Sanlin Trav AB
Sanlin Trav AB har organisationsnummer 559214-8224
Aktiebolag • Org.nr: 559214-8224
Aktivt företagVerksamt sedan 2019
Om företaget
Sanlin Trav AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Genevad. Verksamheten startade 2019 och har 7 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som tävling med hästar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93191).
Ekonomi
2 755 000 krOmsättning▲ 2 procent
110 010 krÅrets resultat
2Antal anställda
54,4 procentSoliditet
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 755 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 704 000 kr föregående år).
Adress
Flädervägen 10c/o c/o Tony Jönsson
31240 Genevad
Verksamhetsbeskrivning
Träning och uppfödning av travhästar.
Bransch
- 93191Tävling med hästarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 740 943 kr | 3 107 033 kr | 2 666 996 kr | 3 382 207 kr | 2 704 354 kr | 2 755 087 kr |
| Övriga externa kostnader | 282 439 kr | 259 531 kr | 271 367 kr | 278 567 kr | 264 425 kr | 236 886 kr |
| Personalkostnader | 903 850 kr | 929 310 kr | 826 099 kr | 1 322 415 kr | 1 259 807 kr | 1 120 462 kr |
| Avskrivningar | - | 18 860 kr | 0 kr | 68 060 kr | 0 kr | 65 370 kr |
| Rörelseresultat | 17 070 kr | 268 654 kr | 19 594 kr | 171 259 kr | 38 397 kr | 189 728 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 523 kr | 607 kr |
| Räntekostnader | 3 215 kr | 2 407 kr | 8 920 kr | 1 500 kr | 1 987 kr | 2 608 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 855 kr | 266 247 kr | 10 674 kr | 169 759 kr | 36 933 kr | 187 727 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -66 000 kr | 0 kr | -42 000 kr | 0 kr | -48 000 kr |
| Skatt | 2 963 kr | 42 851 kr | 2 266 kr | 27 939 kr | 8 285 kr | 29 717 kr |
| Årets resultat | 10 892 kr | 157 396 kr | 8 408 kr | 99 820 kr | 28 647 kr | 110 010 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 74 340 kr | 78 000 kr | 173 960 kr | 158 900 kr | 198 900 kr | 152 530 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 74 340 kr | 78 000 kr | 173 960 kr | 158 900 kr | 198 900 kr | 152 530 kr |
| Omsättningstillgångar | 362 972 kr | 712 792 kr | 441 185 kr | 486 412 kr | 466 236 kr | 702 189 kr |
| Kortfristiga fordringar | 336 469 kr | 415 018 kr | 361 346 kr | 227 080 kr | 276 424 kr | 215 327 kr |
| Kassa och bank | 26 503 kr | 297 774 kr | 79 839 kr | 259 332 kr | 189 812 kr | 486 862 kr |
| Summa tillgångar | 437 312 kr | 790 792 kr | 615 145 kr | 645 312 kr | 665 136 kr | 854 719 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 60 892 kr | 218 288 kr | 226 696 kr | 326 517 kr | 355 164 kr | 465 173 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 10 892 kr | 168 288 kr | 176 697 kr | 276 517 kr | 305 163 kr |
| Årets resultat | 10 892 kr | 157 396 kr | 8 408 kr | 99 820 kr | 28 647 kr | 110 010 kr |
| Obeskattade reserver | - | 66 000 kr | 66 000 kr | 108 000 kr | 108 000 kr | 156 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 376 420 kr | 506 504 kr | 322 449 kr | 210 795 kr | 201 972 kr | 233 546 kr |
| Leverantörsskulder | 229 268 kr | 119 276 kr | 76 708 kr | 36 711 kr | 128 806 kr | 48 663 kr |
| Skatteskulder | 7 468 kr | 46 783 kr | 0 kr | 12 510 kr | 13 100 kr | 20 793 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 131 848 kr | 180 519 kr | 153 461 kr | 89 807 kr | 40 867 kr | 113 308 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 437 312 kr | 790 792 kr | 615 145 kr | 645 312 kr | 665 136 kr | 854 719 kr |
Företrädare
- Tony J
Undertecknad i Halmstad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
2019-08-14
Registrerat hos Bolagsverket
Sanlin Trav AB
2019-08-14
Registrerat hos Skatteverket
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-14
- Status
- Verksam
Är detta ditt företag?
Komplettera profilen med en egen beskrivning av verksamheten.
Föreslå en beskrivning