Radikal.Studio AB
Radikal.Studio AB har organisationsnummer 559215-4347 (5592154347)
Aktiebolag • Org.nr: 559215-4347
Om företaget
Radikal.Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Furulund. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och utgivning av annan programvara.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 1 kr räkenskapsåret 2025 (2 048 027 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Radikal.Studio AB 1 kr och redovisade ett resultat på -1 675 349 kr. Soliditeten var 69,8 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 324,0 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,8 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 324,0 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1934,2 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 370 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 094 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 155 av 187 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Lund.
- Plats 3 168 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 33 441 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 283 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,4 procent | 15,2 procent | - |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | 13,5 procent | - |
| Soliditet | 65,8 procent | 97,3 procent | 69,8 procent |
| Kassalikviditet | 221,5 procent | 2574,6 procent | 324,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,6 procent | 12,3 procent | -1934,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -35,2 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 580 000 kr | 2 048 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 652 000 kr | 681 000 kr | 370 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Frälsevägen 324465 Furulund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Frälsevägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT samt utveckling och försäljning av digitala produkter och tjänster, bedriva investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 159 816 kr | 2 048 027 kr | 1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 420 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 312 939 kr | 42 145 kr | 10 277 kr |
| Övriga externa kostnader | 953 537 kr | 1 013 624 kr | 726 761 kr |
| Personalkostnader | 1 303 768 kr | 681 146 kr | 370 000 kr |
| Rörelseresultat | 581 663 kr | 311 112 kr | -1 106 617 kr |
| Ränteintäkter | 350 kr | -563 kr | 449 kr |
| Räntekostnader | 339 kr | 33 846 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 581 674 kr | 276 703 kr | -1 675 349 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | 60 520 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 581 674 kr | 216 183 kr | -1 675 349 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 571 676 kr | 571 676 kr | 2 495 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 571 676 kr | 571 676 kr | 2 495 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 775 765 kr | 1 238 392 kr | 121 681 kr |
| Kortfristiga fordringar | 660 830 kr | 329 003 kr | 101 720 kr |
| Kassa och bank | 1 114 935 kr | 909 389 kr | 19 961 kr |
| Summa tillgångar | 2 347 441 kr | 1 810 068 kr | 124 176 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 545 784 kr | 1 761 967 kr | 86 619 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 914 110 kr | 1 495 784 kr | 1 711 968 kr |
| Årets resultat | 581 674 kr | 216 183 kr | -1 675 349 kr |
| Kortfristiga skulder | 801 657 kr | 48 101 kr | 37 557 kr |
| Leverantörsskulder | 14 431 kr | 6 777 kr | 2 030 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 19 099 kr | 14 757 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 276 993 kr | 14 225 kr | 12 770 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 347 441 kr | 1 810 068 kr | 124 176 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva innovation, design och utveckling av digitala informations- och kommunikationstjänster, bedriva investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Från och med 2025 har bolaget i princip varit vilande.
Företrädare
- Daniel G
- Masafumi H
Undertecknad i FURULUND 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Radikal.Studio AB för organisationsnummer?
Radikal.Studio AB har organisationsnummer 559215-4347 (5592154347).
Var ligger Radikal.Studio AB?
Radikal.Studio AB har sin registrerade adress Frälsevägen 3, 24465 Furulund.
Vilken bransch är Radikal.Studio AB verksamt i?
Radikal.Studio AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Radikal.Studio AB?
Radikal.Studio AB hade en nettoomsättning på 1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Radikal.Studio AB?
Radikal.Studio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.