Jeppes Skogstjänster AB
Jeppes Skogstjänster AB har organisationsnummer 559222-0981 (5592220981)
Aktiebolag • Org.nr: 559222-0981
Om företaget
Jeppes Skogstjänster AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åsarna. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom drivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 093 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 190 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Jeppes Skogstjänster AB 1 093 000 kr och redovisade ett resultat på 160 039 kr. Rörelsemarginalen var 18,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 60,2 procent, över branschens median (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 251,5 procent, över branschens median (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,4 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,2 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 251,5 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,7 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,2 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 093 000 kr | 1 244 000 kr | 794 000 kr till 2 037 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 595 000 kr | 537 000 kr | 360 000 kr till 663 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 599 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 10 av 14 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Berg.
- Plats 137 av 306 aktiebolag med säte i Berg.
- Plats 2 102 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 137 796 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,1 procent | 18,9 procent | 3,0 procent | 11,9 procent | 18,4 procent |
| Vinstmarginal | -0,1 procent | 19,0 procent | 3,1 procent | 11,9 procent | 18,4 procent |
| Soliditet | 29,8 procent | 51,1 procent | 55,4 procent | 61,7 procent | 60,2 procent |
| Kassalikviditet | 115,6 procent | 181,4 procent | 212,9 procent | 260,8 procent | 251,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | 34,0 procent | 5,1 procent | 20,1 procent | 25,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -14,3 procent | 15,4 procent | -5,6 procent | 30,6 procent | -8,2 procent |
| Omsättning per anställd | 836 000 kr | 965 000 kr | 911 000 kr | 1 190 000 kr | 1 093 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 565 000 kr | 585 000 kr | 589 000 kr | 664 000 kr | 595 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 1484551 Åsarna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skogs och byggentreprenadstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
- 02200Drivning
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 466 011 kr | 975 598 kr | 835 566 kr | 965 320 kr | 911 010 kr | 1 190 295 kr | 1 093 266 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 2 533 kr |
| Övriga externa kostnader | 105 015 kr | 168 752 kr | 187 138 kr | 136 213 kr | 171 811 kr | 200 744 kr | 192 446 kr |
| Personalkostnader | 132 487 kr | 506 677 kr | 564 513 kr | 585 371 kr | 588 588 kr | 664 018 kr | 594 810 kr |
| Avskrivningar | 22 450 kr | 53 880 kr | 53 880 kr | 44 900 kr | 53 880 kr | 40 406 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 196 255 kr | 106 854 kr | -961 kr | 182 141 kr | 27 009 kr | 141 274 kr | 200 911 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 778 kr | 2 068 kr | 1 056 kr | 797 kr |
| Räntekostnader | - | 5 262 kr | 298 kr | 373 kr | 842 kr | 200 kr | 356 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 196 255 kr | 101 592 kr | -1 259 kr | 182 546 kr | 28 235 kr | 142 130 kr | 201 352 kr |
| Skatt | 42 932 kr | 21 789 kr | 0 kr | 37 178 kr | 5 388 kr | 29 060 kr | 41 313 kr |
| Årets resultat | 153 323 kr | 79 803 kr | -1 259 kr | 145 368 kr | 22 847 kr | 113 070 kr | 160 039 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 246 946 kr | 193 066 kr | 178 186 kr | 94 286 kr | 40 406 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 246 946 kr | 193 066 kr | 178 186 kr | 94 286 kr | 40 406 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 415 886 kr | 817 473 kr | 766 596 kr | 742 184 kr | 772 541 kr | 913 340 kr | 1 034 448 kr |
| Kortfristiga fordringar | 134 970 kr | 177 451 kr | 221 545 kr | 342 555 kr | 277 853 kr | 246 731 kr | 297 143 kr |
| Kassa och bank | 280 916 kr | 640 022 kr | 545 051 kr | 399 629 kr | 494 688 kr | 666 609 kr | 737 305 kr |
| Summa tillgångar | 662 832 kr | 1 010 539 kr | 944 782 kr | 836 470 kr | 812 947 kr | 913 340 kr | 1 034 448 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 203 323 kr | 283 126 kr | 281 867 kr | 427 235 kr | 450 082 kr | 563 152 kr | 623 192 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 153 323 kr | 233 126 kr | 231 867 kr | 377 235 kr | 400 082 kr | 413 153 kr |
| Årets resultat | 153 323 kr | 79 803 kr | -1 259 kr | 145 368 kr | 22 847 kr | 113 070 kr | 160 039 kr |
| Kortfristiga skulder | 459 509 kr | 727 413 kr | 662 915 kr | 409 235 kr | 362 865 kr | 350 188 kr | 411 256 kr |
| Leverantörsskulder | 4 785 kr | 14 173 kr | 65 197 kr | 19 127 kr | 8 798 kr | 10 974 kr | 41 142 kr |
| Skatteskulder | 40 155 kr | 18 520 kr | 12 531 kr | 11 936 kr | 11 407 kr | 11 435 kr | 11 473 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 414 569 kr | 669 215 kr | 585 187 kr | 378 172 kr | 342 660 kr | 327 779 kr | 315 823 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 662 832 kr | 1 010 539 kr | 944 782 kr | 836 470 kr | 812 947 kr | 913 340 kr | 1 034 448 kr |
Företrädare
- Jesper D
Undertecknad i Svenstavik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeppes Skogstjänster AB för organisationsnummer?
Jeppes Skogstjänster AB har organisationsnummer 559222-0981 (5592220981).
Var ligger Jeppes Skogstjänster AB?
Jeppes Skogstjänster AB har sin registrerade adress Ringvägen 14, 84551 Åsarna.
Vilken bransch är Jeppes Skogstjänster AB verksamt i?
Jeppes Skogstjänster AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeppes Skogstjänster AB?
Jeppes Skogstjänster AB hade en nettoomsättning på 1 093 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jeppes Skogstjänster AB?
Jeppes Skogstjänster AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Jeppes Skogstjänster AB någon utdelning?
Styrelsen i Jeppes Skogstjänster AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Berg
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.