Östavalls Fastigheter AB
Östavalls Fastigheter AB har organisationsnummer 559210-0118 (5592100118)
Aktiebolag • Org.nr: 559210-0118
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderÖstavall
Om företaget
Östavalls Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östavall. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201). Sidoverksamheter inkluderar vandrarhemsverksamhet och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 046 714 kr räkenskapsåret 2026 (1 167 897 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Östavalls Fastigheter AB 1 046 714 kr och redovisade ett resultat på 469 709 kr. Rörelsemarginalen var 21,7 procent, under branschens median (median 33,7 procent). Soliditeten var 45,5 procent, över branschens median (median 17,1 procent). Kassalikviditeten var 865,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 141,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,7 procent | 33,7 procent | 10,7 procent till 48,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 20,6 procent | 16,7 procent | -1,5 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 45,5 procent | 17,1 procent | 4,8 procent till 57,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 865,0 procent | 141,4 procent | 42,7 procent till 460,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 25,5 procent | 5,7 procent | -0,3 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,4 procent | 3,0 procent | -4,2 procent till 8,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 725 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Ånge.
- Plats 96 av 197 aktiebolag med säte i Ånge.
- Plats 2 782 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 141 498 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,1 procent | 53,5 procent | 21,7 procent |
| Vinstmarginal | 11,4 procent | 52,3 procent | 20,6 procent |
| Soliditet | 25,6 procent | 30,8 procent | 45,5 procent |
| Kassalikviditet | 719,1 procent | 715,7 procent | 865,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 26,2 procent | 25,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,3 procent | -10,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Råsjövägen 384193 Östavall
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Råsjövägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling och förvaltning av fastigheter, äga värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 012 948 kr | 1 167 897 kr | 1 046 714 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 340 600 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 805 506 kr | 786 949 kr | 735 655 kr |
| Avskrivningar | 64 169 kr | 96 297 kr | 80 565 kr |
| Rörelseresultat | 143 273 kr | 625 251 kr | 226 740 kr |
| Ränteintäkter | 2 719 kr | 7 904 kr | 935 kr |
| Räntekostnader | 30 325 kr | 22 317 kr | 12 089 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 115 667 kr | 610 838 kr | 215 586 kr |
| Bokslutsdispositioner | -32 000 kr | -155 000 kr | 380 075 kr |
| Skatt | 20 115 kr | 95 923 kr | 125 952 kr |
| Årets resultat | 63 552 kr | 359 915 kr | 469 709 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 166 811 kr | 3 692 464 kr | 3 611 899 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 166 811 kr | 3 692 464 kr | 3 611 899 kr |
| Omsättningstillgångar | 783 581 kr | 760 057 kr | 437 150 kr |
| Kortfristiga fordringar | 131 734 kr | 14 753 kr | 18 697 kr |
| Kassa och bank | 651 847 kr | 745 304 kr | 418 453 kr |
| Summa tillgångar | 3 950 392 kr | 4 452 521 kr | 4 049 049 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 011 887 kr | 1 371 802 kr | 1 841 511 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 898 335 kr | 961 887 kr | 1 321 802 kr |
| Årets resultat | 63 552 kr | 359 915 kr | 469 709 kr |
| Obeskattade reserver | 412 075 kr | 567 075 kr | 187 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 108 972 kr | 106 194 kr | 50 538 kr |
| Leverantörsskulder | 28 131 kr | 36 209 kr | 22 332 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 4 844 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 200 kr | 8 490 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 950 392 kr | 4 452 521 kr | 4 049 049 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till J Dahlqvist Skog AB, 556471-9663. Företaget har sitt säte i Ånge kommun.
Företrädare
- Mattias D
Undertecknad i Östavall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Östavalls Fastigheter AB för organisationsnummer?
Östavalls Fastigheter AB har organisationsnummer 559210-0118 (5592100118).
Var ligger Östavalls Fastigheter AB?
Östavalls Fastigheter AB har sin registrerade adress Råsjövägen 3, 84193 Östavall.
Vilken bransch är Östavalls Fastigheter AB verksamt i?
Östavalls Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Östavalls Fastigheter AB?
Östavalls Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 046 714 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ånge
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.