UHR Consulting AB
UHR Consulting AB har organisationsnummer 559218-9152 (5592189152)
Aktiebolag • Org.nr: 559218-9152
Om företaget
UHR Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 575 302 kr räkenskapsåret 2026 (1 376 802 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte UHR Consulting AB 1 575 302 kr och redovisade ett resultat på 375 420 kr. Rörelsemarginalen var 40,0 procent, över branschens median (median 25,7 procent). Soliditeten var 86,2 procent, över branschens median (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 1465,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 378,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,0 procent | 25,7 procent | 11,0 procent till 40,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 40,0 procent | 27,0 procent | 12,3 procent till 43,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,2 procent | 68,6 procent | 50,0 procent till 86,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1465,3 procent | 378,0 procent | 221,9 procent till 804,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 procent | 25,8 procent | 0,4 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | 0,0 procent | -23,0 procent till 16,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 575 000 kr | 1 278 000 kr | 697 000 kr till 1 777 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 930 000 kr | 770 000 kr | 421 000 kr till 946 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 360 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 42 av 112 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Sundbyberg.
- Plats 484 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 34 607 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 105 870 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,2 procent | 35,0 procent | 8,4 procent | 40,8 procent | 40,0 procent |
| Vinstmarginal | 34,6 procent | 35,0 procent | 8,3 procent | 40,9 procent | 40,0 procent |
| Soliditet | 64,4 procent | 69,6 procent | 88,5 procent | 90,6 procent | 86,2 procent |
| Kassalikviditet | 728,4 procent | 648,1 procent | 853,6 procent | 1062,6 procent | 1465,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 55,0 procent | 35,4 procent | 19,5 procent | 28,5 procent | 19,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -26,7 procent | -1,8 procent | -18,4 procent | 46,0 procent | 14,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 177 000 kr | 1 156 000 kr | 943 000 kr | 1 377 000 kr | 1 575 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 713 000 kr | 720 000 kr | 792 000 kr | 793 000 kr | 930 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Boplatsvägen 1917441 Sundbyberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Boplatsvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT och mjukvaruutveckling samt fotografverksamhet med försäljning av fotografier.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
- 74200Fotoverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 347 399 kr | 1 606 801 kr | 1 177 468 kr | 1 156 475 kr | 943 210 kr | 1 376 802 kr | 1 575 302 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 19 077 kr | 4 455 kr | 22 508 kr | 24 695 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 384 kr | 4 324 kr | 797 kr | 12 077 kr | 5 169 kr | 7 684 kr | 7 696 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 151 kr | 62 000 kr | 41 124 kr | 26 147 kr | 58 120 kr | 22 286 kr | 22 257 kr |
| Personalkostnader | 118 278 kr | 715 243 kr | 712 812 kr | 720 082 kr | 791 547 kr | 793 237 kr | 930 071 kr |
| Avskrivningar | - | 8 528 kr | 8 528 kr | 12 041 kr | 14 051 kr | 14 051 kr | 10 538 kr |
| Rörelseresultat | 177 586 kr | 816 706 kr | 414 207 kr | 405 205 kr | 78 778 kr | 562 052 kr | 629 435 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 121 kr | 551 kr | 1 109 kr | 1 534 kr |
| Räntekostnader | - | 1 611 kr | 6 814 kr | 237 kr | 1 352 kr | -370 kr | 691 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 177 586 kr | 815 095 kr | 407 393 kr | 405 089 kr | 77 977 kr | 563 531 kr | 630 278 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -200 000 kr | 0 kr | - | 200 000 kr | 0 kr | -157 515 kr |
| Skatt | 38 002 kr | 131 973 kr | 85 531 kr | 84 270 kr | 58 635 kr | 115 782 kr | 97 343 kr |
| Årets resultat | 139 584 kr | 483 122 kr | 321 862 kr | 320 819 kr | 219 342 kr | 447 749 kr | 375 420 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 17 056 kr | 8 528 kr | 38 639 kr | 24 589 kr | 10 538 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 17 056 kr | 8 528 kr | 38 639 kr | 24 589 kr | 10 538 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 334 621 kr | 923 176 kr | 900 020 kr | 1 261 878 kr | 1 246 597 kr | 1 724 663 kr | 2 260 064 kr |
| Kortfristiga fordringar | 151 873 kr | 157 500 kr | 339 150 kr | 464 228 kr | 320 577 kr | 301 729 kr | 342 474 kr |
| Kassa och bank | 182 748 kr | 765 676 kr | 560 870 kr | 797 650 kr | 926 020 kr | 1 422 934 kr | 1 917 590 kr |
| Summa tillgångar | 334 621 kr | 940 232 kr | 908 548 kr | 1 300 517 kr | 1 271 186 kr | 1 735 201 kr | 2 260 064 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 194 584 kr | 533 123 kr | 584 985 kr | 905 804 kr | 1 125 146 kr | 1 572 895 kr | 1 948 315 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 000 kr | 2 kr | 213 123 kr | 534 985 kr | 855 804 kr | 1 075 146 kr | 1 522 895 kr |
| Årets resultat | 139 584 kr | 483 122 kr | 321 862 kr | 320 819 kr | 219 342 kr | 447 749 kr | 375 420 kr |
| Obeskattade reserver | - | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 0 kr | - | 157 515 kr |
| Kortfristiga skulder | 140 037 kr | 207 109 kr | 123 563 kr | 194 713 kr | 146 040 kr | 162 306 kr | 154 234 kr |
| Skatteskulder | 38 002 kr | 57 085 kr | 32 823 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 102 035 kr | 150 024 kr | 90 740 kr | 194 713 kr | 146 040 kr | 162 306 kr | 154 234 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 334 621 kr | 940 232 kr | 908 548 kr | 1 300 517 kr | 1 271 186 kr | 1 735 201 kr | 2 260 064 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver datakonsultverksamhet samt fotografverksamhet och har under året arbetat hos en kund som konsult inom systemutveckling. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Ulf Henrik R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har UHR Consulting AB för organisationsnummer?
UHR Consulting AB har organisationsnummer 559218-9152 (5592189152).
Var ligger UHR Consulting AB?
UHR Consulting AB har sin registrerade adress Boplatsvägen 19, 17441 Sundbyberg.
Vilken bransch är UHR Consulting AB verksamt i?
UHR Consulting AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter UHR Consulting AB?
UHR Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 575 302 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har UHR Consulting AB?
UHR Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår UHR Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i UHR Consulting AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.