Om företaget
M och H Syd AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kävlinge. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Företaget bedriver även verksamhet inom skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 882 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 746 584 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M och H Syd AB 1 882 000 kr och redovisade ett resultat på -8 495 kr. Rörelsemarginalen var -0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var 63,9 procent, över branschens median (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 277,2 procent, över branschens median (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 63,9 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 277,2 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | 3,5 procent | -10,7 procent till 22,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 471 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 380 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 893 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom lokalvård med säte i Kävlinge.
- Plats 265 av 985 aktiebolag med säte i Kävlinge.
- Plats 10 301 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 90 021 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | 3,7 procent | 1,0 procent | -21,1 procent | -0,4 procent |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | 3,6 procent | 0,9 procent | -21,1 procent | -0,4 procent |
| Soliditet | 54,7 procent | 66,1 procent | 78,3 procent | 65,7 procent | 63,9 procent |
| Kassalikviditet | 335,9 procent | 429,2 procent | 448,2 procent | 291,9 procent | 277,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,2 procent | 16,9 procent | 14,2 procent | -83,7 procent | -2,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 4,4 procent | -4,6 procent | 1,6 procent | -26,4 procent | 7,8 procent |
| Omsättning per anställd | 489 000 kr | 467 000 kr | 474 000 kr | 349 000 kr | 471 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 345 000 kr | 356 000 kr | 329 000 kr | 336 000 kr | 380 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarngatan 7024432 Kävlinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kvarngatan 70 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att tillhandahålla tjänster inom lokalvård, fönsterputsning och därtill hörande verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 231 882 kr | 2 343 517 kr | 2 446 983 kr | 2 333 521 kr | 2 371 789 kr | 1 746 584 kr | 1 881 609 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 13 387 kr | 9 kr | 50 273 kr | 131 331 kr | 43 855 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 29 751 kr | 46 861 kr | 36 257 kr | 25 078 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 463 322 kr | 366 700 kr | 394 108 kr | 411 096 kr | 696 793 kr | 518 420 kr | 388 729 kr |
| Personalkostnader | 471 906 kr | 1 655 286 kr | 1 723 713 kr | 1 779 304 kr | 1 643 597 kr | 1 679 275 kr | 1 520 591 kr |
| Avskrivningar | 7 417 kr | 7 417 kr | 32 507 kr | 32 507 kr | 27 202 kr | 28 961 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 259 486 kr | 267 253 kr | 273 785 kr | 85 545 kr | 23 304 kr | -367 889 kr | -7 774 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 1 051 kr | 3 550 kr |
| Räntekostnader | 7 kr | 1 026 kr | 1 411 kr | 884 kr | 1 785 kr | 1 679 kr | 4 271 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 259 479 kr | 266 227 kr | 272 374 kr | 84 661 kr | 21 519 kr | -368 517 kr | -8 495 kr |
| Bokslutsdispositioner | -64 871 kr | -65 000 kr | -60 000 kr | 64 871 kr | 125 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 41 646 kr | 45 730 kr | 44 320 kr | 32 086 kr | 31 565 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 152 962 kr | 155 497 kr | 168 054 kr | 117 446 kr | 114 954 kr | -368 517 kr | -8 495 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 128 594 kr | 121 177 kr | 88 670 kr | 56 163 kr | 28 961 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 128 594 kr | 121 177 kr | 88 670 kr | 56 163 kr | 28 961 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 659 328 kr | 747 110 kr | 964 961 kr | 994 483 kr | 1 003 977 kr | 669 847 kr | 675 700 kr |
| Kortfristiga fordringar | 298 332 kr | 652 185 kr | 653 397 kr | 719 134 kr | 790 047 kr | 570 240 kr | 620 278 kr |
| Kassa och bank | 360 996 kr | 94 925 kr | 311 564 kr | 275 349 kr | 213 930 kr | 99 607 kr | 55 422 kr |
| Summa tillgångar | 787 922 kr | 868 287 kr | 1 053 631 kr | 1 050 646 kr | 1 032 938 kr | 669 847 kr | 675 700 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 252 962 kr | 408 459 kr | 576 513 kr | 693 959 kr | 808 913 kr | 440 396 kr | 431 901 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 152 962 kr | 308 459 kr | 476 513 kr | 593 959 kr | 708 913 kr | 340 396 kr |
| Årets resultat | 152 962 kr | 155 497 kr | 168 054 kr | 117 446 kr | 114 954 kr | -368 517 kr | -8 495 kr |
| Obeskattade reserver | 64 871 kr | 129 871 kr | 189 871 kr | 125 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 470 089 kr | 329 957 kr | 287 247 kr | 231 687 kr | 224 025 kr | 229 451 kr | 243 799 kr |
| Leverantörsskulder | 293 899 kr | 8 320 kr | 13 499 kr | 917 kr | 13 677 kr | 124 422 kr | 54 022 kr |
| Skatteskulder | 39 642 kr | 77 356 kr | 41 854 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 136 549 kr | 233 298 kr | 214 257 kr | 210 901 kr | 186 657 kr | 86 810 kr | 163 150 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 787 922 kr | 868 287 kr | 1 053 631 kr | 1 050 646 kr | 1 032 938 kr | 669 847 kr | 675 700 kr |
Företrädare
- Ewelina K
Undertecknad i Kävlinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M och H Syd AB för organisationsnummer?
M och H Syd AB har organisationsnummer 559213-2269 (5592132269).
Var ligger M och H Syd AB?
M och H Syd AB har sin registrerade adress Kvarngatan 70, 24432 Kävlinge.
Vilken bransch är M och H Syd AB verksamt i?
M och H Syd AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M och H Syd AB?
M och H Syd AB hade en nettoomsättning på 1 882 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M och H Syd AB?
M och H Syd AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kävlinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.