K Nordqvist Hälsa AB
K Nordqvist Hälsa AB har organisationsnummer 559220-4241 (5592204241)
Aktiebolag • Org.nr: 559220-4241
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusAskim
Om företaget
K Nordqvist Hälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Askim. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 2 543 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 241 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte K Nordqvist Hälsa AB 2 543 000 kr och redovisade ett resultat på 237 533 kr. Rörelsemarginalen var 15,7 procent, under branschens median (median 35,1 procent). Soliditeten var 59,8 procent, under branschens median (median 71,5 procent). Kassalikviditeten var 284,9 procent, under branschens median (median 358,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 35,1 procent | 11,4 procent till 68,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 38,1 procent | 12,7 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,8 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 88,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 284,9 procent | 358,4 procent | 199,5 procent till 772,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,8 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,5 procent | -3,6 procent | -35,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 543 000 kr | 860 000 kr | 274 000 kr till 1 559 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 929 000 kr | 422 000 kr | 51 000 kr till 781 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 235 av 1 855 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 31 av 155 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Göteborg.
- Plats 4 696 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 11 643 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 67 683 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,1 procent | 21,4 procent | 15,4 procent | 16,5 procent | 15,7 procent |
| Vinstmarginal | 23,0 procent | 21,4 procent | 15,3 procent | 16,6 procent | 15,7 procent |
| Soliditet | 61,0 procent | 67,8 procent | 85,3 procent | 78,2 procent | 59,8 procent |
| Kassalikviditet | 223,2 procent | 273,5 procent | 591,7 procent | 366,2 procent | 284,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,2 procent | 89,3 procent | 72,7 procent | 66,0 procent | 54,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -14,6 procent | 2,1 procent | -2,4 procent | -6,9 procent | 13,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 413 000 kr | 2 464 000 kr | 2 406 000 kr | 2 241 000 kr | 2 543 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 912 000 kr | 942 000 kr | 985 000 kr | 904 000 kr | 929 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
c/o Stenstigen 343642 Askim
Verksamhetsbeskrivning
Sjukvård Ersättningsetablering
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 824 298 kr | 2 412 725 kr | 2 464 440 kr | 2 406 296 kr | 2 240 968 kr | 2 543 136 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 488 kr | 0 kr | 9 560 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 1 070 279 kr | 924 812 kr | 968 180 kr | 1 059 396 kr | 967 692 kr | 1 213 731 kr |
| Personalkostnader | 1 218 508 kr | 912 002 kr | 942 029 kr | 984 795 kr | 903 570 kr | 929 431 kr |
| Avskrivningar | 15 060 kr | 26 000 kr | 26 000 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 520 451 kr | 556 399 kr | 528 231 kr | 371 665 kr | 369 706 kr | 399 974 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 324 kr | 512 kr | 2 159 kr | 380 kr |
| Räntekostnader | 82 kr | 126 kr | 1 911 kr | 2 743 kr | 577 kr | 82 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 520 369 kr | 556 273 kr | 526 644 kr | 369 434 kr | 371 288 kr | 400 272 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -100 000 kr |
| Skatt | 111 376 kr | 115 197 kr | 109 004 kr | 77 594 kr | 76 860 kr | 62 739 kr |
| Årets resultat | 408 993 kr | 441 076 kr | 417 640 kr | 291 840 kr | 294 428 kr | 237 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 134 940 kr | 108 940 kr | 82 940 kr | 60 000 kr | 114 500 kr | 179 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 134 940 kr | 108 940 kr | 82 940 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 60 000 kr | 114 500 kr | 179 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 527 718 kr | 711 368 kr | 606 483 kr | 411 016 kr | 455 988 kr | 545 454 kr |
| Kortfristiga fordringar | 136 675 kr | 190 990 kr | 214 457 kr | 241 778 kr | 202 617 kr | 251 738 kr |
| Kassa och bank | 391 043 kr | 520 378 kr | 392 026 kr | 169 238 kr | 253 371 kr | 293 716 kr |
| Summa tillgångar | 662 658 kr | 820 308 kr | 689 423 kr | 471 016 kr | 570 488 kr | 724 954 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 458 993 kr | 500 069 kr | 467 709 kr | 401 549 kr | 445 977 kr | 433 510 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 8 993 kr | 69 kr | 59 709 kr | 101 549 kr | 145 977 kr |
| Årets resultat | 408 993 kr | 441 076 kr | 417 640 kr | 291 840 kr | 294 428 kr | 237 533 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 203 665 kr | 318 735 kr | 221 714 kr | 69 467 kr | 124 511 kr | 191 444 kr |
| Leverantörsskulder | 22 824 kr | 33 608 kr | 35 725 kr | 25 296 kr | 59 413 kr | 48 638 kr |
| Skatteskulder | 132 724 kr | 274 607 kr | 152 256 kr | 5 700 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 117 kr | 10 520 kr | 33 733 kr | 38 471 kr | 65 098 kr | 142 806 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 662 658 kr | 820 308 kr | 689 423 kr | 471 016 kr | 570 488 kr | 724 954 kr |
Företrädare
- Katarina N (verkställande direktör)
- Per N
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har K Nordqvist Hälsa AB för organisationsnummer?
K Nordqvist Hälsa AB har organisationsnummer 559220-4241 (5592204241).
Var ligger K Nordqvist Hälsa AB?
K Nordqvist Hälsa AB har sin registrerade adress 43642 Askim.
Vilken bransch är K Nordqvist Hälsa AB verksamt i?
K Nordqvist Hälsa AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter K Nordqvist Hälsa AB?
K Nordqvist Hälsa AB hade en nettoomsättning på 2 543 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har K Nordqvist Hälsa AB?
K Nordqvist Hälsa AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår K Nordqvist Hälsa AB någon utdelning?
Styrelsen i K Nordqvist Hälsa AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.