Monnamusic AB

Monnamusic AB har organisationsnummer 559216-9733 (5592169733)

Aktiebolag • Org.nr: 559216-9733

Litterärt skapande och musikkompositionEnskededalen

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Monnamusic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskededalen. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).

Ekonomi

557 032 krOmsättning▼ 3 procent
-11 954 krÅrets resultat
-Antal anställda
37,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 3 procent till 557 032 kr räkenskapsåret 2025 (571 366 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Monnamusic AB 557 032 kr och redovisade ett resultat på -11 954 kr. Rörelsemarginalen var -1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 37,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 159,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 367,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,7 procent16,9 procent0,5 procent till 44,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-2,1 procent18,5 procent0,8 procent till 46,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet37,2 procent69,0 procent46,9 procent till 87,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet159,3 procent367,5 procent187,6 procent till 796,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-25,8 procent13,3 procent-4,6 procent till 44,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-2,5 procent-3,3 procent-30,2 procent till 21,8 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 939 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
  • Plats 471 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
  • Plats 34 244 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 61 347 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 184 550 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-4,5 procent-0,4 procent0,6 procent6,9 procent-1,7 procent
Vinstmarginal-4,9 procent-0,7 procent0,4 procent6,9 procent-2,1 procent
Soliditet48,4 procent23,7 procent15,6 procent35,1 procent37,2 procent
Kassalikviditet193,8 procent143,5 procent118,5 procent154,1 procent159,3 procent
Avkastning på eget kapital-79,8 procent-18,8 procent6,1 procent50,5 procent-25,8 procent
Omsättningstillväxt-2,5 procent35,0 procent-19,0 procent-0,7 procent-2,5 procent
Omsättning per anställd526 000 kr710 000 kr---
Personalkostnad per anställd512 000 kr661 000 kr---

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Täppgränd 7
c/o Monnakgotla
12133 Enskededalen

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Täppgränd 7 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Kompositionsarbete, musikeruppdrag, föreläsningar, undervisning samt konsultuppdrag inom nämnda områden.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning539 776 kr526 200 kr710 249 kr575 612 kr571 366 kr557 032 kr
Övriga rörelseintäkter39 019 kr64 898 kr76 476 kr57 427 kr139 233 kr70 100 kr
Råvaror och förnödenheter13 540 kr27 979 kr4 347 kr52 363 kr19 213 kr52 050 kr
Övriga externa kostnader39 227 kr75 334 kr123 535 kr74 604 kr177 081 kr139 564 kr
Personalkostnader510 032 kr511 721 kr661 489 kr502 400 kr475 076 kr444 862 kr
Rörelseresultat9 815 kr-23 935 kr-2 646 kr3 671 kr39 229 kr-9 344 kr
Ränteintäkter--978 kr627 kr261 kr642 kr
Räntekostnader416 kr1 783 kr3 439 kr1 795 kr284 kr3 252 kr
Resultat efter finansiella poster9 399 kr-25 718 kr-5 107 kr2 503 kr39 206 kr-11 954 kr
Bokslutsdispositioner---0 kr--
Skatt2 149 kr0 kr-756 kr9 797 kr0 kr
Årets resultat7 250 kr-25 718 kr-5 107 kr1 747 kr29 409 kr-11 954 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar346 652 kr66 538 kr114 578 kr184 453 kr165 912 kr124 360 kr
Kortfristiga fordringar333 785 kr11 652 kr67 353 kr149 290 kr9 367 kr27 241 kr
Kassa och bank12 867 kr54 886 kr47 225 kr35 162 kr156 545 kr97 119 kr
Summa tillgångar346 652 kr66 538 kr114 578 kr184 453 kr165 912 kr124 360 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital57 927 kr32 209 kr27 102 kr28 849 kr58 258 kr46 304 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat677 kr7 927 kr-17 791 kr-22 898 kr-21 151 kr8 258 kr
Årets resultat7 250 kr-25 718 kr-5 107 kr1 747 kr29 409 kr-11 954 kr
Kortfristiga skulder288 725 kr34 330 kr79 820 kr155 604 kr107 654 kr78 056 kr
Skatteskulder17 956 kr0 kr----
Övriga kortfristiga skulder90 769 kr34 330 kr79 820 kr155 604 kr107 654 kr78 056 kr
Summa eget kapital och skulder346 652 kr66 538 kr114 578 kr184 453 kr165 912 kr124 360 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget skall bedriva kompositionsarbete, musikeruppdrag, föreläsningar,undervisning samt konsultuppdrag inom nämnda områden.Företaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Tebogo M (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-09-03
Registrerat hos Bolagsverket
Monnamusic AB
2019-09-04
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Monnamusic AB för organisationsnummer?

Monnamusic AB har organisationsnummer 559216-9733 (5592169733).

Var ligger Monnamusic AB?

Monnamusic AB har sin registrerade adress Täppgränd 7, 12133 Enskededalen.

Vilken bransch är Monnamusic AB verksamt i?

Monnamusic AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Monnamusic AB?

Monnamusic AB hade en nettoomsättning på 557 032 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-09-03
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar