Bananlaboratoriet Media AB
Bananlaboratoriet Media AB har organisationsnummer 559220-8598 (5592208598)
Aktiebolag • Org.nr: 559220-8598
Om företaget
Bananlaboratoriet Media AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59120). Företaget bedriver även verksamhet inom ljudinspelning och musikutgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 225 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 070 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bananlaboratoriet Media AB 1 225 000 kr och redovisade ett resultat på 54 237 kr. Rörelsemarginalen var -1,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,7 procent). Soliditeten var 25,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,8 procent). Kassalikviditeten var 149,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 275,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,8 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -1,8 procent | 9,7 procent | 0,4 procent till 25,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,1 procent | 61,8 procent | 39,2 procent till 78,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 149,4 procent | 275,5 procent | 167,5 procent till 494,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 35,5 procent | 17,7 procent | -7,7 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,5 procent | -3,6 procent | -28,3 procent till 18,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 225 000 kr | 795 000 kr | 465 000 kr till 1 105 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 079 000 kr | 536 000 kr | 329 000 kr till 738 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 89 av 385 aktiebolag inom efterproduktion av film, video och tv-program.
- Plats 903 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 42 306 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 128 222 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,5 procent | 5,5 procent | 41,0 procent | -2,4 procent | -1,8 procent |
| Vinstmarginal | -7,8 procent | 7,3 procent | 41,4 procent | -1,5 procent | -1,8 procent |
| Soliditet | 38,1 procent | 50,9 procent | 53,8 procent | 21,4 procent | 25,1 procent |
| Kassalikviditet | 327,2 procent | 197,5 procent | 391,8 procent | 192,3 procent | 149,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,8 procent | 87,6 procent | 90,1 procent | 47,6 procent | 35,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -35,6 procent | 30,2 procent | 81,1 procent | -50,5 procent | 14,5 procent |
| Omsättning per anställd | 916 000 kr | 1 193 000 kr | 2 160 000 kr | 1 070 000 kr | 1 225 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 762 000 kr | 834 000 kr | 928 000 kr | 943 000 kr | 1 079 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Turbingränd 1c/o Roberth Nordh
17675 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska erbjuda efterbearbetning och produktion av film, TV och media samt efterbearbetning och produktion av musik och ljud. Bolaget skall även hyra ut relevant teknisk utrustning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 422 401 kr | 915 599 kr | 1 193 000 kr | 2 159 571 kr | 1 069 846 kr | 1 225 416 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 145 260 kr | 87 105 kr | 14 242 kr | 15 664 kr | 101 208 kr | 17 057 kr |
| Övriga externa kostnader | 230 319 kr | 289 625 kr | 296 083 kr | 347 628 kr | 238 934 kr | 181 057 kr |
| Personalkostnader | 849 053 kr | 761 604 kr | 834 436 kr | 928 034 kr | 942 661 kr | 1 078 801 kr |
| Avskrivningar | 10 500 kr | 11 336 kr | 11 336 kr | 12 965 kr | 14 854 kr | 4 351 kr |
| Rörelseresultat | 477 789 kr | -59 861 kr | 65 387 kr | 886 608 kr | -25 395 kr | -21 736 kr |
| Ränteintäkter | 2 819 kr | 0 kr | 21 710 kr | 7 981 kr | 9 502 kr | 588 kr |
| Räntekostnader | - | 11 634 kr | 61 kr | 44 kr | 130 kr | 10 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 480 608 kr | -71 495 kr | 87 036 kr | 894 545 kr | -16 023 kr | -22 106 kr |
| Bokslutsdispositioner | -10 788 kr | 64 288 kr | 369 580 kr | -230 579 kr | 80 579 kr | 95 000 kr |
| Skatt | 102 195 kr | 0 kr | 99 594 kr | 139 680 kr | 17 577 kr | 18 657 kr |
| Årets resultat | 367 625 kr | -7 207 kr | 357 022 kr | 524 286 kr | 46 979 kr | 54 237 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 151 483 kr | 102 983 kr | 23 505 kr | 28 132 kr | 53 278 kr | 8 927 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 46 177 kr | 34 841 kr | 23 505 kr | 28 132 kr | 13 278 kr | 8 927 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 306 kr | 68 142 kr | 0 kr | - | 40 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 169 158 kr | 974 984 kr | 777 608 kr | 1 052 897 kr | 407 222 kr | 601 569 kr |
| Kortfristiga fordringar | 124 717 kr | 297 295 kr | 256 927 kr | 327 228 kr | 71 488 kr | 191 064 kr |
| Kassa och bank | 1 044 441 kr | 677 689 kr | 520 681 kr | 725 669 kr | 335 734 kr | 410 505 kr |
| Summa tillgångar | 1 320 641 kr | 1 077 967 kr | 801 113 kr | 1 081 029 kr | 460 500 kr | 610 496 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 417 625 kr | 410 418 kr | 407 440 kr | 581 725 kr | 98 705 kr | 152 942 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 367 625 kr | 418 kr | 7 439 kr | 1 726 kr | 48 705 kr |
| Årets resultat | 367 625 kr | -7 207 kr | 357 022 kr | 524 286 kr | 46 979 kr | 54 237 kr |
| Obeskattade reserver | 433 868 kr | 369 580 kr | 0 kr | 230 579 kr | 150 000 kr | 55 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 469 148 kr | 297 969 kr | 393 673 kr | 268 725 kr | 211 795 kr | 402 554 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 7 182 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 54 045 kr | 0 kr | 8 506 kr | 48 520 kr | 36 418 kr | 1 570 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 334 327 kr | 214 836 kr | 301 533 kr | 120 478 kr | 89 997 kr | 305 234 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 320 641 kr | 1 077 967 kr | 801 113 kr | 1 081 029 kr | 460 500 kr | 610 496 kr |
Företrädare
- Roberth N
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bananlaboratoriet Media AB för organisationsnummer?
Bananlaboratoriet Media AB har organisationsnummer 559220-8598 (5592208598).
Var ligger Bananlaboratoriet Media AB?
Bananlaboratoriet Media AB har sin registrerade adress Turbingränd 1, 17675 Järfälla.
Vilken bransch är Bananlaboratoriet Media AB verksamt i?
Bananlaboratoriet Media AB är registrerat i branschen efterproduktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bananlaboratoriet Media AB?
Bananlaboratoriet Media AB hade en nettoomsättning på 1 225 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bananlaboratoriet Media AB?
Bananlaboratoriet Media AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.