Spicks Bernstein Holding AB
Spicks Bernstein Holding AB har organisationsnummer 559221-5908 (5592215908)
Aktiebolag • Org.nr: 559221-5908
Om företaget
Spicks Bernstein Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svalöv. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 17 000 kr räkenskapsåret 2025 (20 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Spicks Bernstein Holding AB 17 000 kr och redovisade ett resultat på 358 046 kr. Soliditeten var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 918,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 918,4 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 280 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 7 av 7 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Svalöv.
- Plats 266 av 314 aktiebolag med säte i Svalöv.
- Plats 32 089 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 272 682 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,9 procent | 32,1 procent | 55,1 procent | 86,0 procent | 90,4 procent |
| Kassalikviditet | 53,6 procent | 4,3 procent | 69,9 procent | 580,8 procent | 918,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 55,9 procent | 58,8 procent | 82,4 procent | 29,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trombongatan 726832 Svalöv
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Trombongatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och utveckla dotterbolag, förvalta aktier och värdepapper, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | - | - | 20 000 kr | 17 400 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 54 984 kr | 49 545 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 319 kr | 0 kr | 99 kr | -8 812 kr | 1 188 kr | 1 195 kr |
| Rörelseresultat | -18 319 kr | 0 kr | -99 kr | 8 812 kr | 73 796 kr | 65 750 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 40 kr | 99 kr | 84 kr | 1 007 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | 57 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -18 319 kr | 0 kr | 40 149 kr | 102 511 kr | 827 880 kr | 371 796 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 13 659 kr | 13 750 kr |
| Årets resultat | -18 319 kr | 0 kr | 40 149 kr | 102 511 kr | 814 221 kr | 358 046 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 13 800 kr | 67 800 kr | 217 092 kr | 217 092 kr | 217 092 kr | 163 092 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 800 kr | 67 800 kr | 217 092 kr | 217 092 kr | 217 092 kr | 163 092 kr |
| Omsättningstillgångar | 41 681 kr | 41 681 kr | 6 538 kr | 99 049 kr | 931 929 kr | 1 204 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 93 600 kr | 656 250 kr | 253 754 kr |
| Kassa och bank | 41 681 kr | 41 681 kr | 6 538 kr | 5 449 kr | 275 679 kr | 950 931 kr |
| Summa tillgångar | 55 481 kr | 109 481 kr | 223 630 kr | 316 141 kr | 1 149 021 kr | 1 367 777 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 31 681 kr | 31 681 kr | 71 830 kr | 174 341 kr | 988 562 kr | 1 236 608 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -18 319 kr | -18 319 kr | 21 830 kr | 124 341 kr | 828 562 kr |
| Årets resultat | -18 319 kr | 0 kr | 40 149 kr | 102 511 kr | 814 221 kr | 358 046 kr |
| Kortfristiga skulder | 23 800 kr | 77 800 kr | 151 800 kr | 141 800 kr | 160 459 kr | 131 169 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 13 659 kr | 16 819 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 800 kr | 67 800 kr | 141 800 kr | 141 800 kr | 146 800 kr | 114 350 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 55 481 kr | 109 481 kr | 223 630 kr | 316 141 kr | 1 149 021 kr | 1 367 777 kr |
Företrädare
- Conny B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Spicks Bernstein Holding AB för organisationsnummer?
Spicks Bernstein Holding AB har organisationsnummer 559221-5908 (5592215908).
Var ligger Spicks Bernstein Holding AB?
Spicks Bernstein Holding AB har sin registrerade adress Trombongatan 7, 26832 Svalöv.
Vilken bransch är Spicks Bernstein Holding AB verksamt i?
Spicks Bernstein Holding AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Spicks Bernstein Holding AB?
Spicks Bernstein Holding AB hade en nettoomsättning på 17 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Spicks Bernstein Holding AB någon utdelning?
Styrelsen i Spicks Bernstein Holding AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svalöv
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.