H&N Fastigheter i Väst AB
H&N Fastigheter i Väst AB har organisationsnummer 559221-0412 (5592210412)
Aktiebolag • Org.nr: 559221-0412
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderYtterby
Om företaget
H&N Fastigheter i Väst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ytterby. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 209 504 kr räkenskapsåret 2025 (198 804 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte H&N Fastigheter i Väst AB 209 504 kr och redovisade ett resultat på 11 003 kr. Rörelsemarginalen var 29,9 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 5,0 procent, under branschens median (median 12,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 5,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,4 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 502 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 31 av 35 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Kungälv.
- Plats 1 162 av 1 635 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 37 224 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 226 694 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 24,3 procent | -73,1 procent | 39,0 procent | 29,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 1,7 procent | -109,7 procent | 1,5 procent | 5,3 procent |
| Soliditet | 2,8 procent | 2,7 procent | 2,4 procent | 3,6 procent | 5,0 procent |
| Kassalikviditet | - | 1736,6 procent | - | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 procent | 2,9 procent | -437,3 procent | 4,3 procent | 11,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -8,2 procent | -1,1 procent | 17,5 procent | 1,3 procent | 5,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Aspvägen 7Ac/o Rickard Nilsson
44250 Ytterby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Aspvägen 7A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 184 211 kr | 169 426 kr | 167 169 kr | 196 348 kr | 198 804 kr | 209 504 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | - | 6 569 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 12 620 kr | 149 kr | 3 650 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 102 356 kr | 95 630 kr | 89 165 kr | 312 626 kr | 87 424 kr | 113 004 kr |
| Avskrivningar | 33 760 kr | 33 760 kr | 33 761 kr | 33 760 kr | 33 761 kr | 33 761 kr |
| Rörelseresultat | 35 475 kr | 39 887 kr | 40 593 kr | -143 469 kr | 77 619 kr | 62 739 kr |
| Ränteintäkter | 44 kr | 12 kr | 108 kr | 137 kr | 12 kr | 21 kr |
| Räntekostnader | 32 043 kr | 29 677 kr | 37 778 kr | 72 024 kr | 74 606 kr | 51 757 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 476 kr | 10 222 kr | 2 923 kr | -215 356 kr | 3 025 kr | 11 003 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -2 555 kr | -730 kr | 3 285 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 742 kr | 1 577 kr | 453 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 2 734 kr | 6 090 kr | 1 740 kr | -212 071 kr | 3 025 kr | 11 003 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 092 492 kr | 2 058 731 kr | 2 024 971 kr | 1 991 210 kr | 1 957 450 kr | 1 923 689 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 092 492 kr | 2 058 731 kr | 2 024 971 kr | 1 991 210 kr | 1 957 450 kr | 1 923 689 kr |
| Omsättningstillgångar | 23 446 kr | 16 030 kr | 257 940 kr | 17 493 kr | 18 977 kr | 25 162 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 2 kr | 2 455 kr | 5 916 kr | 11 517 kr | 15 481 kr |
| Kassa och bank | 23 446 kr | 16 028 kr | 255 485 kr | 11 577 kr | 7 460 kr | 9 681 kr |
| Summa tillgångar | 2 115 938 kr | 2 074 761 kr | 2 282 911 kr | 2 008 703 kr | 1 976 427 kr | 1 948 851 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 52 734 kr | 58 823 kr | 60 563 kr | 48 493 kr | 70 217 kr | 96 641 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 2 734 kr | 8 823 kr | 210 564 kr | 17 192 kr | 35 638 kr |
| Årets resultat | 2 734 kr | 6 090 kr | 1 740 kr | -212 071 kr | 3 025 kr | 11 003 kr |
| Obeskattade reserver | - | 2 555 kr | 3 285 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | -3 506 kr | -1 327 kr | 14 853 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | -3 506 kr | -1 327 kr | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 115 938 kr | 2 074 761 kr | 2 282 911 kr | 2 008 703 kr | 1 976 427 kr | 1 948 851 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades 2019. Bolaget äger och förvaltar fastigheter, hyr ut bostäder samt
Företrädare
- Rickard Christoffer Carl B N (ordförande)
- Jan Oskar H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har H&N Fastigheter i Väst AB för organisationsnummer?
H&N Fastigheter i Väst AB har organisationsnummer 559221-0412 (5592210412).
Var ligger H&N Fastigheter i Väst AB?
H&N Fastigheter i Väst AB har sin registrerade adress Aspvägen 7A, 44250 Ytterby.
Vilken bransch är H&N Fastigheter i Väst AB verksamt i?
H&N Fastigheter i Väst AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter H&N Fastigheter i Väst AB?
H&N Fastigheter i Väst AB hade en nettoomsättning på 209 504 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.