Fehlhaber Consulting AB
Fehlhaber Consulting AB har organisationsnummer 559210-3948 (5592103948)
Aktiebolag • Org.nr: 559210-3948
Om företaget
Fehlhaber Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 390 889 kr räkenskapsåret 2025 (1 383 108 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fehlhaber Consulting AB 1 390 889 kr och redovisade ett resultat på 233 697 kr. Rörelsemarginalen var 19,6 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 79,5 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 620,6 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,6 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,6 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 79,5 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 620,6 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,6 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 391 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 941 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 084 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 412 av 1 302 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg.
- Plats 7 824 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 19 466 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 117 119 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,0 procent | 20,8 procent | 19,9 procent | 22,1 procent | 19,6 procent |
| Vinstmarginal | 26,9 procent | 20,8 procent | 24,7 procent | 22,1 procent | 19,6 procent |
| Soliditet | 55,2 procent | 69,3 procent | 69,1 procent | 66,9 procent | 79,5 procent |
| Kassalikviditet | 336,9 procent | 577,0 procent | 290,2 procent | 308,5 procent | 620,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 procent | 30,1 procent | 35,8 procent | 27,6 procent | 21,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 9,6 procent | 5,8 procent | 13,4 procent | 2,5 procent | 0,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 124 000 kr | 1 189 000 kr | 1 349 000 kr | 1 383 000 kr | 1 391 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 775 000 kr | 908 000 kr | 908 000 kr | 912 000 kr | 941 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krabberliderna 1241728 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT samt event- & coachingverksamhet inom träning & vildmark. Företaget ska äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 324 742 kr | 1 025 558 kr | 1 124 383 kr | 1 189 122 kr | 1 348 985 kr | 1 383 108 kr | 1 390 889 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 840 kr | 0 kr | - | 1 000 kr | 6 364 kr | 3 395 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 521 kr | 2 383 kr | 5 707 kr | 116 kr | 334 kr | 0 kr | 523 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 717 kr | 42 400 kr | 40 878 kr | 33 871 kr | 66 249 kr | 56 490 kr | 64 231 kr |
| Personalkostnader | 226 322 kr | 428 736 kr | 774 700 kr | 907 738 kr | 908 399 kr | 911 829 kr | 941 139 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 106 219 kr | 115 830 kr | 115 830 kr |
| Rörelseresultat | 84 182 kr | 552 879 kr | 303 098 kr | 247 397 kr | 268 784 kr | 305 323 kr | 272 561 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 80 kr | 64 269 kr | 36 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 30 kr | 1 294 kr | -16 kr | 0 kr | 64 kr | 557 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 84 182 kr | 552 849 kr | 301 804 kr | 247 493 kr | 333 053 kr | 305 295 kr | 272 004 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -125 000 kr | 0 kr | - | - | - | 25 000 kr |
| Skatt | 18 391 kr | 91 636 kr | 62 205 kr | 52 068 kr | 70 386 kr | 63 777 kr | 63 307 kr |
| Årets resultat | 65 791 kr | 336 213 kr | 239 599 kr | 195 425 kr | 262 667 kr | 241 518 kr | 233 697 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 472 931 kr | 357 101 kr | 241 271 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 472 931 kr | 357 101 kr | 241 271 kr |
| Omsättningstillgångar | 417 658 kr | 662 073 kr | 824 292 kr | 937 494 kr | 587 087 kr | 950 114 kr | 1 152 320 kr |
| Varulager | - | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 405 925 kr | 220 983 kr | 296 418 kr | 318 464 kr | 330 904 kr | 350 312 kr | 345 363 kr |
| Kassa och bank | 11 733 kr | 441 090 kr | 233 255 kr | 204 411 kr | 256 183 kr | 399 802 kr | 481 957 kr |
| Summa tillgångar | 417 658 kr | 662 073 kr | 824 292 kr | 937 494 kr | 1 060 018 kr | 1 307 215 kr | 1 393 591 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 115 791 kr | 392 004 kr | 454 603 kr | 650 027 kr | 732 695 kr | 874 213 kr | 1 107 910 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 5 791 kr | 165 004 kr | 404 602 kr | 420 028 kr | 582 695 kr | 824 213 kr |
| Årets resultat | 65 791 kr | 336 213 kr | 239 599 kr | 195 425 kr | 262 667 kr | 241 518 kr | 233 697 kr |
| Obeskattade reserver | - | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 291 867 kr | 145 070 kr | 244 689 kr | 162 467 kr | 202 323 kr | 308 002 kr | 185 681 kr |
| Skatteskulder | 20 329 kr | 124 890 kr | 100 520 kr | 17 836 kr | 36 978 kr | 43 055 kr | 10 874 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 80 709 kr | 19 180 kr | 142 050 kr | 144 631 kr | 165 345 kr | 264 947 kr | 174 807 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 417 658 kr | 662 074 kr | 824 292 kr | 937 494 kr | 1 060 018 kr | 1 307 215 kr | 1 393 591 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver försäljning av tjänster inom IT-sektorn och utför i samband med detta
Företrädare
- Kaj Matthias F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fehlhaber Consulting AB för organisationsnummer?
Fehlhaber Consulting AB har organisationsnummer 559210-3948 (5592103948).
Var ligger Fehlhaber Consulting AB?
Fehlhaber Consulting AB har sin registrerade adress Krabberliderna 12, 41728 Göteborg.
Vilken bransch är Fehlhaber Consulting AB verksamt i?
Fehlhaber Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fehlhaber Consulting AB?
Fehlhaber Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 390 889 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fehlhaber Consulting AB?
Fehlhaber Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.