Om företaget
stromgren music AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Yngsjö. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Företaget bedriver även verksamhet inom ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 869 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 247 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte stromgren music AB 869 000 kr och redovisade ett resultat på -137 912 kr. Rörelsemarginalen var -15,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 108,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,9 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,9 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,0 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 108,7 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1374,6 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -30,3 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 869 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 772 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 5 av 12 aktiebolag inom scenkonst med säte i Kristianstad.
- Plats 973 av 2 066 aktiebolag med säte i Kristianstad.
- Plats 18 091 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 156 115 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 0,5 procent | -15,9 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 0,5 procent | -15,9 procent |
| Soliditet | 54,5 procent | 50,5 procent | 8,0 procent |
| Kassalikviditet | 220,0 procent | 202,2 procent | 108,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 3,2 procent | -1374,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 49,9 procent | -30,3 procent |
| Omsättning per anställd | 832 000 kr | 1 247 000 kr | 869 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 267 000 kr | 515 000 kr | 560 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åhuskärrvägen 3029692 Yngsjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Åhuskärrvägen 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musikproduktion, komponera musik och skriva texter, medverka vid musikframträdanden samt bedriva ljudteknisk konsultation och teknisk produktion inom musik- och scenkonstområdet. Bolaget ska även bedriva restaurang-, catering- och eventverksamhet innefattande tillverkning och försäljning av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 831 842 kr | 1 246 749 kr | 868 624 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 4 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 168 621 kr | 337 566 kr | 212 924 kr |
| Övriga externa kostnader | 358 678 kr | 392 157 kr | 234 025 kr |
| Personalkostnader | 267 123 kr | 514 532 kr | 559 520 kr |
| Rörelseresultat | 36 862 kr | 6 494 kr | -137 845 kr |
| Ränteintäkter | 224 kr | 144 kr | 249 kr |
| Räntekostnader | 211 kr | 261 kr | 316 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 36 875 kr | 6 377 kr | -137 912 kr |
| Skatt | 8 807 kr | 1 598 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 28 068 kr | 4 779 kr | -137 912 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 262 473 kr | 292 685 kr | 124 955 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 232 kr | 32 417 kr | 94 864 kr |
| Kassa och bank | 190 241 kr | 260 268 kr | 30 091 kr |
| Summa tillgångar | 262 473 kr | 292 685 kr | 124 955 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 143 166 kr | 147 945 kr | 10 033 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 65 098 kr | 93 166 kr | 97 945 kr |
| Årets resultat | 28 068 kr | 4 779 kr | -137 912 kr |
| Kortfristiga skulder | 119 307 kr | 144 740 kr | 114 922 kr |
| Leverantörsskulder | 26 388 kr | 15 815 kr | 1 405 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 579 kr | 123 894 kr | 107 992 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 262 473 kr | 292 685 kr | 124 955 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Skåne län, Kristianstads kommun registrerades år 2019 och bedriver sedan dess musikproduktion, ljudteknisk konsultation, musikframträdanden samt har royaltyintäkter.
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående räkenskapsår på grund av minskat antal uppdrag. Företagets egna kapital har förbrukats och understiger vid bokslutsdatum hälften av det registrerade aktiekapitalet.
Efter räkenskapsåret har en kontrollbalans upprättats som visar att aktiekapitalet understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. En första kontrollstämma har genomförts och rådrumsfristen påbörjats efter beslut om att inte likvidera företaget.
Företrädare
- Joel S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har stromgren music AB för organisationsnummer?
stromgren music AB har organisationsnummer 559218-4641 (5592184641).
Var ligger stromgren music AB?
stromgren music AB har sin registrerade adress Åhuskärrvägen 30, 29692 Yngsjö.
Vilken bransch är stromgren music AB verksamt i?
stromgren music AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter stromgren music AB?
stromgren music AB hade en nettoomsättning på 869 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har stromgren music AB?
stromgren music AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kristianstad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.