Mellby 4:143 Lokal AB
Mellby 4:143 Lokal AB har organisationsnummer 559222-0304 (5592220304)
Aktiebolag • Org.nr: 559222-0304
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGöteborg
Om företaget
Mellby 4:143 Lokal AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 108 000 kr räkenskapsåret 2025 (204 000 kr föregående år).
Nettoomsättningens förändring jämfört med föregående räkenskapsår beror på att bolaget beviljade en
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mellby 4:143 Lokal AB 108 000 kr och redovisade ett resultat på -28 022 kr. Rörelsemarginalen var -26,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 26,8 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 25392,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,1 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -25,9 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,8 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 25392,8 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -6,1 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,1 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 362 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 14 av 19 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Partille.
- Plats 764 av 1 078 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 40 251 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 245 443 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,3 procent | 17,2 procent | -26,1 procent |
| Vinstmarginal | 63,3 procent | 16,7 procent | -25,9 procent |
| Soliditet | 26,2 procent | 27,4 procent | 26,8 procent |
| Kassalikviditet | 83,8 procent | 388,8 procent | 25392,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 procent | 6,9 procent | -6,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -47,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vidkärrsgatan 23c/o c/o Mellby 4:143 Lokal AB
41672 Göteborg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Vidkärrsgatan 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga, förvalta och utveckla fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 391 501 kr | 204 001 kr | 108 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 79 513 kr | 105 289 kr | 72 506 kr |
| Avskrivningar | 63 677 kr | 63 677 kr | 63 677 kr |
| Rörelseresultat | 248 311 kr | 35 035 kr | -28 183 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 284 kr | 161 kr |
| Räntekostnader | 19 kr | 2 503 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 248 292 kr | 33 816 kr | -28 022 kr |
| Skatt | 51 151 kr | 197 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 197 141 kr | 33 619 kr | -28 022 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 771 538 kr | 1 644 184 kr | 1 580 507 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 771 538 kr | 1 644 184 kr | 1 580 507 kr |
| Omsättningstillgångar | 104 697 kr | 142 008 kr | 141 692 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 kr | 14 950 kr | 14 853 kr |
| Kassa och bank | 104 562 kr | 127 058 kr | 126 839 kr |
| Summa tillgångar | 1 876 235 kr | 1 786 192 kr | 1 722 199 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 490 829 kr | 489 188 kr | 461 166 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 243 688 kr | 405 569 kr | 439 188 kr |
| Årets resultat | 197 141 kr | 33 619 kr | -28 022 kr |
| Kortfristiga skulder | 124 931 kr | 36 529 kr | 558 kr |
| Leverantörsskulder | 635 kr | 529 kr | 558 kr |
| Skatteskulder | 124 296 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 876 235 kr | 1 786 192 kr | 1 722 199 kr |
Företrädare
- Anders B (ordförande)
- Niklas B
- Olav B
Undertecknad i Partille 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mellby 4:143 Lokal AB för organisationsnummer?
Mellby 4:143 Lokal AB har organisationsnummer 559222-0304 (5592220304).
Var ligger Mellby 4:143 Lokal AB?
Mellby 4:143 Lokal AB har sin registrerade adress Vidkärrsgatan 23, 41672 Göteborg.
Vilken bransch är Mellby 4:143 Lokal AB verksamt i?
Mellby 4:143 Lokal AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mellby 4:143 Lokal AB?
Mellby 4:143 Lokal AB hade en nettoomsättning på 108 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.