Riva Elkonsult AB
Riva Elkonsult AB har organisationsnummer 559217-9955 (5592179955)
Aktiebolag • Org.nr: 559217-9955
Om företaget
Riva Elkonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71123).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 31 procent till 1 962 537 kr räkenskapsåret 2026 (1 497 116 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Riva Elkonsult AB 1 962 537 kr och redovisade ett resultat på 1 504 293 kr. Rörelsemarginalen var 97,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,4 procent). Soliditeten var 96,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,7 procent). Kassalikviditeten var 427,1 procent, över branschens median (median 387,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,9 procent | 24,4 procent | 8,6 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 98,1 procent | 26,2 procent | 10,3 procent till 41,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,7 procent | 67,7 procent | 50,8 procent till 82,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 427,1 procent | 387,1 procent | 226,6 procent till 950,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 26,4 procent | 2,7 procent till 58,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 31,1 procent | 1,5 procent | -17,1 procent till 23,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 438 av 2 044 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik.
- Plats 21 av 69 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom elteknik med säte i Västerås.
- Plats 1 258 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 1 881 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 86 565 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,5 procent | 98,1 procent | 98,3 procent | 98,3 procent | 97,9 procent |
| Vinstmarginal | 97,5 procent | 98,1 procent | 98,3 procent | 98,5 procent | 98,1 procent |
| Soliditet | 70,5 procent | 78,2 procent | 85,6 procent | 96,8 procent | 96,7 procent |
| Kassalikviditet | 212,6 procent | 242,6 procent | 182,7 procent | 443,9 procent | 427,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,7 procent | 49,8 procent | 32,0 procent | 22,5 procent | 23,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -10,9 procent | -18,6 procent | - | 31,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Götgatan 172462 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom elkraft, såsom anbudsarbete, förstudier, projektering, projektledning och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även bedriva guideverksamhet och handel med värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71123Teknisk konsultverksamhet inom elteknikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 908 951 kr | 1 700 575 kr | 1 384 387 kr | 1 497 116 kr | 1 962 537 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 30 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 767 kr | 2 482 kr | 1 695 kr | 110 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 46 516 kr | 30 057 kr | 22 052 kr | 25 371 kr | 40 456 kr |
| Rörelseresultat | 1 860 668 kr | 1 668 036 kr | 1 360 670 kr | 1 471 635 kr | 1 922 081 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 172 kr | 2 458 kr | 2 915 kr |
| Räntekostnader | - | - | 619 kr | -1 099 kr | 108 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 860 668 kr | 1 668 036 kr | 1 360 223 kr | 1 475 192 kr | 1 924 888 kr |
| Skatt | 398 181 kr | 343 743 kr | 280 298 kr | 303 155 kr | 396 156 kr |
| Årets resultat | 1 462 487 kr | 1 324 293 kr | 1 079 925 kr | 1 172 037 kr | 1 504 293 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 800 000 kr | 1 600 000 kr | 2 910 000 kr | 4 613 000 kr | 5 768 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 800 000 kr | 1 600 000 kr | 2 910 000 kr | 4 613 000 kr | 5 768 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 345 394 kr | 1 802 758 kr | 1 035 664 kr | 775 393 kr | 949 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | 215 896 kr | 404 343 kr | 158 581 kr | 189 652 kr | 301 132 kr |
| Kassa och bank | 1 129 498 kr | 1 398 415 kr | 877 083 kr | 585 741 kr | 648 492 kr |
| Summa tillgångar | 2 145 394 kr | 3 402 758 kr | 3 945 664 kr | 5 388 393 kr | 6 717 624 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 512 487 kr | 2 659 680 kr | 3 378 805 kr | 5 213 704 kr | 6 495 295 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 285 387 kr | 2 248 880 kr | 3 991 667 kr | 4 941 002 kr |
| Årets resultat | 1 462 487 kr | 1 324 293 kr | 1 079 925 kr | 1 172 037 kr | 1 504 293 kr |
| Kortfristiga skulder | 632 907 kr | 743 078 kr | 566 859 kr | 174 689 kr | 222 329 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | 11 kr |
| Skatteskulder | 163 446 kr | 323 025 kr | 192 694 kr | - | 22 184 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 469 461 kr | 420 053 kr | 342 540 kr | 169 189 kr | 200 134 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 145 394 kr | 3 402 758 kr | 3 945 664 kr | 5 388 393 kr | 6 717 624 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom elkraft. Bolagets säte är i Västerås. Bolaget har under året utvecklats mycket väl med ökande omsättning jämfört med tidigare år.
Företrädare
- Anna Elisabet K (verkställande direktör)
- Erik Tommy Emanuel F (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Riva Elkonsult AB för organisationsnummer?
Riva Elkonsult AB har organisationsnummer 559217-9955 (5592179955).
Var ligger Riva Elkonsult AB?
Riva Elkonsult AB har sin registrerade adress Götgatan 1, 72462 Västerås.
Vilken bransch är Riva Elkonsult AB verksamt i?
Riva Elkonsult AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom elteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Riva Elkonsult AB?
Riva Elkonsult AB hade en nettoomsättning på 1 962 537 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Riva Elkonsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Riva Elkonsult AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.