Vivilu AB
Vivilu AB har organisationsnummer 559220-6592 (5592206592)
Aktiebolag • Org.nr: 559220-6592
Om företaget
Vivilu AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 721 342 kr räkenskapsåret 2025 (720 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vivilu AB 721 342 kr och redovisade ett resultat på 80 390 kr. Rörelsemarginalen var 11,0 procent, under branschens median (median 14,2 procent). Soliditeten var 17,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 121,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,0 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 11,1 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,7 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 121,3 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 64,3 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,2 procent | -5,7 procent | -41,1 procent till 19,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 721 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 612 000 kr | 521 000 kr | 152 000 kr till 806 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 734 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 11 av 36 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Täby.
- Plats 1 592 av 3 441 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 56 200 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 169 041 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | -9,9 procent | -45,6 procent | 1,2 procent | 11,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 9,7 procent | -43,4 procent | 1,3 procent | 11,1 procent |
| Soliditet | 56,2 procent | 74,0 procent | 46,1 procent | 16,4 procent | 17,7 procent |
| Kassalikviditet | 135,1 procent | 384,0 procent | 183,5 procent | 119,3 procent | 121,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 procent | 10,1 procent | -196,9 procent | 20,9 procent | 64,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -62,7 procent | -63,6 procent | 350,0 procent | 0,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 180 000 kr | 440 000 kr | 160 000 kr | 720 000 kr | 721 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 967 000 kr | 472 000 kr | 217 000 kr | 680 000 kr | 612 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granbacken 118357 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolaget är konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation. Därtill även förvaltning av och handel med värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 180 078 kr | 439 999 kr | 160 000 kr | 720 000 kr | 721 342 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 668 kr | 69 494 kr | 12 126 kr | 16 173 kr | 31 807 kr | 30 534 kr |
| Personalkostnader | - | 967 364 kr | 471 610 kr | 216 742 kr | 679 574 kr | 611 556 kr |
| Rörelseresultat | -1 668 kr | 143 220 kr | -43 737 kr | -72 915 kr | 8 619 kr | 79 252 kr |
| Ränteintäkter | -16 339 kr | 0 kr | 14 kr | 3 550 kr | 688 kr | 1 150 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 kr | 126 kr | 0 kr | 12 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 317 993 kr | 143 220 kr | 42 898 kr | -69 491 kr | 9 307 kr | 80 390 kr |
| Skatt | - | 29 334 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 317 993 kr | 113 886 kr | 42 898 kr | -69 491 kr | 9 307 kr | 80 390 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 350 000 kr | 350 000 kr | 0 kr | 870 kr | 870 kr | 870 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 000 kr | 350 000 kr | 0 kr | 870 kr | 870 kr | 870 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 993 kr | 507 848 kr | 574 366 kr | 75 631 kr | 270 850 kr | 707 107 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 31 989 kr | 56 096 kr | 309 kr | 245 222 kr | 691 267 kr |
| Kassa och bank | 17 993 kr | 475 859 kr | 518 270 kr | 75 322 kr | 25 628 kr | 15 840 kr |
| Summa tillgångar | 367 993 kr | 857 848 kr | 574 366 kr | 76 501 kr | 271 720 kr | 707 977 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 367 993 kr | 481 879 kr | 424 777 kr | 35 286 kr | 44 593 kr | 124 983 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 317 993 kr | 331 879 kr | 54 777 kr | -14 714 kr | -5 407 kr |
| Årets resultat | 317 993 kr | 113 886 kr | 42 898 kr | -69 491 kr | 9 307 kr | 80 390 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 375 969 kr | 149 589 kr | 41 215 kr | 227 127 kr | 582 994 kr |
| Leverantörsskulder | - | 7 813 kr | 2 500 kr | 0 kr | - | 2 234 kr |
| Skatteskulder | - | 32 827 kr | 17 922 kr | 86 kr | 8 726 kr | 4 993 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 335 329 kr | 129 167 kr | 41 129 kr | 218 401 kr | 565 767 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 367 993 kr | 857 848 kr | 574 366 kr | 76 501 kr | 271 720 kr | 707 977 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Täby registrerades 2019 och bedriver konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation.
Företrädare
- Lina S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vivilu AB för organisationsnummer?
Vivilu AB har organisationsnummer 559220-6592 (5592206592).
Var ligger Vivilu AB?
Vivilu AB har sin registrerade adress Granbacken 1, 18357 Täby.
Vilken bransch är Vivilu AB verksamt i?
Vivilu AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vivilu AB?
Vivilu AB hade en nettoomsättning på 721 342 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vivilu AB?
Vivilu AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.