The Regimen Stockholm AB
The Regimen Stockholm AB har organisationsnummer 559222-2326 (5592222326)
Aktiebolag • Org.nr: 559222-2326
Om företaget
The Regimen Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som överföring av elektricitet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 35130).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte The Regimen Stockholm AB 543 000 kr och redovisade ett resultat på -1 739 100 kr. Rörelsemarginalen var -13,3 procent, under branschens median (median 0,3 procent). Soliditeten var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,7 procent). Kassalikviditeten var 21,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 111,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,3 procent | 0,3 procent | -36,4 procent till 18,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -320,3 procent | 0,1 procent | -47,1 procent till 17,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,3 procent | 11,7 procent | 4,7 procent till 70,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 21,8 procent | 111,2 procent | 24,7 procent till 308,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -650,9 procent | -3,0 procent | -202,5 procent till 3,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 av 34 aktiebolag inom överföring av elektricitet.
- Plats 1 av 9 aktiebolag inom överföring av elektricitet med säte i Stockholm.
- Plats 34 512 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 61 832 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 185 941 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -13,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -320,3 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 80,9 procent | 100,0 procent | 1,0 procent | 0,3 procent |
| Kassalikviditet | - | 56,9 procent | - | 28,8 procent | 21,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -45,1 procent | -366,0 procent | -2,9 procent | -107,6 procent | -650,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Styrmansgatan 2c/o c/o Mowen
11454 Stockholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Styrmansgatan 2 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska investera i grön energiomställning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 35130Överföring av elektricitetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 543 158 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 024 kr | 1 575 kr | 58 489 kr | 1 575 kr | 3 kr | 28 736 kr |
| Rörelseresultat | -15 024 kr | -74 556 kr | -166 051 kr | -1 575 kr | -50 003 kr | -72 018 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 25 kr | 294 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | - | 1 667 376 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -15 024 kr | -74 556 kr | -166 051 kr | -1 575 kr | -28 258 kr | -1 739 100 kr |
| Årets resultat | -15 024 kr | -74 556 kr | -166 051 kr | -1 575 kr | -28 258 kr | -1 739 100 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 886 576 kr | 80 053 196 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 886 576 kr | 80 053 196 kr |
| Omsättningstillgångar | 34 976 kr | 165 420 kr | 56 106 kr | 54 531 kr | 752 711 kr | 19 011 957 kr |
| Varulager | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 346 148 kr | 18 803 801 kr |
| Kassa och bank | 34 976 kr | 165 420 kr | 6 106 kr | 4 531 kr | 406 563 kr | 208 156 kr |
| Summa tillgångar | 34 976 kr | 165 420 kr | 56 106 kr | 54 531 kr | 2 639 287 kr | 99 065 153 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 34 976 kr | 165 420 kr | 45 369 kr | 54 531 kr | 26 273 kr | 267 174 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 189 976 kr | 161 420 kr | 6 106 kr | 4 531 kr | 1 956 274 kr |
| Årets resultat | -15 024 kr | -74 556 kr | -166 051 kr | -1 575 kr | -28 258 kr | -1 739 100 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 10 737 kr | 0 kr | 2 613 014 kr | 87 314 541 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 10 738 kr | 0 kr | 823 951 kr | 2 795 691 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 500 750 kr | 67 988 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 34 976 kr | 165 420 kr | 56 106 kr | 54 531 kr | 2 639 287 kr | 99 065 153 kr |
Företrädare
- Johan B
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har The Regimen Stockholm AB för organisationsnummer?
The Regimen Stockholm AB har organisationsnummer 559222-2326 (5592222326).
Var ligger The Regimen Stockholm AB?
The Regimen Stockholm AB har sin registrerade adress Styrmansgatan 2, 11454 Stockholm.
Vilken bransch är The Regimen Stockholm AB verksamt i?
The Regimen Stockholm AB är registrerat i branschen överföring av elektricitet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter The Regimen Stockholm AB?
The Regimen Stockholm AB hade en nettoomsättning på 543 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.