First Booking Int AB
First Booking Int AB har organisationsnummer 559214-3050 (5592143050)
Aktiebolag • Org.nr: 559214-3050
Om företaget
First Booking Int AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Angered. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel och resebyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12435900 procent till 124 358 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte First Booking Int AB 124 358 kr och redovisade ett resultat på -651 004 kr. Rörelsemarginalen var -523,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 64,4 procent, över branschens median (median 39,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -523,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -523,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -7365,1 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 165 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 763 av 897 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Göteborg.
- Plats 16 183 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 39 672 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 241 898 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -14,4 procent | 18,9 procent | -24,2 procent | - | -523,2 procent |
| Vinstmarginal | -14,5 procent | 18,7 procent | -24,6 procent | - | -523,5 procent |
| Soliditet | 25,2 procent | 248,0 procent | 35,4 procent | 30,8 procent | 64,4 procent |
| Kassalikviditet | 291,4 procent | - | 9874,9 procent | 9893,7 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | -416,0 procent | 87,3 procent | -37,7 procent | -16,9 procent | -7365,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,8 procent | -76,2 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 969 000 kr | - | 295 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 204 000 kr | - | 292 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
kummingatan 50 lgh 100142443 Angered
Verksamhetsbeskrivning
Turism och resebranschen. Restauranger. Valutaväxling och penningtransaktion. Fastighetsuthyrning. Sälja och tillverka matvaror. Jordbruk.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 968 552 kr | 1 237 333 kr | 294 836 kr | -1 kr | 124 358 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 105 055 kr | 12 568 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 553 382 kr | 453 800 kr | 37 826 kr | 0 kr | 120 485 kr |
| Övriga externa kostnader | 451 337 kr | 206 314 kr | 26 655 kr | 18 520 kr | 647 100 kr |
| Personalkostnader | 204 104 kr | 335 137 kr | 292 323 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 4 660 kr | 9 320 kr | 9 320 kr | 9 320 kr | 7 373 kr |
| Rörelseresultat | -139 876 kr | 234 311 kr | -71 288 kr | -27 841 kr | -650 600 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 62 kr | 5 kr | 33 kr |
| Räntekostnader | 582 kr | 2 848 kr | 1 324 kr | 0 kr | 437 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -140 458 kr | 231 463 kr | -72 551 kr | -27 836 kr | -651 004 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -140 458 kr | 231 463 kr | -72 551 kr | -27 836 kr | -651 004 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 35 333 kr | 26 013 kr | 16 693 kr | 7 373 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 333 kr | 26 013 kr | 16 693 kr | 7 373 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 98 874 kr | 80 930 kr | 527 616 kr | 528 619 kr | 13 723 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 305 kr | 19 144 kr | 526 792 kr | 526 784 kr | 7 317 kr |
| Kassa och bank | 61 569 kr | 61 786 kr | 824 kr | 1 835 kr | 6 406 kr |
| Summa tillgångar | 134 207 kr | 106 943 kr | 544 309 kr | 535 992 kr | 13 723 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 33 767 kr | 265 230 kr | 192 679 kr | 164 844 kr | 8 839 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 124 225 kr | -16 233 kr | 215 230 kr | 142 679 kr | 609 844 kr |
| Årets resultat | -140 458 kr | 231 463 kr | -72 551 kr | -27 836 kr | -651 004 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 929 kr | -470 908 kr | 5 343 kr | 5 343 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | - | -510 862 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 940 kr | 32 580 kr | 5 343 kr | 5 343 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 134 207 kr | 106 943 kr | 544 309 kr | 535 992 kr | 13 723 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver turism och resebranschen, restauranger, valutaväxling och penningtransaktion, sälja och tillverka matvaror.Bolaget har sitt säte i Angered.
Företrädare
- Yaser C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har First Booking Int AB för organisationsnummer?
First Booking Int AB har organisationsnummer 559214-3050 (5592143050).
Var ligger First Booking Int AB?
First Booking Int AB har sin registrerade adress kummingatan 50 lgh 1001, 42443 Angered.
Vilken bransch är First Booking Int AB verksamt i?
First Booking Int AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter First Booking Int AB?
First Booking Int AB hade en nettoomsättning på 124 358 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.