Prinsampam AB
Prinsampam AB har organisationsnummer 559216-8461 (5592168461)
Aktiebolag • Org.nr: 559216-8461
Om företaget
Prinsampam AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221). Företaget bedriver även verksamhet inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 446 572 kr räkenskapsåret 2025 (1 714 381 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Prinsampam AB 1 446 572 kr och redovisade ett resultat på 240 452 kr. Rörelsemarginalen var 21,1 procent, under branschens median (median 45,3 procent). Soliditeten var 32,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 164,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,1 procent | 45,3 procent | 17,8 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 21,0 procent | 47,9 procent | 19,7 procent till 76,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 32,8 procent | 71,6 procent | 53,9 procent till 87,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 164,9 procent | 377,5 procent | 217,1 procent till 785,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 82,5 procent | 24,1 procent | -0,1 procent till 61,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,6 procent | -12,6 procent | -50,6 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 204 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 10 av 47 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Malmö.
- Plats 3 638 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 13 021 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 113 580 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 75,5 procent | - | 62,8 procent | 34,9 procent | 21,1 procent |
| Vinstmarginal | 75,5 procent | - | 62,8 procent | 35,0 procent | 21,0 procent |
| Soliditet | 69,1 procent | 75,0 procent | 69,6 procent | 44,5 procent | 32,8 procent |
| Kassalikviditet | 616,8 procent | 960,2 procent | 404,4 procent | 198,0 procent | 164,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,9 procent | 9,0 procent | 57,9 procent | 90,4 procent | 82,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -47,7 procent | -60,0 procent | - | 105,7 procent | -15,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dukatgatan 57c/o c/o Sara Nabi Aryaie
21233 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av läkartjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 280 520 kr | 146 624 kr | 58 650 kr | 833 574 kr | 1 714 381 kr | 1 446 572 kr |
| Övriga externa kostnader | 34 012 kr | 33 060 kr | 20 667 kr | 31 566 kr | 39 905 kr | 22 923 kr |
| Personalkostnader | 11 712 kr | 2 902 kr | 3 482 kr | 278 284 kr | 1 075 891 kr | 1 118 151 kr |
| Rörelseresultat | 234 796 kr | 110 662 kr | 34 501 kr | 523 724 kr | 598 585 kr | 305 498 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 101 kr | 699 kr | 1 743 kr |
| Räntekostnader | 613 kr | 0 kr | 254 kr | 323 kr | 0 kr | 4 108 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 234 183 kr | 110 662 kr | 34 247 kr | 523 502 kr | 599 284 kr | 303 133 kr |
| Bokslutsdispositioner | -58 546 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 38 523 kr | 22 857 kr | 7 115 kr | 108 187 kr | 123 766 kr | 62 681 kr |
| Årets resultat | 137 114 kr | 87 805 kr | 27 132 kr | 415 315 kr | 475 518 kr | 240 452 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 316 624 kr | 397 985 kr | 402 517 kr | 1 030 792 kr | 1 181 082 kr | 888 845 kr |
| Kortfristiga fordringar | 48 978 kr | 10 289 kr | 24 436 kr | 405 042 kr | 320 161 kr | 327 038 kr |
| Kassa och bank | 267 646 kr | 387 696 kr | 378 081 kr | 625 750 kr | 860 921 kr | 561 807 kr |
| Summa tillgångar | 316 624 kr | 397 985 kr | 402 517 kr | 1 030 792 kr | 1 181 082 kr | 888 845 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 187 114 kr | 274 919 kr | 302 051 kr | 717 366 kr | 525 884 kr | 291 335 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 137 114 kr | 224 919 kr | 252 051 kr | 366 kr | 883 kr |
| Årets resultat | 137 114 kr | 87 805 kr | 27 132 kr | 415 315 kr | 475 518 kr | 240 452 kr |
| Obeskattade reserver | 58 546 kr | 58 546 kr | 58 546 kr | 58 546 kr | 58 546 kr | 58 546 kr |
| Kortfristiga skulder | 70 964 kr | 64 520 kr | 41 920 kr | 254 880 kr | 596 652 kr | 538 964 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 66 kr | 66 kr | 66 kr |
| Skatteskulder | 38 523 kr | 61 380 kr | 29 972 kr | 115 304 kr | 231 955 kr | 186 515 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 441 kr | 3 140 kr | 11 948 kr | 126 443 kr | 299 294 kr | 247 842 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 316 624 kr | 397 985 kr | 402 517 kr | 1 030 792 kr | 1 181 082 kr | 888 845 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriver uthyrning av läkartjänster och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Sara N
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prinsampam AB för organisationsnummer?
Prinsampam AB har organisationsnummer 559216-8461 (5592168461).
Var ligger Prinsampam AB?
Prinsampam AB har sin registrerade adress Dukatgatan 57, 21233 Malmö.
Vilken bransch är Prinsampam AB verksamt i?
Prinsampam AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prinsampam AB?
Prinsampam AB hade en nettoomsättning på 1 446 572 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Prinsampam AB någon utdelning?
Styrelsen i Prinsampam AB föreslog en utdelning på 240 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.