Besim AB
Besim AB har organisationsnummer 559219-4012 (5592194012)
Aktiebolag • Org.nr: 559219-4012
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNorrköping
Om företaget
Besim AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 6 procent till 480 000 kr räkenskapsåret 2026 (511 500 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Besim AB 480 000 kr och redovisade ett resultat på 84 566 kr. Rörelsemarginalen var 29,4 procent, under branschens median (median 40,2 procent). Soliditeten var 4,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 312,7 procent, över branschens median (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,4 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 29,5 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 4,3 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 312,7 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -6,2 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 923 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 53 av 105 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Norrköping.
- Plats 2 450 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 7 321 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 192 450 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,3 procent | 31,5 procent | -10,2 procent | 28,5 procent | 29,4 procent |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 31,5 procent | -10,1 procent | 28,6 procent | 29,5 procent |
| Soliditet | 1,3 procent | 4,4 procent | 5,2 procent | 8,4 procent | 4,3 procent |
| Kassalikviditet | 229,7 procent | 243,9 procent | 215,3 procent | 243,5 procent | 312,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 procent | 69,6 procent | 9,3 procent | 35,5 procent | 52,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,6 procent | 0,0 procent | -6,9 procent | 3,1 procent | -6,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Korngatan 22c/o Anel Osmanagic
60372 Norrköping
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Korngatan 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är - att äga, förvalta och bedriva uthyrning av mark och fastighet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 260 000 kr | 491 000 kr | 532 800 kr | 532 800 kr | 495 500 kr | 511 500 kr | 480 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 6 268 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 100 249 kr | 186 870 kr | 209 589 kr | 139 603 kr | 326 714 kr | 155 806 kr | 144 770 kr |
| Avskrivningar | 130 920 kr | 225 524 kr | 225 524 kr | 225 524 kr | 225 524 kr | 209 742 kr | 193 962 kr |
| Rörelseresultat | 28 831 kr | 78 606 kr | 97 687 kr | 167 673 kr | -50 470 kr | 145 952 kr | 141 268 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 7 kr | 467 kr | 1 282 kr | 226 kr |
| Räntekostnader | 43 251 kr | 62 210 kr | 89 286 kr | -79 kr | - | 886 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 420 kr | 16 396 kr | 8 401 kr | 167 759 kr | -50 003 kr | 146 348 kr | 141 494 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 75 000 kr | 0 kr | -35 000 kr |
| Skatt | - | 421 kr | 1 730 kr | 34 542 kr | 5 426 kr | 30 294 kr | 21 928 kr |
| Årets resultat | -14 420 kr | 15 975 kr | 6 671 kr | 133 217 kr | 19 571 kr | 116 054 kr | 84 566 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 4 875 947 kr | 4 650 423 kr | 4 424 899 kr | 4 199 375 kr | 3 973 851 kr | 3 764 109 kr | 3 570 147 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 875 947 kr | 4 650 423 kr | 4 424 899 kr | 4 199 375 kr | 3 973 851 kr | 3 764 109 kr | 3 570 147 kr |
| Omsättningstillgångar | 35 215 kr | 40 442 kr | 59 019 kr | 113 660 kr | 69 392 kr | 106 838 kr | 185 963 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 169 kr | 19 292 kr | 22 910 kr | 3 124 kr | 22 kr | 8 053 kr | 6 261 kr |
| Kassa och bank | 26 046 kr | 21 150 kr | 36 109 kr | 110 536 kr | 69 370 kr | 98 785 kr | 179 702 kr |
| Summa tillgångar | 4 911 162 kr | 4 690 865 kr | 4 483 918 kr | 4 313 035 kr | 4 043 243 kr | 3 870 947 kr | 3 756 110 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 35 580 kr | 51 555 kr | 58 226 kr | 191 443 kr | 211 014 kr | 327 067 kr | 161 633 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -14 420 kr | 1 555 kr | 8 226 kr | 141 443 kr | 161 013 kr | 27 067 kr |
| Årets resultat | -14 420 kr | 15 975 kr | 6 671 kr | 133 217 kr | 19 571 kr | 116 054 kr | 84 566 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 35 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 349 782 kr | 1 029 310 kr | 25 692 kr | 46 592 kr | 32 229 kr | 43 880 kr | 59 477 kr |
| Skatteskulder | 2 845 kr | 0 kr | - | 22 680 kr | 14 907 kr | 23 354 kr | 39 204 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 937 kr | 104 700 kr | 18 234 kr | 16 609 kr | 8 408 kr | 13 775 kr | 12 279 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 911 162 kr | 4 690 865 kr | 4 483 918 kr | 4 313 035 kr | 4 043 243 kr | 3 870 947 kr | 3 756 110 kr |
Företrädare
- Anel O
Undertecknad i Norrköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Besim AB för organisationsnummer?
Besim AB har organisationsnummer 559219-4012 (5592194012).
Var ligger Besim AB?
Besim AB har sin registrerade adress Korngatan 22, 60372 Norrköping.
Vilken bransch är Besim AB verksamt i?
Besim AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Besim AB?
Besim AB hade en nettoomsättning på 480 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.