Anderssons Ventservice AB
Anderssons Ventservice AB har organisationsnummer 559212-6709 (5592126709)
Aktiebolag • Org.nr: 559212-6709
Om företaget
Anderssons Ventservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som ventilationsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43222). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 75 procent till 3 182 653 kr räkenskapsåret 2025 (1 820 218 kr föregående år).
Bolagets omsättning har under året ökat pga tillfälligt större efterfrågan i samband med större ombyggnationer hos befintliga kunder.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anderssons Ventservice AB 3 182 653 kr och redovisade ett resultat på 308 139 kr. Rörelsemarginalen var 10,7 procent, över branschens median (median 6,9 procent). Soliditeten var 71,7 procent, över branschens median (median 51,1 procent). Kassalikviditeten var 348,4 procent, över branschens median (median 224,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | 6,9 procent | 1,1 procent till 14,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 10,7 procent | 7,0 procent | 1,0 procent till 14,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 71,7 procent | 51,1 procent | 28,5 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 348,4 procent | 224,0 procent | 135,2 procent till 377,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 65,7 procent | 21,9 procent | 1,4 procent till 57,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 74,9 procent | 2,9 procent | -14,6 procent till 36,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 183 000 kr | 1 410 000 kr | 867 000 kr till 2 467 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 736 000 kr | 605 000 kr | 427 000 kr till 738 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 277 av 748 aktiebolag inom ventilationsarbeten.
- Plats 8 av 10 aktiebolag inom ventilationsarbeten med säte i Huddinge.
- Plats 499 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 17 037 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 54 964 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | 3,0 procent | -1,6 procent | 2,6 procent | 10,7 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 3,0 procent | -1,7 procent | 2,5 procent | 10,7 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 38,1 procent | 39,2 procent | 46,2 procent | 71,7 procent |
| Kassalikviditet | 250,0 procent | 247,1 procent | 221,7 procent | 244,9 procent | 348,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 procent | 28,5 procent | -5,2 procent | 22,0 procent | 65,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -25,0 procent | -13,9 procent | 13,0 procent | -2,3 procent | 74,9 procent |
| Omsättning per anställd | 958 000 kr | 825 000 kr | 1 864 000 kr | 1 820 000 kr | 3 183 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 368 000 kr | 329 000 kr | 619 000 kr | 617 000 kr | 736 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Heliosgatan 32c/o Pär Andersson
12061 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Heliosgatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva ventilationsarbeten, vvs arbeten, fastighets-och underhållsarbeten samt förvalta fast och lös egendom och bedriva värdepappershandel. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet, försäljning och uthyrning inom vvs, ventilation och kylprodukter samt förenlig verksamhet. Svensk näringsverksamhet 43222 Ventilationsarbeten
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 554 919 kr | 1 915 506 kr | 1 649 260 kr | 1 864 280 kr | 1 820 218 kr | 3 182 653 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 45 kr | 0 kr | - | 2 692 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 800 886 kr | 1 755 291 kr |
| Övriga externa kostnader | 273 156 kr | 248 279 kr | 355 548 kr | 424 447 kr | 354 218 kr | 350 673 kr |
| Personalkostnader | 932 917 kr | 736 352 kr | 658 077 kr | 618 774 kr | 616 780 kr | 736 031 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 1 626 kr | 2 787 kr |
| Rörelseresultat | 225 938 kr | 67 087 kr | 49 768 kr | -29 729 kr | 46 708 kr | 340 563 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 761 kr | 363 kr |
| Räntekostnader | 4 156 kr | 60 kr | 376 kr | 782 kr | 1 269 kr | 33 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 221 782 kr | 67 027 kr | 49 392 kr | -30 511 kr | 46 200 kr | 340 893 kr |
| Bokslutsdispositioner | -55 000 kr | -19 000 kr | 0 kr | 24 000 kr | 0 kr | 50 000 kr |
| Skatt | 38 216 kr | 12 399 kr | 11 789 kr | 0 kr | 10 808 kr | 82 754 kr |
| Årets resultat | 128 566 kr | 35 628 kr | 37 603 kr | -6 511 kr | 35 392 kr | 308 139 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 12 309 kr | 9 522 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 12 309 kr | 9 522 kr |
| Omsättningstillgångar | 531 430 kr | 371 992 kr | 345 670 kr | 319 374 kr | 335 290 kr | 644 187 kr |
| Kortfristiga fordringar | 244 690 kr | 163 465 kr | 223 273 kr | 186 918 kr | 241 825 kr | 195 215 kr |
| Kassa och bank | 286 740 kr | 208 527 kr | 122 397 kr | 132 456 kr | 93 465 kr | 448 972 kr |
| Summa tillgångar | 531 430 kr | 371 992 kr | 345 670 kr | 319 374 kr | 347 599 kr | 653 709 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 178 566 kr | 149 194 kr | 131 797 kr | 125 286 kr | 160 679 kr | 468 817 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 63 566 kr | 44 194 kr | 81 797 kr | 75 287 kr | 110 678 kr |
| Årets resultat | 128 566 kr | 35 628 kr | 37 603 kr | -6 511 kr | 35 392 kr | 308 139 kr |
| Obeskattade reserver | 55 000 kr | 74 000 kr | 74 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 297 864 kr | 148 798 kr | 139 873 kr | 144 088 kr | 136 920 kr | 184 892 kr |
| Leverantörsskulder | 83 264 kr | 34 601 kr | 39 382 kr | 79 602 kr | 84 675 kr | 79 084 kr |
| Skatteskulder | 34 112 kr | 42 503 kr | 0 kr | - | 10 807 kr | 46 160 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 70 336 kr | 29 613 kr | 46 160 kr | 19 919 kr | 33 438 kr | 51 648 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 531 430 kr | 371 992 kr | 345 670 kr | 319 374 kr | 347 599 kr | 653 709 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva ventilationsarbeten, vvs arbeten, fastighets-och underhållsarbeten samt förvalta
Företrädare
- Pär Olov A (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anderssons Ventservice AB för organisationsnummer?
Anderssons Ventservice AB har organisationsnummer 559212-6709 (5592126709).
Var ligger Anderssons Ventservice AB?
Anderssons Ventservice AB har sin registrerade adress Heliosgatan 32, 12061 Stockholm.
Vilken bransch är Anderssons Ventservice AB verksamt i?
Anderssons Ventservice AB är registrerat i branschen ventilationsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anderssons Ventservice AB?
Anderssons Ventservice AB hade en nettoomsättning på 3 182 653 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Anderssons Ventservice AB?
Anderssons Ventservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Anderssons Ventservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Anderssons Ventservice AB föreslog en utdelning på 125 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-07-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.