Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB har organisationsnummer 559210-0456 (5592100456)
Aktiebolag • Org.nr: 559210-0456
Om företaget
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Limhamn. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB 0 kr och redovisade ett resultat på -8 738 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -32,8 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 564 av 3 068 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 111 av 144 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 9 459 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 86,4 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 700,0 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -9,4 procent | -55,1 procent | -376,3 procent | -3578,7 procent | -32,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stjärnplan 321618 Limhamn
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Stjärnplan 3 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsulttjänster inom bygg- och fastighetsbranschen, samt äga och förvalta fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 5 000 kr | 17 187 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 17 000 kr | 40 000 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 7 940 kr | 600 682 kr | 777 207 kr | 1 267 203 kr | 8 775 kr |
| Rörelseresultat | -7 940 kr | -612 682 kr | -800 020 kr | -1 267 203 kr | -8 775 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 162 kr | 66 kr | 37 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 940 kr | -172 054 kr | -799 858 kr | -1 267 137 kr | -8 738 kr |
| Årets resultat | -7 940 kr | -172 054 kr | -799 858 kr | -1 267 137 kr | -8 738 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 59 456 kr | 299 902 kr | 233 383 kr | 22 908 kr | 14 169 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 072 kr | 155 586 kr | 208 424 kr | 3 303 kr | 3 340 kr |
| Kassa och bank | 56 384 kr | 144 316 kr | 24 959 kr | 19 605 kr | 10 829 kr |
| Summa tillgångar | 84 456 kr | 312 402 kr | 245 883 kr | 35 408 kr | 26 669 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 84 456 kr | 312 402 kr | 212 544 kr | 35 408 kr | 26 669 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 42 396 kr | 434 456 kr | 962 402 kr | 1 252 545 kr | -14 593 kr |
| Årets resultat | -7 940 kr | -172 054 kr | -799 858 kr | -1 267 137 kr | -8 738 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 33 339 kr | 0 kr | - |
| Leverantörsskulder | - | - | 33 339 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 84 456 kr | 312 402 kr | 245 883 kr | 35 408 kr | 26 669 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsulttjänster inom bygg - & fastighetsbranschen. Företagets säte är i Malmö
Företrädare
- Anders H
- Peter Ö
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB för organisationsnummer?
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB har organisationsnummer 559210-0456 (5592100456).
Var ligger Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB?
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB har sin registrerade adress Stjärnplan 3, 21618 Limhamn.
Vilken bransch är Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB verksamt i?
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB?
Industri- och Fastighetsutveckling i Skåne AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.