OBM Besiktning i Dalarna AB
OBM Besiktning i Dalarna AB har organisationsnummer 559220-3250 (5592203250)
Aktiebolag • Org.nr: 559220-3250
Om företaget
OBM Besiktning i Dalarna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Arlandastad. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk provning och analys enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 66 procent till 8 747 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 281 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte OBM Besiktning i Dalarna AB 8 747 000 kr och redovisade ett resultat på 1 795 845 kr. Rörelsemarginalen var 26,0 procent, över branschens median (median 16,8 procent). Soliditeten var 79,6 procent, över branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 465,5 procent, över branschens median (median 294,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,0 procent | 16,8 procent | 3,7 procent till 36,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,2 procent | 17,0 procent | 3,7 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 79,6 procent | 63,7 procent | 41,0 procent till 81,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 465,5 procent | 294,4 procent | 178,4 procent till 543,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 40,0 procent | 19,9 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 187 000 kr | 1 151 000 kr | 597 000 kr till 1 711 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 973 000 kr | 627 000 kr | 298 000 kr till 864 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 35 av 533 aktiebolag inom teknisk provning och analys.
- Plats 9 av 63 aktiebolag inom teknisk provning och analys med säte i Stockholm.
- Plats 4 539 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 967 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 22 334 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,8 procent | 26,0 procent |
| Vinstmarginal | 23,9 procent | 26,2 procent |
| Soliditet | 71,7 procent | 79,6 procent |
| Kassalikviditet | 310,8 procent | 465,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 procent | 40,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 760 000 kr | 2 187 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 884 000 kr | 973 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Generatorgatan 1219560 Arlandastad
Bolag på samma adress
30 andra bolag har Generatorgatan 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra tekniska besiktningstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 71200Teknisk provning och analysHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 280 909 kr | 8 746 646 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 432 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 324 977 kr | 2 491 842 kr |
| Personalkostnader | 2 652 755 kr | 3 893 848 kr |
| Avskrivningar | 43 846 kr | 85 887 kr |
| Rörelseresultat | 1 259 331 kr | 2 276 928 kr |
| Ränteintäkter | 4 138 kr | 16 734 kr |
| Räntekostnader | 2 813 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 260 656 kr | 2 293 662 kr |
| Skatt | 284 782 kr | 497 817 kr |
| Årets resultat | 975 874 kr | 1 795 845 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 380 116 kr | 286 011 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 380 116 kr | 286 011 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 813 193 kr | 5 350 978 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 034 845 kr | 3 598 628 kr |
| Kassa och bank | 778 348 kr | 1 752 350 kr |
| Summa tillgångar | 3 193 309 kr | 5 636 989 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 288 205 kr | 4 487 544 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 262 331 kr | 2 641 699 kr |
| Årets resultat | 975 874 kr | 1 795 845 kr |
| Kortfristiga skulder | 905 104 kr | 1 149 445 kr |
| Leverantörsskulder | 42 244 kr | 52 194 kr |
| Skatteskulder | 118 277 kr | 22 947 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 287 038 kr | 356 661 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 193 309 kr | 5 636 989 kr |
Företrädare
- Mats D (ordförande)
- Peter O
- Håkan R
- Tomas M (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har OBM Besiktning i Dalarna AB för organisationsnummer?
OBM Besiktning i Dalarna AB har organisationsnummer 559220-3250 (5592203250).
Var ligger OBM Besiktning i Dalarna AB?
OBM Besiktning i Dalarna AB har sin registrerade adress Generatorgatan 12, 19560 Arlandastad.
Vilken bransch är OBM Besiktning i Dalarna AB verksamt i?
OBM Besiktning i Dalarna AB är registrerat i branschen teknisk provning och analys enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter OBM Besiktning i Dalarna AB?
OBM Besiktning i Dalarna AB hade en nettoomsättning på 8 747 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har OBM Besiktning i Dalarna AB?
OBM Besiktning i Dalarna AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår OBM Besiktning i Dalarna AB någon utdelning?
Styrelsen i OBM Besiktning i Dalarna AB föreslog en utdelning på 1 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.