Pikoach Nefesh Läkartjänst AB
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB har organisationsnummer 559214-4116 (5592144116)
Aktiebolag • Org.nr: 559214-4116
Om företaget
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 102 procent till 224 000 kr räkenskapsåret 2025 (111 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pikoach Nefesh Läkartjänst AB 224 000 kr och redovisade ett resultat på 74 196 kr. Rörelsemarginalen var 44,7 procent, över branschens median (median 35,7 procent). Soliditeten var 96,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 2967,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,7 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 45,1 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 96,6 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2967,1 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 101,8 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 490 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 238 av 458 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Stockholm.
- Plats 41 803 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 74 609 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 224 426 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,9 procent | 11,7 procent | 65,0 procent | 0,5 procent | 44,7 procent |
| Vinstmarginal | 47,8 procent | 11,0 procent | 67,3 procent | 9,9 procent | 45,1 procent |
| Soliditet | 78,2 procent | 71,2 procent | 86,6 procent | 95,7 procent | 96,6 procent |
| Kassalikviditet | 1048,7 procent | 674,5 procent | - | 2321,0 procent | 2967,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 procent | 0,6 procent | 9,1 procent | 21,6 procent | 15,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -46,3 procent | -90,3 procent | 3,7 procent | -1,8 procent | 101,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 129 000 kr | 109 000 kr | - | 111 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 430 000 kr | 17 000 kr | - | 36 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Banérgatan 75c/o c/o Rosenberg
11553 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Banérgatan 75 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av läkartjänster.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 102 819 kr | 1 128 534 kr | 108 852 kr | 113 290 kr | 110 722 kr | 223 561 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 119 143 kr | 158 005 kr | 79 312 kr | 108 648 kr | 74 390 kr | 113 904 kr |
| Personalkostnader | 710 304 kr | 429 719 kr | 16 775 kr | -68 808 kr | 35 783 kr | 9 508 kr |
| Rörelseresultat | 1 273 366 kr | 540 792 kr | 12 786 kr | 73 450 kr | 549 kr | 100 149 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 720 kr | 2 942 kr | 10 434 kr | 1 119 kr |
| Räntekostnader | 2 745 kr | 333 kr | 1 793 kr | 89 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 270 621 kr | 540 459 kr | 11 713 kr | 76 303 kr | 10 983 kr | 101 268 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -144 000 kr | 0 kr | - | 144 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 274 448 kr | 89 636 kr | 7 428 kr | 18 659 kr | 35 207 kr | 27 072 kr |
| Årets resultat | 996 173 kr | 306 823 kr | 4 285 kr | 57 644 kr | 119 776 kr | 74 196 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 511 908 kr | 1 175 416 kr | 1 033 266 kr | 731 947 kr | 578 687 kr | 494 621 kr |
| Kortfristiga fordringar | 426 325 kr | 1 951 kr | 182 956 kr | 82 193 kr | 157 327 kr | 148 528 kr |
| Kassa och bank | 1 085 583 kr | 1 173 465 kr | 850 310 kr | 649 754 kr | 421 360 kr | 346 093 kr |
| Summa tillgångar | 1 511 908 kr | 1 175 416 kr | 1 033 266 kr | 731 947 kr | 578 687 kr | 494 621 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 046 173 kr | 919 333 kr | 736 068 kr | 633 979 kr | 553 754 kr | 477 951 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 562 510 kr | 681 783 kr | 526 335 kr | 383 978 kr | 353 755 kr |
| Årets resultat | 996 173 kr | 306 823 kr | 4 285 kr | 57 644 kr | 119 776 kr | 74 196 kr |
| Obeskattade reserver | - | 144 000 kr | 144 000 kr | 144 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 465 735 kr | 112 083 kr | 153 198 kr | -46 032 kr | 24 933 kr | 16 670 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 446 kr | 15 203 kr | 231 kr |
| Skatteskulder | 274 448 kr | 89 636 kr | 84 704 kr | -71 717 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 178 369 kr | 8 925 kr | 54 024 kr | 10 739 kr | 9 729 kr | 16 440 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 511 908 kr | 1 175 416 kr | 1 033 266 kr | 731 947 kr | 578 687 kr | 494 621 kr |
Företrädare
- Gabriel R (ordförande)
- Peter R (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pikoach Nefesh Läkartjänst AB för organisationsnummer?
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB har organisationsnummer 559214-4116 (5592144116).
Var ligger Pikoach Nefesh Läkartjänst AB?
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB har sin registrerade adress Banérgatan 75, 11553 Stockholm.
Vilken bransch är Pikoach Nefesh Läkartjänst AB verksamt i?
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pikoach Nefesh Läkartjänst AB?
Pikoach Nefesh Läkartjänst AB hade en nettoomsättning på 224 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Pikoach Nefesh Läkartjänst AB någon utdelning?
Styrelsen i Pikoach Nefesh Läkartjänst AB föreslog en utdelning på 170 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.