Roslagshus i Sverige AB

Roslagshus i Sverige AB har organisationsnummer 559219-9862 (5592199862)

Aktiebolag • Org.nr: 559219-9862

Byggande av bostadshus och andra byggnaderEnskede

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skatt

Om företaget

Roslagshus i Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).

Ekonomi

120 000 krOmsättning▼ 99 procent
4 320 608 krÅrets resultat
-Antal anställda
99 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 99 procent till 120 000 kr räkenskapsåret 2025 (9 625 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Roslagshus i Sverige AB 120 000 kr och redovisade ett resultat på 4 320 608 kr. Rörelsemarginalen var 3601,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 99,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 29,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3601,4 procent5,5 procent0,2 procent till 15,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal3600,8 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet99,0 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet29,4 procent192,1 procent118,1 procent till 372,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital48,8 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-98,8 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 494 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 929 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
  • Plats 45 342 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 80 776 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 242 706 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal-5,0 procent3601,4 procent
Vinstmarginal-5,0 procent3600,8 procent
Soliditet37,8 procent99,0 procent
Kassalikviditet1,0 procent29,4 procent
Avkastning på eget kapital0,1 procent48,8 procent
Omsättningstillväxt--98,8 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Bäckaskiftsvägen 1
12242 Enskede

Bolag på samma adress

12 andra bolag har Bäckaskiftsvägen 1 som registrerad adress, här visas 10.

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet är nybyggnation och försäljning av hus samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning9 625 000 kr120 000 kr
Övriga rörelseintäkter1 000 kr0 kr
Övriga externa kostnader133 356 kr99 983 kr
Rörelseresultat-477 769 kr4 321 721 kr
Ränteintäkter125 kr11 kr
Räntekostnader1 493 kr1 124 kr
Resultat efter finansiella poster-479 136 kr4 320 608 kr
Bokslutsdispositioner480 000 kr0 kr
Årets resultat864 kr4 320 608 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar337 125 kr0 kr
Finansiella anläggningstillgångar337 125 kr0 kr
Omsättningstillgångar1 609 368 kr8 949 469 kr
Varulager1 597 520 kr8 921 878 kr
Kortfristiga fordringar8 549 kr23 590 kr
Kassa och bank3 299 kr4 001 kr
Summa tillgångar1 946 493 kr8 949 469 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital734 921 kr8 855 529 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat684 057 kr4 484 921 kr
Årets resultat864 kr4 320 608 kr
Kortfristiga skulder1 211 572 kr93 940 kr
Leverantörsskulder9 860 kr13 487 kr
Skatteskulder20 487 kr0 kr
Summa eget kapital och skulder1 946 493 kr8 949 469 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget, med säte i Stockholm, har en verksamhet som består av nybyggnation och försäljning av hus. Bolaget är helägt dotterbolag till DK Holding i Stockholm AB, org.nr. 559050-2745, med säte i Stockholm. DK Holding i Stockholm AB är i sin tur helägt dotterbolag till DK Invest i Stockholm AB, org.nr. 556862-9710 med säte i Stockholm.

Företrädare

  • David A (styrelseordförande)
  • Karl A (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-09-26
Registrerat hos Bolagsverket
Roslagshus i Sverige AB
2019-09-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Roslagshus i Sverige AB för organisationsnummer?

Roslagshus i Sverige AB har organisationsnummer 559219-9862 (5592199862).

Var ligger Roslagshus i Sverige AB?

Roslagshus i Sverige AB har sin registrerade adress Bäckaskiftsvägen 1, 12242 Enskede.

Vilken bransch är Roslagshus i Sverige AB verksamt i?

Roslagshus i Sverige AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Roslagshus i Sverige AB?

Roslagshus i Sverige AB hade en nettoomsättning på 120 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Aldrig registrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-09-26
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar