RF Maskin & Konsult AB
RF Maskin & Konsult AB har organisationsnummer 559217-1911 (5592171911)
Aktiebolag • Org.nr: 559217-1911
Om företaget
RF Maskin & Konsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Köping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning, annan sportverksamhet och annan sportverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 734 561 kr räkenskapsåret 2025 (2 634 520 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RF Maskin & Konsult AB 2 734 561 kr och redovisade ett resultat på 175 611 kr. Rörelsemarginalen var 10,6 procent, över branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 65,7 procent, över branschens median (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 117,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,6 procent | 9,9 procent | 1,9 procent till 22,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 9,8 procent | 1,6 procent till 22,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 65,7 procent | 53,5 procent | 34,6 procent till 73,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 117,8 procent | 236,0 procent | 134,4 procent till 420,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 procent | 21,6 procent | 1,8 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,8 procent | 0,8 procent | -17,4 procent till 23,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 367 000 kr | 1 344 000 kr | 877 000 kr till 2 100 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 860 000 kr | 569 000 kr | 362 000 kr till 721 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 386 av 1 435 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 2 av 8 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Köping.
- Plats 89 av 461 aktiebolag med säte i Köping.
- Plats 1 341 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 63 281 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,2 procent | 16,3 procent | 24,6 procent | 16,6 procent | 10,6 procent |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 16,4 procent | 23,7 procent | 15,6 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 25,6 procent | 42,7 procent | 28,8 procent | 41,3 procent | 65,7 procent |
| Kassalikviditet | 102,6 procent | 143,9 procent | 74,3 procent | 69,5 procent | 117,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 procent | 70,2 procent | 81,8 procent | 40,6 procent | 17,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 52,2 procent | 97,7 procent | 31,6 procent | 27,2 procent | 3,8 procent |
| Omsättning per anställd | 531 000 kr | 787 000 kr | 1 036 000 kr | 1 317 000 kr | 1 367 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 504 000 kr | 440 000 kr | 612 000 kr | 796 000 kr | 860 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Oppeby 273196 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva personaluthyrning, reparationer och design motorfordon, köpa och sälja fordon, samt import och andra fordonsanknutna delar, sportverksamhet banracing, samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 522 865 kr | 795 808 kr | 1 573 743 kr | 2 071 078 kr | 2 634 520 kr | 2 734 561 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 605 kr | 0 kr | 26 800 kr | 18 393 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 57 110 kr | 9 167 kr | 57 097 kr | 15 313 kr |
| Övriga externa kostnader | 23 126 kr | 7 028 kr | 366 460 kr | 277 341 kr | 365 326 kr | 563 106 kr |
| Personalkostnader | 410 251 kr | 755 483 kr | 879 863 kr | 1 224 589 kr | 1 592 321 kr | 1 719 337 kr |
| Avskrivningar | - | - | 14 000 kr | 46 992 kr | 114 075 kr | 152 667 kr |
| Rörelseresultat | 89 488 kr | 33 297 kr | 256 915 kr | 508 472 kr | 438 402 kr | 289 531 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 477 kr | 5 552 kr | 8 129 kr | -8 421 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 126 kr | 66 kr | 23 141 kr | 35 214 kr | 56 566 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 89 485 kr | 33 171 kr | 257 326 kr | 490 883 kr | 411 317 kr | 224 544 kr |
| Skatt | 19 148 kr | 6 857 kr | 53 007 kr | 100 898 kr | 84 705 kr | 48 933 kr |
| Årets resultat | 70 337 kr | 26 314 kr | 204 319 kr | 389 985 kr | 326 612 kr | 175 611 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 52 000 kr | 80 000 kr | 119 600 kr | 780 191 kr | 1 152 184 kr | 888 590 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 28 000 kr | 688 591 kr | 879 424 kr | 624 910 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 000 kr | 80 000 kr | 91 600 kr | 91 600 kr | 272 760 kr | 263 680 kr |
| Omsättningstillgångar | 259 065 kr | 259 012 kr | 562 169 kr | 876 173 kr | 795 494 kr | 600 769 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 610 kr | 31 326 kr | 32 705 kr | 421 334 kr | 351 761 kr | 318 944 kr |
| Kassa och bank | 214 455 kr | 227 686 kr | 529 464 kr | 454 839 kr | 443 733 kr | 281 825 kr |
| Summa tillgångar | 311 065 kr | 339 012 kr | 681 769 kr | 1 656 364 kr | 1 947 678 kr | 1 489 359 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 120 337 kr | 86 651 kr | 290 970 kr | 476 955 kr | 803 567 kr | 979 177 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 10 337 kr | 36 651 kr | 36 970 kr | 426 955 kr | 753 566 kr |
| Årets resultat | 70 337 kr | 26 314 kr | 204 319 kr | 389 985 kr | 326 612 kr | 175 611 kr |
| Kortfristiga skulder | 190 728 kr | 252 361 kr | 390 799 kr | 1 179 409 kr | 1 144 111 kr | 510 182 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 10 994 kr | 13 227 kr | 1 064 kr | 1 969 kr |
| Skatteskulder | 23 758 kr | 8 313 kr | 54 463 kr | 165 063 kr | 130 057 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 166 970 kr | 244 048 kr | 325 342 kr | 996 119 kr | 1 001 849 kr | 501 212 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 311 065 kr | 339 012 kr | 681 769 kr | 1 656 364 kr | 1 947 678 kr | 1 489 359 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Köping. Bolaget bedriver personaluthyrning och maskinreparation samt maskinservice till större och medelstora svenska företag i Mellansverige.
Företrädare
- Robert F (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RF Maskin & Konsult AB för organisationsnummer?
RF Maskin & Konsult AB har organisationsnummer 559217-1911 (5592171911).
Var ligger RF Maskin & Konsult AB?
RF Maskin & Konsult AB har sin registrerade adress Oppeby 2, 73196 Köping.
Vilken bransch är RF Maskin & Konsult AB verksamt i?
RF Maskin & Konsult AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RF Maskin & Konsult AB?
RF Maskin & Konsult AB hade en nettoomsättning på 2 734 561 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RF Maskin & Konsult AB?
RF Maskin & Konsult AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår RF Maskin & Konsult AB någon utdelning?
Styrelsen i RF Maskin & Konsult AB föreslog en utdelning på 700 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Köping
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.