Matthias Hägglund AB
Matthias Hägglund AB har organisationsnummer 559219-9318 (5592199318)
Aktiebolag • Org.nr: 559219-9318
Om företaget
Matthias Hägglund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hunnebostrand. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom personaluthyrning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 64 procent till 293 902 kr räkenskapsåret 2026 (824 046 kr föregående år).
Den minskade omsättningen är huvudsakligen hänförlig till att verksamheten under delar av året bedrivits i lägre omfattning än normalt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Matthias Hägglund AB 293 902 kr och redovisade ett resultat på -61 239 kr. Rörelsemarginalen var -21,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,2 procent). Soliditeten var 81,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 390,7 procent, över branschens median (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -21,0 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,8 procent | 6,2 procent | 0,5 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,7 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 390,7 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -58,9 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -64,3 procent | 4,4 procent | -21,7 procent till 34,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 294 000 kr | 1 303 000 kr | 806 000 kr till 2 057 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 188 000 kr | 546 000 kr | 346 000 kr till 681 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 963 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 16 av 19 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Sotenäs.
- Plats 362 av 534 aktiebolag med säte i Sotenäs.
- Plats 35 254 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 214 417 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,8 procent | 19,1 procent | -22,8 procent | -1,5 procent | -21,0 procent |
| Vinstmarginal | 9,8 procent | 19,2 procent | -22,8 procent | -1,4 procent | -20,8 procent |
| Soliditet | 65,4 procent | 78,2 procent | 80,1 procent | 73,9 procent | 81,7 procent |
| Kassalikviditet | 209,5 procent | 392,7 procent | 428,6 procent | 332,2 procent | 390,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 procent | 44,4 procent | -38,5 procent | -7,1 procent | -58,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 179,5 procent | 45,0 procent | -58,4 procent | 176,6 procent | -64,3 procent |
| Omsättning per anställd | 494 000 kr | 716 000 kr | 298 000 kr | 824 000 kr | 294 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 235 000 kr | 412 000 kr | 231 000 kr | 434 000 kr | 188 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Amundsdalsvägen 1 E45660 Hunnebostrand
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsarbeten, projektering av byggnadsarbeten, konsultverksamhet inom byggbranschen, personaluthyrning, köpa och sälja värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 551 189 kr | 176 771 kr | 494 036 kr | 716 488 kr | 297 935 kr | 824 046 kr | 293 902 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 11 601 kr | 0 kr | - | 9 615 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 135 844 kr | 30 275 kr | 63 661 kr | 922 kr | 3 144 kr | 226 860 kr | 25 021 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 491 kr | 96 057 kr | 134 743 kr | 153 479 kr | 128 690 kr | 172 761 kr | 142 651 kr |
| Personalkostnader | 209 298 kr | 71 007 kr | 234 713 kr | 412 458 kr | 231 133 kr | 434 355 kr | 187 839 kr |
| Avskrivningar | 10 500 kr | 12 600 kr | 12 600 kr | 12 600 kr | 12 600 kr | 2 100 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 84 456 kr | -21 567 kr | 48 319 kr | 137 029 kr | -68 017 kr | -12 030 kr | -61 609 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 309 kr | 122 kr | 326 kr | 370 kr |
| Räntekostnader | 414 kr | 1 kr | 0 kr | 121 kr | 138 kr | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 84 042 kr | -21 568 kr | 48 319 kr | 137 217 kr | -68 033 kr | -11 705 kr | -61 239 kr |
| Skatt | 18 690 kr | 0 kr | 5 912 kr | 28 475 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 65 352 kr | -21 568 kr | 42 407 kr | 108 742 kr | -68 033 kr | -11 705 kr | -61 239 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 82 500 kr | 69 900 kr | 57 300 kr | 44 700 kr | 32 100 kr | 30 000 kr | 36 250 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 82 500 kr | 69 900 kr | 57 300 kr | 44 700 kr | 32 100 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 6 250 kr |
| Omsättningstillgångar | 109 715 kr | 82 424 kr | 150 940 kr | 268 644 kr | 188 867 kr | 193 418 kr | 90 995 kr |
| Varulager | 5 400 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 8 396 kr | 50 341 kr | 99 382 kr | 61 087 kr | 87 368 kr | 125 870 kr | 63 674 kr |
| Kassa och bank | 95 919 kr | 32 083 kr | 51 558 kr | 207 557 kr | 101 499 kr | 67 548 kr | 27 321 kr |
| Summa tillgångar | 192 215 kr | 152 324 kr | 208 240 kr | 313 344 kr | 220 967 kr | 223 418 kr | 127 245 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 115 352 kr | 93 784 kr | 136 191 kr | 244 933 kr | 176 900 kr | 165 195 kr | 103 956 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 65 352 kr | 43 784 kr | 86 191 kr | 194 933 kr | 126 900 kr | 115 195 kr |
| Årets resultat | 65 352 kr | -21 568 kr | 42 407 kr | 108 742 kr | -68 033 kr | -11 705 kr | -61 239 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 098 kr | 58 540 kr | 72 049 kr | 68 411 kr | 44 067 kr | 58 223 kr | 23 289 kr |
| Leverantörsskulder | 11 968 kr | 1 221 kr | 1 399 kr | 0 kr | -1 645 kr | 16 453 kr | 725 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - | 2 739 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 130 kr | 49 319 kr | 70 650 kr | 65 672 kr | 45 712 kr | 36 050 kr | 22 564 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 192 215 kr | 152 324 kr | 208 240 kr | 313 344 kr | 220 967 kr | 223 418 kr | 127 245 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Sotenäs kommun, Västra Götalands län registrerades år 2019 och bedriver sedan dess verksamhet inom byggnadsarbeten, projektering och konsultverksamhet inom byggbranschen.
Företrädare
- Matthias H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Matthias Hägglund AB för organisationsnummer?
Matthias Hägglund AB har organisationsnummer 559219-9318 (5592199318).
Var ligger Matthias Hägglund AB?
Matthias Hägglund AB har sin registrerade adress Amundsdalsvägen 1 E, 45660 Hunnebostrand.
Vilken bransch är Matthias Hägglund AB verksamt i?
Matthias Hägglund AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Matthias Hägglund AB?
Matthias Hägglund AB hade en nettoomsättning på 293 902 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Matthias Hägglund AB?
Matthias Hägglund AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sotenäs
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.