NMP i Sverige AB
NMP i Sverige AB har organisationsnummer 559215-3778 (5592153778)
Aktiebolag • Org.nr: 559215-3778
Om företaget
NMP i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård och reparation och underhåll av möbler och heminredning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 110 350 kr räkenskapsåret 2025 (153 320 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NMP i Sverige AB 110 350 kr och redovisade ett resultat på -8 850 kr. Rörelsemarginalen var -6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 39,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 200,3 procent, under branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,0 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,0 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,9 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 200,3 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -18,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,0 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 265 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 67 av 90 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Linköping.
- Plats 3 239 av 4 391 aktiebolag med säte i Linköping.
- Plats 9 190 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 244 876 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 0,9 procent | -6,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 0,9 procent | -8,0 procent |
| Soliditet | 97,8 procent | 76,3 procent | 85,6 procent | 71,2 procent | 39,9 procent |
| Kassalikviditet | 1894,4 procent | 326,9 procent | 693,7 procent | 347,1 procent | 200,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -47,3 procent | 38,2 procent | 6,1 procent | 1,8 procent | -18,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -28,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järdalavägen 32 B, Lgh 1001c/o c/o Persson
58921 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fönsterputsning, och konsulttjänster inom redovisning och beskattning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 86 303 kr | 12 502 kr | 99 756 kr | 78 839 kr | 153 320 kr | 110 350 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 500 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 17 018 kr | 1 420 kr | 2 792 kr | 2 353 kr | 2 057 kr | 11 909 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 011 kr | 21 684 kr | 31 880 kr | 27 688 kr | 85 945 kr | 50 593 kr |
| Personalkostnader | 5 902 kr | 0 kr | 34 560 kr | 28 821 kr | 64 012 kr | 41 031 kr |
| Avskrivningar | 14 882 kr | 10 186 kr | 10 186 kr | 15 676 kr | - | 13 439 kr |
| Rörelseresultat | 4 990 kr | -20 788 kr | 20 338 kr | 4 301 kr | 1 307 kr | -6 622 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 22 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 280 kr | 1 kr | 8 kr | 6 kr | 7 kr | 2 235 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 710 kr | -20 789 kr | 20 330 kr | 4 295 kr | 1 322 kr | -8 850 kr |
| Skatt | 1 007 kr | 0 kr | - | 852 kr | 267 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 3 703 kr | -20 789 kr | 20 330 kr | 3 443 kr | 1 055 kr | -8 850 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 36 048 kr | 25 862 kr | 15 676 kr | 0 kr | 0 kr | 87 356 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 048 kr | 25 862 kr | 15 676 kr | 0 kr | 0 kr | 87 356 kr |
| Omsättningstillgångar | 18 662 kr | 19 058 kr | 54 127 kr | 66 235 kr | 81 112 kr | 35 059 kr |
| Kortfristiga fordringar | 880 kr | 1 140 kr | 17 523 kr | 1 928 kr | 26 302 kr | 2 501 kr |
| Kassa och bank | 17 782 kr | 17 918 kr | 36 604 kr | 64 307 kr | 54 810 kr | 32 558 kr |
| Summa tillgångar | 54 710 kr | 44 920 kr | 69 803 kr | 66 235 kr | 81 112 kr | 122 414 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 53 703 kr | 43 914 kr | 53 244 kr | 56 687 kr | 57 742 kr | 48 892 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 14 703 kr | -17 086 kr | 3 244 kr | 6 687 kr | 7 742 kr |
| Årets resultat | 3 703 kr | -20 789 kr | 20 330 kr | 3 443 kr | 1 055 kr | -8 850 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 007 kr | 1 006 kr | 16 559 kr | 9 548 kr | 23 370 kr | 17 500 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 732 kr | 8 696 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 007 kr | 1 006 kr | 0 kr | 852 kr | 1 119 kr | 267 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 14 827 kr | 0 kr | 22 251 kr | 17 233 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 54 710 kr | 44 920 kr | 69 803 kr | 66 235 kr | 81 112 kr | 122 414 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom fönsterputsning och fastighetsservice, samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Linköping.
Företrädare
- Niclas P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NMP i Sverige AB för organisationsnummer?
NMP i Sverige AB har organisationsnummer 559215-3778 (5592153778).
Var ligger NMP i Sverige AB?
NMP i Sverige AB har sin registrerade adress Järdalavägen 32 B, Lgh 1001, 58921 Linköping.
Vilken bransch är NMP i Sverige AB verksamt i?
NMP i Sverige AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NMP i Sverige AB?
NMP i Sverige AB hade en nettoomsättning på 110 350 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.