Byjannice AB
Byjannice AB har organisationsnummer 559210-7576 (5592107576)
Aktiebolag • Org.nr: 559210-7576
Om företaget
Byjannice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gustavsberg. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig reklamverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 1 068 957 kr räkenskapsåret 2025 (1 136 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Byjannice AB 1 068 957 kr och redovisade ett resultat på -39 672 kr. Rörelsemarginalen var -3,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 26,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 94,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,1 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,6 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,6 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 94,8 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -40,1 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,9 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 534 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 203 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 468 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 231 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
- Plats 25 774 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 200 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 682 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,5 procent | -7,2 procent | 2,8 procent | 1,2 procent | -3,1 procent |
| Vinstmarginal | 29,4 procent | -7,7 procent | 1,8 procent | 0,8 procent | -3,6 procent |
| Soliditet | 43,6 procent | 25,6 procent | 37,9 procent | 39,4 procent | 26,6 procent |
| Kassalikviditet | 76,0 procent | 63,9 procent | 79,3 procent | 106,4 procent | 94,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 procent | -73,0 procent | 12,3 procent | -2,2 procent | -40,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 36,9 procent | 59,5 procent | 1,1 procent | -4,5 procent | -5,9 procent |
| Omsättning per anställd | 738 000 kr | 1 177 000 kr | 1 190 000 kr | 1 136 000 kr | 534 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 100 000 kr | 511 000 kr | 249 000 kr | 193 000 kr | 203 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hermelinvägen 1113433 Gustavsberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva hårvård och skönhetsvård, försäljning av skönhetsrelaterade produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 539 109 kr | 738 476 kr | 1 177 219 kr | 1 190 240 kr | 1 136 171 kr | 1 068 957 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 332 800 kr | 440 720 kr | 522 228 kr | 368 405 kr | 276 315 kr | 379 379 kr |
| Övriga externa kostnader | 406 027 kr | 515 227 kr | 911 268 kr | 1 005 886 kr | 939 100 kr | 866 388 kr |
| Personalkostnader | 149 336 kr | 100 403 kr | 511 409 kr | 249 336 kr | 193 255 kr | 406 996 kr |
| Avskrivningar | 64 705 kr | 64 699 kr | 64 699 kr | 64 699 kr | 64 696 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 6 071 kr | 225 397 kr | -84 377 kr | 33 317 kr | 13 646 kr | -33 212 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 17 kr | 16 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 3 114 kr | 8 348 kr | 6 376 kr | 11 974 kr | 5 113 kr | 5 447 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 957 kr | 217 049 kr | -90 750 kr | 21 360 kr | 8 549 kr | -38 649 kr |
| Skatt | 6 516 kr | 48 436 kr | 0 kr | 3 922 kr | 11 641 kr | 1 023 kr |
| Årets resultat | -3 559 kr | 168 613 kr | -90 750 kr | 17 438 kr | -3 092 kr | -39 672 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 383 793 kr | 319 094 kr | 254 395 kr | 189 696 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 799 kr | 25 350 kr | 16 901 kr | 8 452 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 303 kr | 173 794 kr | 230 751 kr | 184 039 kr | 226 640 kr | 246 434 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 976 kr | 54 322 kr | 97 232 kr | 183 250 kr | 145 418 kr | 245 630 kr |
| Kassa och bank | 21 327 kr | 119 472 kr | 133 519 kr | 789 kr | 81 222 kr | 804 kr |
| Summa tillgångar | 481 096 kr | 492 888 kr | 485 146 kr | 373 735 kr | 351 640 kr | 371 434 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 46 441 kr | 215 054 kr | 124 304 kr | 141 744 kr | 138 653 kr | 98 980 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -3 559 kr | 165 054 kr | 74 306 kr | 91 745 kr | 88 653 kr |
| Årets resultat | -3 559 kr | 168 613 kr | -90 750 kr | 17 438 kr | -3 092 kr | -39 672 kr |
| Kortfristiga skulder | 434 655 kr | 228 806 kr | 360 842 kr | 231 991 kr | 212 987 kr | 259 823 kr |
| Leverantörsskulder | 46 358 kr | 6 471 kr | 170 573 kr | 87 702 kr | 152 545 kr | 88 313 kr |
| Skatteskulder | 6 516 kr | 54 952 kr | 48 436 kr | 3 922 kr | 15 563 kr | 12 664 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 030 kr | 98 354 kr | 72 805 kr | 46 177 kr | 24 880 kr | 124 594 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 481 096 kr | 492 888 kr | 485 146 kr | 373 735 kr | 351 640 kr | 371 434 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver hår- och skönhetsvård, inklusive försäljning av relaterade produkter, och uthyrning avdel i lokal. Företaget bedriver även reklamannonsering på sina sociala medier och får intäkter frånannonsering på sin egen YouTube-kanal.Företaget har sitt säte i Stockholm Län.
Företrädare
- Jannice S (styrelseledamot)
- Alexander F (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Byjannice AB för organisationsnummer?
Byjannice AB har organisationsnummer 559210-7576 (5592107576).
Var ligger Byjannice AB?
Byjannice AB har sin registrerade adress Hermelinvägen 11, 13433 Gustavsberg.
Vilken bransch är Byjannice AB verksamt i?
Byjannice AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Byjannice AB?
Byjannice AB hade en nettoomsättning på 1 068 957 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Byjannice AB?
Byjannice AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.