Iris Technologies AB

Iris Technologies AB har organisationsnummer 559215-8637 (5592158637)

Aktiebolag • Org.nr: 559215-8637

DataprogrammeringFarsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Iris Technologies AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).

Kontaktuppgifter

Ekonomi

226 693 krOmsättning▼ 39 procent
134 630 krÅrets resultat
-Antal anställda
68 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 39 procent till 226 693 kr räkenskapsåret 2025 (372 181 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Iris Technologies AB 226 693 kr och redovisade ett resultat på 134 630 kr. Rörelsemarginalen var 99,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 68,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 44,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal99,5 procent21,5 procent3,6 procent till 38,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal99,6 procent22,4 procent3,9 procent till 39,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet68,0 procent67,2 procent43,8 procent till 88,1 procentöver branschens median
Kassalikviditet44,2 procent330,7 procent172,9 procent till 706,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital29,6 procent15,3 procent-6,0 procent till 50,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-39,1 procent-1,5 procent-27,5 procent till 16,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 756 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
  • Plats 93 av 145 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Huddinge.
  • Plats 2 251 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
  • Plats 74 481 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 224 069 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal---98,1 procent99,5 procent
Vinstmarginal---98,1 procent99,6 procent
Soliditet90,8 procent100,0 procent107,2 procent70,5 procent68,0 procent
Kassalikviditet1086,2 procent--74,9 procent44,2 procent
Avkastning på eget kapital82,3 procent-183,4 procent-168,6 procent93,4 procent29,6 procent
Omsättningstillväxt-----39,1 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Esbyv 8, Farsta
12352 Farsta

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Esbyv 8, Farsta som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva utveckling av och marknadsföra digitala tjänster såsom rådgivning och information relaterat till utsläpp- och klimatkompensation för företags- och konsumentmarknaden samt idka därmed förenlig verksamhet liksom även äga och förvalta lös egendom och värdepapper.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning0 kr0 kr-1 kr0 kr372 181 kr226 693 kr
Övriga rörelseintäkter-250 000 kr36 210 kr0 kr--
Råvaror och förnödenheter14 813 kr107 946 kr119 513 kr18 901 kr181 kr0 kr
Övriga externa kostnader5 095 kr2 515 kr26 461 kr18 762 kr7 003 kr1 101 kr
Rörelseresultat-19 908 kr139 539 kr-109 765 kr-37 664 kr364 997 kr225 592 kr
Ränteintäkter---86 kr110 kr294 kr
Resultat efter finansiella poster-19 908 kr139 539 kr-109 765 kr-37 578 kr365 107 kr225 886 kr
Bokslutsdispositioner------56 400 kr
Skatt0 kr--0 kr50 568 kr34 856 kr
Årets resultat-19 908 kr139 539 kr-109 765 kr-37 578 kr314 539 kr134 630 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar----372 181 kr598 873 kr
Finansiella anläggningstillgångar----372 181 kr598 873 kr
Omsättningstillgångar44 905 kr186 830 kr59 865 kr20 786 kr105 747 kr69 578 kr
Kortfristiga fordringar1 274 kr1 501 kr7 770 kr9 879 kr18 kr13 277 kr
Kassa och bank43 631 kr185 329 kr52 095 kr10 907 kr105 729 kr56 301 kr
Summa tillgångar44 905 kr186 830 kr59 865 kr20 786 kr477 928 kr668 451 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital30 091 kr169 630 kr59 865 kr22 287 kr336 826 kr454 465 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat0 kr-19 909 kr119 630 kr9 865 kr82 052 kr269 835 kr
Årets resultat-19 908 kr139 539 kr-109 765 kr-37 578 kr314 539 kr134 630 kr
Obeskattade reserver-----56 400 kr
Kortfristiga skulder14 814 kr17 200 kr0 kr-1 501 kr141 102 kr157 586 kr
Leverantörsskulder0 kr17 200 kr0 kr---
Skatteskulder---0 kr50 568 kr102 415 kr
Övriga kortfristiga skulder14 814 kr0 kr--1 501 kr90 534 kr55 171 kr
Summa eget kapital och skulder44 905 kr186 830 kr59 865 kr20 786 kr477 928 kr668 451 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och ledarskap.
Väsentliga händelser under året
Inga viktiga händelser har inträffat under året.

Företrädare

  • Rami N (styrelseledamot och verkställande direktör)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-08-21
Registrerat hos Skatteverket
2019-08-23
Registrerat hos Bolagsverket
Iris Technologies AB

Vanliga frågor

Vad har Iris Technologies AB för organisationsnummer?

Iris Technologies AB har organisationsnummer 559215-8637 (5592158637).

Var ligger Iris Technologies AB?

Iris Technologies AB har sin registrerade adress Esbyv 8, Farsta, 12352 Farsta.

Vilken bransch är Iris Technologies AB verksamt i?

Iris Technologies AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Iris Technologies AB?

Iris Technologies AB hade en nettoomsättning på 226 693 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Huddinge
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-08-23
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar