Etalon Group AB
Etalon Group AB har organisationsnummer 559218-3684 (5592183684)
Aktiebolag • Org.nr: 559218-3684
Om företaget
Etalon Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). Sidoverksamheter inkluderar annan rengöring, uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik och lokalvård.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 18 procent till 2 005 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 694 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Etalon Group AB 2 005 000 kr och redovisade ett resultat på 545 430 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,1 procent). Soliditeten var 92,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 1299,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 252,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 9,1 procent | 1,2 procent till 21,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,3 procent | 8,7 procent | 1,4 procent till 21,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,5 procent | 58,9 procent | 29,1 procent till 79,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1299,8 procent | 252,5 procent | 148,0 procent till 570,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 procent | 20,5 procent | 0,4 procent till 50,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,4 procent | 3,7 procent | -13,2 procent till 33,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 005 000 kr | 875 000 kr | 466 000 kr till 1 628 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 249 000 kr | 475 000 kr | 158 000 kr till 655 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 355 av 1 343 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 52 av 156 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 15 535 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 26 969 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 84 788 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 73,9 procent | 16,0 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 73,8 procent | 15,9 procent | 34,3 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 75,5 procent | 70,5 procent | 92,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 298,8 procent | 323,9 procent | 1299,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 83,3 procent | 23,6 procent | 37,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 18,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 694 000 kr | 2 005 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 46 000 kr | 249 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 67511674 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva entreprenad-, underhålls- och uthyrningsverksamhet inom spåranläggningar, vägtrafik-, mark-, bygg- och anläggningens området. Bolaget har även till ändamål att bedriva systemutveckling, projektledning, konsulterande verksamhet, bemanningsverksamhet, rekrytering och förmedling inom samhällsbyggnad och transport- infrastruktur. Bolaget ska även bedriva handel, import, export, utveckling, försäljning, uthyrning, marknadsföring, leasing samt reparation av maskiner inom spåranläggningar, vägtrafik-, mark-, bygg- och anläggningens området. Aktiebolaget ska även äga och förvalta värdepapper, mark, fastigheter och förvalta lös egendom samt i övrigt bedriva med dessa rörelsegrenar förenlig verksamhet i Sverige och i världen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 427 235 kr | 1 693 902 kr | 2 005 440 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 93 440 kr | 239 534 kr | 105 633 kr |
| Personalkostnader | - | - | 45 780 kr | 248 722 kr |
| Avskrivningar | - | 12 953 kr | 24 236 kr | 24 240 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 315 382 kr | 270 720 kr | 687 511 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 164 kr | 1 662 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 489 kr | 1 608 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 315 388 kr | 269 395 kr | 687 565 kr |
| Skatt | - | 65 085 kr | 58 116 kr | 142 135 kr |
| Årets resultat | - | 250 303 kr | 211 215 kr | 545 430 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 107 047 kr | 58 583 kr | 34 343 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 107 047 kr | 58 583 kr | 34 343 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 100 kr | 290 631 kr | 1 209 937 kr | 1 523 180 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 9 412 kr | 918 728 kr | 422 213 kr |
| Kassa och bank | 50 100 kr | 281 219 kr | 291 209 kr | 1 100 967 kr |
| Summa tillgångar | 50 100 kr | 397 678 kr | 1 268 520 kr | 1 557 523 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 100 kr | 300 403 kr | 894 911 kr | 1 440 341 kr |
| Aktiekapital | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr | 50 100 kr |
| Balanserat resultat | - | - | 633 596 kr | 844 811 kr |
| Årets resultat | - | 250 303 kr | 211 215 kr | 545 430 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 97 275 kr | 373 609 kr | 117 182 kr |
| Leverantörsskulder | - | 4 750 kr | 24 161 kr | 15 253 kr |
| Skatteskulder | - | 65 085 kr | 85 973 kr | 49 768 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 19 440 kr | 249 476 kr | 38 161 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 100 kr | 397 678 kr | 1 268 520 kr | 1 557 523 kr |
Företrädare
- Mina C (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Etalon Group AB för organisationsnummer?
Etalon Group AB har organisationsnummer 559218-3684 (5592183684).
Var ligger Etalon Group AB?
Etalon Group AB har sin registrerade adress Box 675, 11674 Stockholm.
Vilken bransch är Etalon Group AB verksamt i?
Etalon Group AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Etalon Group AB?
Etalon Group AB hade en nettoomsättning på 2 005 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Etalon Group AB?
Etalon Group AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Etalon Group AB någon utdelning?
Styrelsen i Etalon Group AB föreslog en utdelning på 390 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.