägen 3, 76141 Norrtälje.
Vilken bransch är Roslagens Natursten AB verksamt i?
Roslagens Natursten AB är registrerat i branschen huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Roslagens Natursten AB?
Roslagens Natursten AB hade en nettoomsättning på 6 166 438 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Roslagens Natursten AB?
Roslagens Natursten AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Roslagens Natursten AB någon utdelning?
Styrelsen i Roslagens Natursten AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.