Ringströms berg och betong AB
Ringströms berg och betong AB har organisationsnummer 559218-1217 (5592181217)
Aktiebolag • Org.nr: 559218-1217
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetHenån
Om företaget
Ringströms berg och betong AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Henån. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). Sidoverksamheter inkluderar värme- och sanitetsarbeten, drivning, rivning av hus och byggnader och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 4 procent till 3 448 644 kr räkenskapsåret 2026 (3 312 050 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ringströms berg och betong AB 3 448 644 kr och redovisade ett resultat på -300 685 kr. Rörelsemarginalen var -8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,5 procent). Soliditeten var 57,4 procent, över branschens median (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 223,3 procent, under branschens median (median 231,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,2 procent | 8,5 procent | 1,3 procent till 19,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,7 procent | 8,4 procent | 0,9 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 57,4 procent | 49,0 procent | 28,2 procent till 71,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 223,3 procent | 231,0 procent | 133,5 procent till 458,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -51,0 procent | 26,1 procent | 3,3 procent till 57,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,1 procent | 5,9 procent | -15,6 procent till 32,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 724 000 kr | 1 324 000 kr | 924 000 kr till 2 119 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 764 000 kr | 592 000 kr | 396 000 kr till 730 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 544 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Orust.
- Plats 99 av 605 aktiebolag med säte i Orust.
- Plats 8 892 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 51 111 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,7 procent | 7,6 procent | 11,5 procent | -1,5 procent | -8,2 procent |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 7,4 procent | 11,5 procent | -2,6 procent | -8,7 procent |
| Soliditet | 67,6 procent | 77,5 procent | 53,2 procent | 63,4 procent | 57,4 procent |
| Kassalikviditet | 287,9 procent | 322,1 procent | 281,7 procent | 320,1 procent | 223,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 procent | 24,7 procent | 27,5 procent | -3,6 procent | -51,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 23,4 procent | 10,7 procent | 11,0 procent | -5,6 procent | 4,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 427 000 kr | 1 580 000 kr | 1 755 000 kr | 1 656 000 kr | 1 724 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 596 000 kr | 591 000 kr | 627 000 kr | 674 000 kr | 764 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skala 13347394 Henån
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnads- och markentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 461 683 kr | 2 312 687 kr | 2 854 387 kr | 3 160 746 kr | 3 509 753 kr | 3 312 050 kr | 3 448 644 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 11 670 kr | 0 kr | - | 19 205 kr | 0 kr | 4 574 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 097 kr | 294 605 kr | 638 137 kr | 702 197 kr | 630 844 kr | 421 790 kr | 853 370 kr |
| Övriga externa kostnader | 236 243 kr | 589 076 kr | 793 753 kr | 938 646 kr | 1 112 406 kr | 1 381 562 kr | 1 139 929 kr |
| Personalkostnader | 831 762 kr | 1 129 824 kr | 1 192 409 kr | 1 182 252 kr | 1 253 194 kr | 1 348 808 kr | 1 527 565 kr |
| Avskrivningar | 6 929 kr | 35 229 kr | 67 106 kr | 96 205 kr | 128 065 kr | 211 189 kr | 215 844 kr |
| Rörelseresultat | 372 652 kr | 275 623 kr | 162 982 kr | 241 446 kr | 404 449 kr | -51 299 kr | -283 490 kr |
| Ränteintäkter | 15 kr | 78 kr | 1 480 kr | 206 kr | 1 448 kr | 555 kr | 2 131 kr |
| Räntekostnader | - | 2 964 kr | 6 400 kr | 7 812 kr | 3 827 kr | 36 327 kr | 19 326 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 372 667 kr | 272 737 kr | 158 062 kr | 233 840 kr | 402 070 kr | -87 071 kr | -300 685 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -55 000 kr | 55 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 79 749 kr | 58 407 kr | 32 768 kr | 42 970 kr | 72 672 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 292 918 kr | 214 330 kr | 125 294 kr | 190 870 kr | 274 398 kr | -32 071 kr | -300 685 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 54 031 kr | 178 753 kr | 307 447 kr | 331 724 kr | 686 835 kr | 693 275 kr | 477 431 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 031 kr | 161 203 kr | 306 097 kr | 331 724 kr | 686 835 kr | 693 275 kr | 477 431 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 17 550 kr | 1 350 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 381 524 kr | 707 494 kr | 702 492 kr | 665 784 kr | 1 187 610 kr | 711 343 kr | 551 039 kr |
| Kortfristiga fordringar | 179 651 kr | 562 876 kr | 594 602 kr | 450 512 kr | 912 569 kr | 565 831 kr | 411 631 kr |
| Kassa och bank | 201 873 kr | 144 618 kr | 107 890 kr | 215 272 kr | 275 041 kr | 145 512 kr | 139 408 kr |
| Summa tillgångar | 435 555 kr | 886 247 kr | 1 009 939 kr | 997 508 kr | 1 874 445 kr | 1 404 618 kr | 1 028 470 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 342 918 kr | 557 248 kr | 682 542 kr | 773 411 kr | 997 809 kr | 890 738 kr | 590 053 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 292 918 kr | 507 248 kr | 532 541 kr | 673 411 kr | 872 809 kr | 840 738 kr |
| Årets resultat | 292 918 kr | 214 330 kr | 125 294 kr | 190 870 kr | 274 398 kr | -32 071 kr | -300 685 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 55 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 92 637 kr | 277 451 kr | 244 017 kr | 206 729 kr | 421 632 kr | 222 205 kr | 246 738 kr |
| Leverantörsskulder | 3 687 kr | 117 875 kr | 110 171 kr | 74 553 kr | 251 435 kr | 73 830 kr | 125 425 kr |
| Skatteskulder | 61 407 kr | 93 228 kr | 7 114 kr | 11 707 kr | 7 628 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 27 543 kr | 40 608 kr | 58 416 kr | 54 885 kr | 41 733 kr | 44 334 kr | 21 317 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 435 555 kr | 886 247 kr | 1 009 939 kr | 997 508 kr | 1 874 445 kr | 1 404 618 kr | 1 028 470 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte på Orust registrerades år 2019 och bedriver sedan dess bygg och betongarbeten.
Företrädare
- Sven R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ringströms berg och betong AB för organisationsnummer?
Ringströms berg och betong AB har organisationsnummer 559218-1217 (5592181217).
Var ligger Ringströms berg och betong AB?
Ringströms berg och betong AB har sin registrerade adress Skala 133, 47394 Henån.
Vilken bransch är Ringströms berg och betong AB verksamt i?
Ringströms berg och betong AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ringströms berg och betong AB?
Ringströms berg och betong AB hade en nettoomsättning på 3 448 644 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ringströms berg och betong AB?
Ringströms berg och betong AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Orust
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.