Bergslagens Bergkompetens AB
Bergslagens Bergkompetens AB har organisationsnummer 559218-8014 (5592188014)
Aktiebolag • Org.nr: 559218-8014
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikFolkärna
Om företaget
Bergslagens Bergkompetens AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Folkärna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 48 procent till 729 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 400 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bergslagens Bergkompetens AB 729 000 kr och redovisade ett resultat på -227 311 kr. Rörelsemarginalen var -65,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,7 procent). Soliditeten var 92,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 980,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -65,6 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -65,8 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,4 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 980,2 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -28,0 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,9 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 729 000 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 940 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 925 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 7 av 17 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Avesta.
- Plats 311 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
- Plats 4 590 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 168 355 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,7 procent | 23,6 procent | -65,6 procent |
| Vinstmarginal | 53,6 procent | 23,8 procent | -65,8 procent |
| Soliditet | 69,6 procent | 80,8 procent | 92,4 procent |
| Kassalikviditet | 1066,2 procent | 1469,4 procent | 980,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,9 procent | 29,3 procent | -28,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -38,7 procent | -47,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 282 000 kr | 1 400 000 kr | 729 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 829 000 kr | 781 000 kr | 940 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Haltarsbo 1577595 Folkärna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bergsprängning och konsultationer inom bergsprängning, fastighetsförvaltning, maskinuthyrning inom anläggningsentreprenadbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 282 494 kr | 1 399 528 kr | 729 369 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 52 874 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 194 877 kr | 194 253 kr | 193 210 kr |
| Personalkostnader | 828 718 kr | 781 298 kr | 939 880 kr |
| Avskrivningar | 75 465 kr | 75 465 kr | 58 386 kr |
| Rörelseresultat | 1 224 383 kr | 330 312 kr | -477 918 kr |
| Ränteintäkter | 830 kr | 3 397 kr | -31 kr |
| Räntekostnader | 778 kr | 1 165 kr | 2 421 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 224 435 kr | 332 544 kr | -480 370 kr |
| Bokslutsdispositioner | -326 477 kr | 241 117 kr | 253 059 kr |
| Skatt | 191 328 kr | 123 424 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 706 630 kr | 450 237 kr | -227 311 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 308 668 kr | 233 203 kr | 226 767 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 308 668 kr | 233 203 kr | 226 767 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 902 813 kr | 1 672 769 kr | 651 458 kr |
| Kortfristiga fordringar | 391 125 kr | 10 989 kr | 209 976 kr |
| Kassa och bank | 1 511 688 kr | 1 661 780 kr | 441 482 kr |
| Summa tillgångar | 2 211 481 kr | 1 905 972 kr | 878 225 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 538 839 kr | 1 539 076 kr | 811 764 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 782 209 kr | 1 038 839 kr | 989 075 kr |
| Årets resultat | 706 630 kr | 450 237 kr | -227 311 kr |
| Obeskattade reserver | 494 176 kr | 253 059 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 178 466 kr | 113 837 kr | 66 461 kr |
| Leverantörsskulder | 2 243 kr | 17 680 kr | 6 868 kr |
| Skatteskulder | 58 217 kr | 40 450 kr | 16 089 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 108 419 kr | 48 508 kr | 31 504 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 211 481 kr | 1 905 972 kr | 878 225 kr |
Företrädare
- Emil P
Undertecknad i Avesta 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bergslagens Bergkompetens AB för organisationsnummer?
Bergslagens Bergkompetens AB har organisationsnummer 559218-8014 (5592188014).
Var ligger Bergslagens Bergkompetens AB?
Bergslagens Bergkompetens AB har sin registrerade adress Haltarsbo 15, 77595 Folkärna.
Vilken bransch är Bergslagens Bergkompetens AB verksamt i?
Bergslagens Bergkompetens AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bergslagens Bergkompetens AB?
Bergslagens Bergkompetens AB hade en nettoomsättning på 729 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bergslagens Bergkompetens AB?
Bergslagens Bergkompetens AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Avesta
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.