EffMotion AB
EffMotion AB har organisationsnummer 559216-4403 (5592164403)
Aktiebolag • Org.nr: 559216-4403
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikTumba
Om företaget
EffMotion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Företaget bedriver även verksamhet inom vägtransport, godstrafik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 72 procent till 341 165 kr räkenskapsåret 2025 (198 388 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte EffMotion AB 341 165 kr och redovisade ett resultat på 191 581 kr. Rörelsemarginalen var 71,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,2 procent). Soliditeten var 77,6 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 450,3 procent, över branschens median (median 310,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,5 procent | 16,2 procent | 2,8 procent till 35,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,8 procent | 17,4 procent | 3,1 procent till 38,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,6 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 450,3 procent | 310,8 procent | 174,5 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 procent | 15,3 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 72,0 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 341 000 kr | 1 193 000 kr | 579 000 kr till 1 797 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 21 000 kr | 632 000 kr | 288 000 kr till 848 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 419 av 2 283 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 11 av 16 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Botkyrka.
- Plats 1 410 av 2 073 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 68 396 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 205 573 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,4 procent | 41,3 procent | 62,3 procent | 45,6 procent | 71,5 procent |
| Vinstmarginal | 44,4 procent | 41,3 procent | 62,4 procent | 46,0 procent | 71,8 procent |
| Soliditet | 45,1 procent | 67,1 procent | 81,9 procent | 88,2 procent | 77,6 procent |
| Kassalikviditet | 177,3 procent | 340,0 procent | 748,3 procent | 1043,0 procent | 450,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 procent | 19,3 procent | 31,7 procent | 16,6 procent | 39,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 61,7 procent | -45,1 procent | 59,0 procent | -12,8 procent | 72,0 procent |
| Omsättning per anställd | 261 000 kr | 143 000 kr | 228 000 kr | 198 000 kr | 341 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 82 000 kr | 10 000 kr | 1 000 kr | 12 000 kr | 21 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barkvägen 3814752 Tumba
Verksamhetsbeskrivning
Energieffektiviseringar av befintlig industriutrustning så som t ex pumpar, fläktar, kompressorer etc samt även balanseringar i fält av fläktar, kvarnar mm samt därtill förenlig verksamhet. Kompletterande verksamhet: Transportrelaterade tjänster så som uthyrning av förare med eller utan fordon samt därtill förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 161 282 kr | 260 832 kr | 143 089 kr | 227 517 kr | 198 388 kr | 341 165 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 158 kr | 5 280 kr | 23 969 kr | 31 937 kr | 22 302 kr | 2 319 kr |
| Övriga externa kostnader | 36 266 kr | 39 566 kr | 31 465 kr | 34 370 kr | 57 401 kr | 50 135 kr |
| Personalkostnader | 13 685 kr | 81 858 kr | 10 189 kr | 1 200 kr | 11 777 kr | 20 626 kr |
| Avskrivningar | 23 013 kr | 18 350 kr | 18 350 kr | 18 350 kr | 16 449 kr | 24 000 kr |
| Rörelseresultat | 88 160 kr | 115 778 kr | 59 116 kr | 141 660 kr | 90 459 kr | 244 085 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 28 kr | 357 kr | 1 106 kr | 854 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 348 kr | 126 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 88 160 kr | 115 778 kr | 59 144 kr | 142 017 kr | 91 217 kr | 244 813 kr |
| Bokslutsdispositioner | -22 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 14 196 kr | 24 641 kr | 12 947 kr | 30 815 kr | 21 228 kr | 53 232 kr |
| Årets resultat | 51 964 kr | 91 137 kr | 46 197 kr | 111 202 kr | 69 989 kr | 191 581 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 68 737 kr | 50 387 kr | 32 037 kr | 13 687 kr | 117 238 kr | 93 238 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 737 kr | 50 387 kr | 32 037 kr | 13 687 kr | 117 238 kr | 93 238 kr |
| Omsättningstillgångar | 228 953 kr | 377 807 kr | 324 770 kr | 414 158 kr | 359 742 kr | 534 551 kr |
| Kortfristiga fordringar | 23 747 kr | 14 244 kr | 111 491 kr | 36 461 kr | 23 687 kr | 29 522 kr |
| Kassa och bank | 205 206 kr | 363 563 kr | 213 279 kr | 377 697 kr | 336 055 kr | 505 029 kr |
| Summa tillgångar | 297 690 kr | 428 194 kr | 356 807 kr | 427 845 kr | 476 980 kr | 627 789 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 101 964 kr | 193 101 kr | 239 298 kr | 350 500 kr | 420 489 kr | 487 070 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 51 964 kr | 143 101 kr | 189 298 kr | 300 500 kr | 245 489 kr |
| Årets resultat | 51 964 kr | 91 137 kr | 46 197 kr | 111 202 kr | 69 989 kr | 191 581 kr |
| Obeskattade reserver | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr | 22 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 173 726 kr | 213 093 kr | 95 509 kr | 55 345 kr | 34 491 kr | 118 719 kr |
| Leverantörsskulder | 1 500 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 14 196 kr | 38 837 kr | 23 926 kr | 5 977 kr | 109 kr | 22 168 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 158 030 kr | 174 256 kr | 71 583 kr | 49 368 kr | 34 382 kr | 96 551 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 297 690 kr | 428 194 kr | 356 807 kr | 427 845 kr | 476 980 kr | 627 789 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom energieffektiviseringar av befintlig industriutrustning så som t ex pumpar, fläktar, kompressorer etc samt även balanseringar i fält av fläktar, kvarnar mm samt därtill förenlig verksamhet. Kompletterande verksamhet: Transportrelaterade tjänster så som uthyrning av förare med eller utan fordon samt därtill förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Botkyrka.
Företrädare
- Jonas F
Undertecknad i Tumba 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EffMotion AB för organisationsnummer?
EffMotion AB har organisationsnummer 559216-4403 (5592164403).
Var ligger EffMotion AB?
EffMotion AB har sin registrerade adress Barkvägen 38, 14752 Tumba.
Vilken bransch är EffMotion AB verksamt i?
EffMotion AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EffMotion AB?
EffMotion AB hade en nettoomsättning på 341 165 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har EffMotion AB?
EffMotion AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår EffMotion AB någon utdelning?
Styrelsen i EffMotion AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-08-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla wave@umpteenth.media och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.