Soundcad STHLM AB
Soundcad STHLM AB har organisationsnummer 559212-1916 (5592121916)
Aktiebolag • Org.nr: 559212-1916
Öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättningSaltsjö-Boo
Om företaget
Soundcad STHLM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 88102). Sidoverksamheter inkluderar annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst, ljudinspelning och musikutgivning och teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 846 897 kr räkenskapsåret 2025 (836 790 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Soundcad STHLM AB 846 897 kr och redovisade ett resultat på 83 121 kr. Rörelsemarginalen var 2,4 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 47,4 procent, under branschens median (median 53,0 procent). Kassalikviditeten var 190,2 procent, under branschens median (median 196,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 4,4 procent | 1,4 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,3 procent | 4,5 procent | 1,3 procent till 10,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 47,4 procent | 53,0 procent | 27,1 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 190,2 procent | 196,5 procent | 133,7 procent till 411,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,6 procent | 12,6 procent | -2,1 procent till 47,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,2 procent | 3,2 procent | -2,9 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 224 av 327 aktiebolag inom öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning med säte i Nacka.
- Plats 2 051 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 52 404 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 158 051 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 5,4 procent | 19,8 procent | 8,6 procent | 2,4 procent |
| Vinstmarginal | 10,6 procent | 5,2 procent | 19,7 procent | 13,3 procent | 10,3 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 54,4 procent | 77,2 procent | 85,8 procent | 47,4 procent |
| Kassalikviditet | 292,3 procent | 219,4 procent | 438,9 procent | 392,2 procent | 190,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,4 procent | 14,3 procent | 47,2 procent | 16,1 procent | 45,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -43,4 procent | 64,9 procent | - | 1,2 procent |
| Omsättning per anställd | 881 000 kr | 498 000 kr | 821 000 kr | 837 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 623 000 kr | 433 000 kr | 391 000 kr | 410 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kalvövägen 12c/o c/o Fredrik Söderström
13234 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla material och tjänster inom ljud-, ljus- och bildteknik, artistisk verksamhet samt produktion av reklam- och nöjesarrangemang inom kultur, nöje och fritid och därmed förenlig verksamhet. Samt tekniska konsulttjänster inom cad mot byggnadsindustrin.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 880 793 kr | 498 149 kr | 821 447 kr | 836 790 kr | 846 897 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 141 984 kr | 179 801 kr | 11 832 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 66 269 kr | 10 918 kr | 42 080 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 240 727 kr | 206 891 kr | 237 959 kr | 355 441 kr | 325 006 kr |
| Personalkostnader | 622 686 kr | 433 359 kr | 390 876 kr | 409 796 kr | 501 325 kr |
| Rörelseresultat | 93 095 kr | 26 782 kr | 162 364 kr | 71 553 kr | 20 566 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 9 kr | 245 kr | 306 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 638 kr | 195 kr | 184 kr | 901 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 93 088 kr | 26 144 kr | 162 178 kr | 111 459 kr | 87 356 kr |
| Skatt | 20 041 kr | 5 644 kr | 33 633 kr | 14 801 kr | 4 235 kr |
| Årets resultat | 73 047 kr | 20 500 kr | 128 545 kr | 96 658 kr | 83 121 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 310 000 kr | 66 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 310 000 kr | 66 kr |
| Omsättningstillgångar | 187 022 kr | 263 816 kr | 352 384 kr | 387 906 kr | 383 929 kr |
| Kortfristiga fordringar | 86 321 kr | 209 062 kr | 126 242 kr | 208 689 kr | 184 484 kr |
| Kassa och bank | 100 701 kr | 54 754 kr | 226 142 kr | 179 217 kr | 199 445 kr |
| Summa tillgångar | 187 022 kr | 263 816 kr | 352 384 kr | 697 906 kr | 383 995 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 123 047 kr | 143 547 kr | 272 092 kr | 598 998 kr | 182 119 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 73 047 kr | 93 547 kr | 452 340 kr | 48 998 kr |
| Årets resultat | 73 047 kr | 20 500 kr | 128 545 kr | 96 658 kr | 83 121 kr |
| Kortfristiga skulder | 63 975 kr | 120 269 kr | 80 292 kr | 98 908 kr | 201 876 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 774 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 20 041 kr | 25 685 kr | 19 994 kr | 19 447 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 934 kr | 85 810 kr | 53 298 kr | 62 961 kr | 162 695 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 187 022 kr | 263 816 kr | 352 384 kr | 697 906 kr | 383 995 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller material och tjänster inom ljud, ljus och bildteknik, artistisk verksamhet samt produktionstjänster inom reklam, kultur, nöje & fritid. Företaget har sitt säte i Nacka.
Företrädare
- Fredrik S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Soundcad STHLM AB för organisationsnummer?
Soundcad STHLM AB har organisationsnummer 559212-1916 (5592121916).
Var ligger Soundcad STHLM AB?
Soundcad STHLM AB har sin registrerade adress Kalvövägen 12, 13234 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Soundcad STHLM AB verksamt i?
Soundcad STHLM AB är registrerat i branschen öppna sociala insatser för personer med funktionsnedsättning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Soundcad STHLM AB?
Soundcad STHLM AB hade en nettoomsättning på 846 897 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-07-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.