
SPVH Events AB
SPVH Events AB har organisationsnummer 559217-1044
Aktiebolag • Org.nr: 559217-1044
Om företaget
SPVH Events AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2019 och har 7 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (-3 kr föregående år).
Adress
Jungmansgatan 2Ac/o Anita Salazar
21111 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är försäljning, eventkoordinering och marknadsföring av kaffe utifrån egna kaffebilar samt därmed förenlig verksamhet. Därtill organisering, koordinering av events och konsultjänster inom eventorganisering samt därmed förenlig verksamhet. I tillägg skall bolaget kunna äga och förvalta fastigheter, aktier och värdepapper.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 709 kr | 610 822 kr | 553 257 kr | 53 929 kr | -3 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | 3 232 kr | 67 625 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 113 159 kr | 160 389 kr | 142 742 kr | 8 683 kr | 268 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 136 921 kr | 217 937 kr | 212 232 kr | 40 822 kr | 13 680 kr | 6 486 kr |
| Personalkostnader | 78 884 kr | 59 071 kr | 56 197 kr | 5 281 kr | 302 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 95 958 kr | 47 294 kr | 35 925 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -74 307 kr | 126 131 kr | 94 487 kr | 66 768 kr | -14 253 kr | -6 486 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 510 kr | 796 kr | 885 kr |
| Räntekostnader | 12 274 kr | 8 427 kr | 8 720 kr | 6 223 kr | 501 kr | 329 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -86 581 kr | 117 704 kr | 85 767 kr | 61 451 kr | -15 306 kr | -4 879 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -7 780 kr | -23 343 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | 4 808 kr | 14 426 kr | 13 711 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -86 581 kr | 105 116 kr | 47 998 kr | 47 740 kr | -15 306 kr | -4 879 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 161 562 kr | 164 268 kr | 158 343 kr | 79 395 kr | 101 496 kr | 105 547 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 126 312 kr | 88 418 kr | 61 893 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 50 000 kr | 80 000 kr | 79 395 kr | 101 496 kr | 105 547 kr |
| Omsättningstillgångar | 113 088 kr | 168 899 kr | 173 106 kr | 109 859 kr | 37 594 kr | 23 371 kr |
| Varulager | 14 906 kr | 14 906 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 13 133 kr | 8 082 kr | 12 002 kr | 14 662 kr | 11 449 kr | 408 kr |
| Kassa och bank | 85 049 kr | 145 911 kr | 161 104 kr | 95 197 kr | 26 145 kr | 22 963 kr |
| Summa tillgångar | 274 650 kr | 333 167 kr | 331 449 kr | 189 254 kr | 139 090 kr | 128 918 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -36 581 kr | 68 535 kr | 116 533 kr | 123 273 kr | 107 967 kr | 103 088 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -86 581 kr | 18 535 kr | 25 533 kr | 73 273 kr | 57 967 kr |
| Årets resultat | -86 581 kr | 105 116 kr | 47 998 kr | 47 740 kr | -15 306 kr | -4 879 kr |
| Obeskattade reserver | - | 7 780 kr | 31 123 kr | 31 123 kr | 31 123 kr | 31 123 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 983 kr | 47 436 kr | 37 209 kr | 34 858 kr | 0 kr | -5 293 kr |
| Leverantörsskulder | 13 884 kr | 33 050 kr | 9 828 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 4 808 kr | 14 562 kr | 23 297 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 757 kr | 6 828 kr | 10 132 kr | 11 561 kr | 0 kr | -5 293 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 274 650 kr | 333 167 kr | 331 449 kr | 189 254 kr | 139 090 kr | 128 918 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget var franshisetagare hos Fogarolli och dess huvudsakliga verksamhet var att sälja Fogarolli-kaffe och relaterade produkter från en kaffemoped. Försäljningen skedde främst på marknader, mässor, event och via catering till företag.
Företrädare
- Anita P (styrelseordförande och vd)
- Magnus O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-03
- Status
- Verksam