JW Timmer & Bygg AB
JW Timmer & Bygg AB har organisationsnummer 559221-0149 (5592210149)
Aktiebolag • Org.nr: 559221-0149
Om företaget
JW Timmer & Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gnesta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 49 procent till 552 377 kr räkenskapsåret 2025 (1 076 412 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JW Timmer & Bygg AB 552 377 kr och redovisade ett resultat på -328 631 kr. Rörelsemarginalen var -62,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 85,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 492,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -62,8 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -59,5 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 85,5 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 492,6 procent | 201,2 procent | 127,3 procent till 371,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -50,6 procent | 20,6 procent | -0,2 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -48,7 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 552 000 kr | 1 229 000 kr | 748 000 kr till 1 960 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 403 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 567 av 6 271 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 51 av 65 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Södertälje.
- Plats 1 578 av 2 627 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 60 853 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 182 711 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | 3,3 procent | 26,9 procent | 13,2 procent | -62,8 procent |
| Vinstmarginal | 10,0 procent | 3,2 procent | 27,5 procent | 13,4 procent | -59,5 procent |
| Soliditet | 58,3 procent | 65,7 procent | 69,9 procent | 87,2 procent | 85,5 procent |
| Kassalikviditet | 172,3 procent | 200,9 procent | 285,2 procent | 686,0 procent | 492,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,0 procent | 3,7 procent | 30,3 procent | 11,7 procent | -50,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -50,3 procent | 56,6 procent | 31,1 procent | -37,4 procent | -48,7 procent |
| Omsättning per anställd | 838 000 kr | 1 312 000 kr | 1 720 000 kr | 1 076 000 kr | 552 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 259 000 kr | 342 000 kr | 361 000 kr | 341 000 kr | 403 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Margretedalsvägen 664634 Gnesta
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Margretedalsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg och hantverk främst i anslutning därtill samt turism och event samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 686 989 kr | 837 981 kr | 1 311 910 kr | 1 720 380 kr | 1 076 412 kr | 552 377 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 2 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 431 960 kr | 263 394 kr | 644 857 kr | 663 451 kr | 333 605 kr | 182 737 kr |
| Övriga externa kostnader | 371 580 kr | 218 302 kr | 268 621 kr | 233 752 kr | 259 331 kr | 313 660 kr |
| Personalkostnader | 21 274 kr | 259 154 kr | 342 370 kr | 361 142 kr | 341 062 kr | 402 513 kr |
| Avskrivningar | 12 500 kr | 12 500 kr | 12 500 kr | 0 kr | - | 2 167 kr |
| Rörelseresultat | 849 675 kr | 84 631 kr | 43 562 kr | 462 035 kr | 142 414 kr | -346 700 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 350 kr | 12 093 kr | 1 631 kr | 18 069 kr |
| Räntekostnader | 759 kr | 932 kr | 2 457 kr | 868 kr | 222 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 848 916 kr | 83 699 kr | 41 455 kr | 473 260 kr | 143 823 kr | -328 631 kr |
| Skatt | 183 248 kr | 17 458 kr | 9 531 kr | 98 274 kr | 29 832 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 665 668 kr | 66 241 kr | 31 924 kr | 374 986 kr | 113 991 kr | -328 631 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 12 500 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 62 833 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 12 500 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 62 833 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 293 327 kr | 1 413 791 kr | 1 313 824 kr | 1 771 567 kr | 1 121 847 kr | 696 057 kr |
| Varulager | 37 021 kr | 389 415 kr | 409 929 kr | 252 307 kr | 133 720 kr | 155 601 kr |
| Kortfristiga fordringar | 223 491 kr | 46 284 kr | 254 955 kr | 338 596 kr | 120 564 kr | 9 766 kr |
| Kassa och bank | 1 032 815 kr | 978 092 kr | 648 940 kr | 1 180 664 kr | 867 563 kr | 530 690 kr |
| Summa tillgångar | 1 318 327 kr | 1 426 291 kr | 1 313 824 kr | 1 771 567 kr | 1 121 847 kr | 758 890 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 765 668 kr | 831 909 kr | 863 833 kr | 1 238 819 kr | 977 811 kr | 649 179 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 665 668 kr | 731 909 kr | 763 833 kr | 763 820 kr | 877 810 kr |
| Årets resultat | 665 668 kr | 66 241 kr | 31 924 kr | 374 986 kr | 113 991 kr | -328 631 kr |
| Kortfristiga skulder | 552 659 kr | 594 382 kr | 449 991 kr | 532 748 kr | 144 036 kr | 109 711 kr |
| Leverantörsskulder | 37 438 kr | 35 084 kr | 34 702 kr | 65 089 kr | 41 021 kr | 19 191 kr |
| Skatteskulder | 144 348 kr | 128 502 kr | 9 531 kr | 0 kr | -146 542 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 360 873 kr | 420 795 kr | 395 758 kr | 457 659 kr | 239 558 kr | 80 520 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 318 327 kr | 1 426 291 kr | 1 313 824 kr | 1 771 567 kr | 1 121 847 kr | 758 890 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg och hantverk främst i anslutning därtill samt turism och event samt bedriva därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Södermanlands län, Gnesta kommun.
Företrädare
- Jan W (styrelseledamot)
Undertecknad i Gnesta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JW Timmer & Bygg AB för organisationsnummer?
JW Timmer & Bygg AB har organisationsnummer 559221-0149 (5592210149).
Var ligger JW Timmer & Bygg AB?
JW Timmer & Bygg AB har sin registrerade adress Margretedalsvägen 6, 64634 Gnesta.
Vilken bransch är JW Timmer & Bygg AB verksamt i?
JW Timmer & Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JW Timmer & Bygg AB?
JW Timmer & Bygg AB hade en nettoomsättning på 552 377 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JW Timmer & Bygg AB?
JW Timmer & Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.