Kancans Envall Holding AB
Kancans Envall Holding AB har organisationsnummer 559215-3661 (5592153661)
Aktiebolag • Org.nr: 559215-3661
Om företaget
Kancans Envall Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,1 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 563,4 procent | 318,9 procent | 57,5 procent till 2392,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 98,9 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,3 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 20,3 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 92,5 procent | 77,7 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 90,1 procent |
| Kassalikviditet | 1340,0 procent | 449,1 procent | - | - | 563,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 procent | -263,4 procent | -6,1 procent | -6,2 procent | 98,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 16,5 procent | -96,3 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 1 009 000 kr | 38 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 775 000 kr | 394 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åsögatan 154A11632 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Åsögatan 154A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper, bedriva passiv kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 675 795 kr | 865 624 kr | 1 008 751 kr | 37 678 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 42 362 kr | 10 509 kr | 28 310 kr | 49 332 kr | 9 057 kr | 9 040 kr | 640 381 kr |
| Personalkostnader | - | 210 272 kr | 775 378 kr | 394 260 kr | 0 kr | - | 10 738 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 126 141 kr |
| Rörelseresultat | 633 433 kr | 644 843 kr | 205 063 kr | -405 914 kr | -9 057 kr | -9 040 kr | -777 260 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 254 kr | 517 kr | 28 944 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 0 kr | 79 kr | 211 kr | 0 kr | - | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 633 383 kr | 644 843 kr | 204 984 kr | -406 124 kr | -8 803 kr | -8 523 kr | 11 927 277 kr |
| Skatt | 135 554 kr | 137 996 kr | 42 370 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 497 829 kr | 506 847 kr | 162 614 kr | -406 124 kr | -8 803 kr | -8 523 kr | 11 927 277 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 90 000 kr | 90 000 kr | 5 944 564 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 504 564 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 90 000 kr | 90 000 kr | 5 440 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 834 136 kr | 1 424 352 kr | 1 120 942 kr | 198 323 kr | 55 363 kr | 46 840 kr | 7 440 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 970 kr | 120 454 kr | 1 540 kr | 133 653 kr | 762 kr | 736 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 712 166 kr | 1 303 898 kr | 1 119 402 kr | 64 670 kr | 54 601 kr | 46 104 kr | 7 440 120 kr |
| Summa tillgångar | 834 136 kr | 1 424 352 kr | 1 120 942 kr | 198 323 kr | 145 363 kr | 136 840 kr | 13 384 684 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 547 829 kr | 1 054 676 kr | 1 037 290 kr | 154 166 kr | 145 363 kr | 136 840 kr | 12 064 117 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 497 829 kr | 824 676 kr | 510 290 kr | 104 166 kr | 95 363 kr | 86 840 kr |
| Årets resultat | 497 829 kr | 506 847 kr | 162 614 kr | -406 124 kr | -8 803 kr | -8 523 kr | 11 927 277 kr |
| Kortfristiga skulder | 286 307 kr | 369 676 kr | 83 652 kr | 44 157 kr | 0 kr | - | 1 320 567 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 7 734 kr |
| Skatteskulder | 78 490 kr | 113 061 kr | 51 978 kr | 42 371 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 696 kr | 253 686 kr | 31 674 kr | 1 785 kr | 0 kr | - | 1 312 833 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 834 136 kr | 1 424 352 kr | 1 120 942 kr | 198 323 kr | 145 363 kr | 136 840 kr | 13 384 684 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består i att äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper samt att bedriva konsultverksamhet inom organisations- och verksamhetsutveckling. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Under räkenskapsåret har ett bolag förvärvats och sålts vidare samt andelar förvärvats i ytterligare bolag.
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Företrädare
- Oskar K
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kancans Envall Holding AB för organisationsnummer?
Kancans Envall Holding AB har organisationsnummer 559215-3661 (5592153661).
Var ligger Kancans Envall Holding AB?
Kancans Envall Holding AB har sin registrerade adress Åsögatan 154A, 11632 Stockholm.
Vilken bransch är Kancans Envall Holding AB verksamt i?
Kancans Envall Holding AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Omsättning enligt SCB
- < 1 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.