M A M Redovisning AB

M A M Redovisning AB har organisationsnummer 559220-3672 (5592203672)

Aktiebolag • Org.nr: 559220-3672

Redovisning och bokföring; skatterådgivningVällingby

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

M A M Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).

Ekonomi

2 996 288 krOmsättning▼ 2 procent
-38 317 krÅrets resultat
-Antal anställda
84 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 2 procent till 2 996 288 kr räkenskapsåret 2025 (3 047 720 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte M A M Redovisning AB 2 996 288 kr och redovisade ett resultat på -38 317 kr. Rörelsemarginalen var -1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 84,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 626,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-1,2 procent16,0 procent4,0 procent till 33,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-1,3 procent16,8 procent4,2 procent till 35,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet84,0 procent61,2 procent41,6 procent till 80,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet626,7 procent290,6 procent171,3 procent till 570,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-8,9 procent23,0 procent2,1 procent till 53,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-1,7 procent2,0 procent-12,3 procent till 16,6 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 818 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
  • Plats 188 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
  • Plats 10 813 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 18 024 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 58 049 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal3,7 procent2,4 procent22,7 procent9,7 procent-1,2 procent
Vinstmarginal3,7 procent2,3 procent22,7 procent9,6 procent-1,3 procent
Soliditet56,5 procent47,2 procent45,5 procent85,5 procent84,0 procent
Kassalikviditet131,6 procent189,5 procent183,5 procent688,7 procent626,7 procent
Avkastning på eget kapital90,7 procent11,6 procent55,0 procent49,7 procent-8,9 procent
Omsättningstillväxt501,4 procent-74,7 procent7,5 procent323,3 procent-1,7 procent
Omsättning per anställd2 643 000 kr335 000 kr360 000 kr--
Personalkostnad per anställd80 000 kr262 000 kr419 000 kr--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kanngjutargränd 1
16257 Vällingby

Bolag på samma adress

6 andra bolag har Kanngjutargränd 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva redovisningstjänster och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning439 504 kr2 643 085 kr669 994 kr720 003 kr3 047 720 kr2 996 288 kr
Övriga rörelseintäkter154 948 kr126 233 kr339 825 kr495 760 kr442 602 kr299 173 kr
Råvaror och förnödenheter199 648 kr-----
Övriga externa kostnader98 344 kr194 434 kr40 178 kr124 595 kr643 464 kr1 017 689 kr
Personalkostnader312 460 kr79 944 kr523 031 kr837 223 kr1 229 784 kr1 073 492 kr
Avskrivningar25 200 kr48 000 kr0 kr---
Rörelseresultat-41 200 kr97 269 kr15 809 kr163 694 kr296 848 kr-35 720 kr
Ränteintäkter-----238 kr
Räntekostnader67 kr97 kr128 kr515 kr2 999 kr2 835 kr
Resultat efter finansiella poster-41 267 kr97 172 kr15 681 kr163 179 kr293 849 kr-38 317 kr
Skatt-12 380 kr3 419 kr33 720 kr61 149 kr0 kr
Årets resultat-41 267 kr84 792 kr12 262 kr129 459 kr232 700 kr-38 317 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar118 800 kr70 800 kr0 kr---
Materiella anläggningstillgångar118 800 kr70 800 kr0 kr---
Omsättningstillgångar199 160 kr94 700 kr224 043 kr517 070 kr547 439 kr511 192 kr
Kortfristiga fordringar808 kr34 742 kr125 825 kr119 981 kr130 662 kr285 513 kr
Kassa och bank198 352 kr59 958 kr98 218 kr397 089 kr416 777 kr225 679 kr
Summa tillgångar317 960 kr165 500 kr224 043 kr517 070 kr547 439 kr511 192 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital8 733 kr93 525 kr105 787 kr235 246 kr467 946 kr429 628 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat--41 267 kr43 525 kr55 787 kr185 246 kr417 945 kr
Årets resultat-41 267 kr84 792 kr12 262 kr129 459 kr232 700 kr-38 317 kr
Kortfristiga skulder309 227 kr71 975 kr118 256 kr281 824 kr79 493 kr81 564 kr
Skatteskulder-12 380 kr15 799 kr37 139 kr40 683 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder250 308 kr59 595 kr102 457 kr244 685 kr38 810 kr81 564 kr
Summa eget kapital och skulder317 960 kr165 500 kr224 043 kr517 070 kr547 439 kr511 192 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver redovisningsverksamhet och erbjuder tjänster inom löpande bokföring, bokslut, årsredovisningar, deklarationer, löneadministration samt ekonomisk rådgivning till företag. Verksamheten riktar sig främst till små företag och bedrivs med fokus på hög kvalitet, god service och långsiktiga kundrelationer. Företaget har sitt säte i Stockholm.

Företrädare

  • Mohamed Ahmed M

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-09-27
Registrerat hos Bolagsverket
M A M Redovisning AB
2019-09-28
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har M A M Redovisning AB för organisationsnummer?

M A M Redovisning AB har organisationsnummer 559220-3672 (5592203672).

Var ligger M A M Redovisning AB?

M A M Redovisning AB har sin registrerade adress Kanngjutargränd 1, 16257 Vällingby.

Vilken bransch är M A M Redovisning AB verksamt i?

M A M Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter M A M Redovisning AB?

M A M Redovisning AB hade en nettoomsättning på 2 996 288 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-09-27
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar