Grevie 7 AB
Grevie 7 AB har organisationsnummer 559213-8175 (5592138175)
Aktiebolag • Org.nr: 559213-8175
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderEslöv
Om företaget
Grevie 7 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eslöv. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 232 procent till 446 749 kr räkenskapsåret 2025 (134 459 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Grevie 7 AB 446 749 kr och redovisade ett resultat på -561 822 kr. Rörelsemarginalen var -58,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 7,8 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 1463,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -58,5 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -45,2 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 7,8 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1463,3 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -68,3 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 232,3 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 408 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 11 av 22 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Båstad.
- Plats 387 av 703 aktiebolag med säte i Båstad.
- Plats 22 819 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 196 025 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,9 procent | -140,3 procent | - | -187,3 procent | -58,5 procent |
| Vinstmarginal | -53,9 procent | -157,1 procent | - | -517,6 procent | -45,2 procent |
| Soliditet | 1,5 procent | -0,7 procent | -13,3 procent | 10,1 procent | 7,8 procent |
| Kassalikviditet | 15,6 procent | 528,0 procent | 4311,3 procent | 4586,6 procent | 1463,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -395,6 procent | - | - | -50,3 procent | -68,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -63,3 procent | -45,3 procent | - | 232,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västergatan 31A24131 Eslöv
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Västergatan 31A som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta egna bostadsfastigheter och hyra ut bostäder samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 367 201 kr | 134 750 kr | 73 720 kr | 134 459 kr | 446 749 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 69 540 kr | 77 548 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 409 248 kr | 267 884 kr | 614 318 kr | 203 046 kr | 652 226 kr |
| Personalkostnader | - | - | 155 239 kr | 204 820 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 49 464 kr | 55 968 kr | 55 968 kr | 55 968 kr | 55 968 kr |
| Rörelseresultat | -91 511 kr | -189 102 kr | -682 265 kr | -251 827 kr | -261 445 kr |
| Ränteintäkter | - | 7 kr | 78 kr | 288 971 kr | 235 821 kr |
| Räntekostnader | 106 288 kr | 22 537 kr | 541 528 kr | 733 162 kr | 176 198 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -197 799 kr | -211 632 kr | -1 223 715 kr | -696 018 kr | -201 822 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -360 000 kr |
| Årets resultat | -197 799 kr | -211 632 kr | -1 223 715 kr | -696 018 kr | -561 822 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 365 043 kr | 3 634 075 kr | 4 364 056 kr | 6 700 988 kr | 7 432 780 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 365 043 kr | 3 634 075 kr | 4 364 056 kr | 6 700 988 kr | 7 432 780 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 346 kr | 1 530 709 kr | 5 097 279 kr | 6 941 839 kr | 3 118 248 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 357 kr | 9 668 kr | 5 011 932 kr | 6 898 238 kr | 3 097 208 kr |
| Kassa och bank | 1 989 kr | 1 521 041 kr | 85 347 kr | 43 601 kr | 21 040 kr |
| Summa tillgångar | 3 379 389 kr | 5 164 784 kr | 9 461 335 kr | 13 642 827 kr | 10 551 028 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 50 000 kr | -35 632 kr | -1 259 347 kr | 1 384 318 kr | 822 496 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 197 799 kr | 126 000 kr | -85 632 kr | 2 030 336 kr | 1 334 318 kr |
| Årets resultat | -197 799 kr | -211 632 kr | -1 223 715 kr | -696 018 kr | -561 822 kr |
| Kortfristiga skulder | 91 892 kr | 289 912 kr | 118 231 kr | 151 350 kr | 213 100 kr |
| Leverantörsskulder | 43 866 kr | 0 kr | 6 790 kr | 44 617 kr | 23 857 kr |
| Skatteskulder | - | 3 500 kr | 7 689 kr | 11 441 kr | 23 951 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 536 kr | 8 460 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 3 379 389 kr | 5 164 784 kr | 9 461 335 kr | 13 642 827 kr | 10 551 028 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta egna bostadsfastigheter och hyra ut bostäder samt därmed förenlig verksamhet.
Företagets verksamhet har kommit igång i större omfattning under 2025, vilket förklarar att nettoomsättningen har ökat med cirka 232 % jämfört med föregående år.
Företrädare
- Nour S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Grevie 7 AB för organisationsnummer?
Grevie 7 AB har organisationsnummer 559213-8175 (5592138175).
Var ligger Grevie 7 AB?
Grevie 7 AB har sin registrerade adress Västergatan 31A, 24131 Eslöv.
Vilken bransch är Grevie 7 AB verksamt i?
Grevie 7 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Grevie 7 AB?
Grevie 7 AB hade en nettoomsättning på 446 749 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Båstad
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.