Stall HM AB
Stall HM AB har organisationsnummer 559213-3689 (5592133689)
Aktiebolag • Org.nr: 559213-3689
Om företaget
Stall HM AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som tävling med hästar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93191). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader och uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 81 procent till 25 000 kr räkenskapsåret 2025 (132 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stall HM AB 25 000 kr och redovisade ett resultat på -2 600 kr. Soliditeten var 39,7 procent, över branschens median (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 135,2 procent, under branschens median (median 151,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,7 procent | 36,7 procent | 9,9 procent till 76,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 135,2 procent | 151,9 procent | 51,6 procent till 467,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -9,9 procent | -1,5 procent | -84,4 procent till 22,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -81,1 procent | 1,2 procent | -27,4 procent till 27,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 296 av 391 aktiebolag inom tävling med hästar.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom tävling med hästar med säte i Östersund.
- Plats 1 821 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 4 154 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 268 988 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 42,6 procent | - | -12,7 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 42,4 procent | - | -12,1 procent | - |
| Soliditet | 93,7 procent | 65,5 procent | 58,6 procent | 42,9 procent | 39,7 procent |
| Kassalikviditet | 1384,9 procent | 392,7 procent | 153,0 procent | 122,4 procent | 135,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 67,5 procent | -135,2 procent | -56,8 procent | -9,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -79,4 procent | - | -56,6 procent | - | -81,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Törnstensgränd 10 A83130 Östersund
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Törnstensgränd 10 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga travhästar samt bedriva bemanning inom bygg och hantverk, uthyrning av entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 208 656 kr | 43 338 kr | 198 397 kr | 85 834 kr | 131 954 kr | 24 999 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 101 856 kr | 140 167 kr | 137 608 kr | 9 145 kr |
| Övriga externa kostnader | 231 903 kr | 41 152 kr | 7 225 kr | 17 682 kr | 3 086 kr | 10 952 kr |
| Personalkostnader | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 1 227 kr | 1 227 kr | 4 975 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr |
| Rörelseresultat | -24 474 kr | 959 kr | 84 341 kr | -82 469 kr | -16 740 kr | -3 098 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 23 kr | 216 kr | 485 kr | 498 kr |
| Räntekostnader | 74 kr | 0 kr | - | - | 121 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -24 548 kr | 959 kr | 84 364 kr | -82 253 kr | -16 376 kr | -2 600 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -21 129 kr | 21 129 kr | 0 kr | - |
| Skatt | - | - | 8 305 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -24 548 kr | 959 kr | 54 930 kr | -61 124 kr | -16 376 kr | -2 600 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 908 kr | 3 681 kr | 38 706 kr | 28 252 kr | 20 252 kr | 12 252 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 908 kr | 3 681 kr | 38 706 kr | 28 252 kr | 20 252 kr | 12 252 kr |
| Omsättningstillgångar | 26 679 kr | 24 499 kr | 85 550 kr | 48 950 kr | 46 945 kr | 53 777 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 430 kr | 20 221 kr | 73 090 kr | 47 500 kr | 44 030 kr | 52 422 kr |
| Kassa och bank | 9 249 kr | 4 278 kr | 12 460 kr | 1 450 kr | 2 915 kr | 1 355 kr |
| Summa tillgångar | 31 587 kr | 28 180 kr | 124 256 kr | 77 202 kr | 67 197 kr | 66 029 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 25 452 kr | 26 411 kr | 81 341 kr | 45 216 kr | 28 840 kr | 26 240 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -24 548 kr | -23 589 kr | 56 340 kr | -4 784 kr | -21 160 kr |
| Årets resultat | -24 548 kr | 959 kr | 54 930 kr | -61 124 kr | -16 376 kr | -2 600 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 21 129 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 135 kr | 1 769 kr | 21 786 kr | 31 986 kr | 38 357 kr | 39 789 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 12 408 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | 5 698 kr | 2 854 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 135 kr | 1 769 kr | 16 088 kr | 393 kr | 38 357 kr | 39 789 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 31 587 kr | 28 180 kr | 124 256 kr | 77 202 kr | 67 197 kr | 66 029 kr |
Företrädare
- Håkan A (ordförande)
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stall HM AB för organisationsnummer?
Stall HM AB har organisationsnummer 559213-3689 (5592133689).
Var ligger Stall HM AB?
Stall HM AB har sin registrerade adress Törnstensgränd 10 A, 83130 Östersund.
Vilken bransch är Stall HM AB verksamt i?
Stall HM AB är registrerat i branschen tävling med hästar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stall HM AB?
Stall HM AB hade en nettoomsättning på 25 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-07-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.