Kil Stenåsen Södra Fastighets AB
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB har organisationsnummer 559223-0352 (5592230352)
Aktiebolag • Org.nr: 559223-0352
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerKil
Om företaget
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kil. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 352 000 kr räkenskapsåret 2025 (311 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kil Stenåsen Södra Fastighets AB 352 000 kr och redovisade ett resultat på 167 250 kr. Rörelsemarginalen var 72,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 24,9 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 1026,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 72,3 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,9 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 24,9 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1026,9 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 13,2 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 388 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 7 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Kil.
- Plats 134 av 220 aktiebolag med säte i Kil.
- Plats 3 813 av 6 057 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 206 846 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,6 procent | 70,3 procent | 72,3 procent |
| Vinstmarginal | 43,9 procent | 53,7 procent | 59,9 procent |
| Soliditet | 21,1 procent | 29,9 procent | 24,9 procent |
| Kassalikviditet | 53,9 procent | 120,1 procent | 1026,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 procent | 34,6 procent | 30,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,8 procent | 13,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årstidsvägen 866535 Kil
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Årstidsvägen 8 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, aktier och andra värdepapper och därutöver bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 271 299 kr | 310 671 kr | 351 548 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 840 kr | 44 225 kr | 51 219 kr |
| Avskrivningar | 47 864 kr | 47 864 kr | 45 835 kr |
| Rörelseresultat | 169 595 kr | 218 582 kr | 254 494 kr |
| Ränteintäkter | 17 kr | 370 kr | 1 337 kr |
| Räntekostnader | 50 455 kr | 52 340 kr | 45 181 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 119 157 kr | 166 612 kr | 210 650 kr |
| Skatt | 24 647 kr | 34 321 kr | 43 400 kr |
| Årets resultat | 94 510 kr | 132 291 kr | 167 250 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 076 387 kr | 1 028 523 kr | 982 688 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 076 387 kr | 1 028 523 kr | 982 688 kr |
| Omsättningstillgångar | 106 049 kr | 247 192 kr | 1 220 813 kr |
| Kortfristiga fordringar | 102 351 kr | 121 253 kr | 1 217 636 kr |
| Kassa och bank | 3 698 kr | 125 939 kr | 3 177 kr |
| Summa tillgångar | 1 182 436 kr | 1 275 715 kr | 2 203 501 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 249 573 kr | 381 863 kr | 549 113 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 105 063 kr | 199 572 kr | 331 863 kr |
| Årets resultat | 94 510 kr | 132 291 kr | 167 250 kr |
| Kortfristiga skulder | 196 863 kr | 205 852 kr | 118 888 kr |
| Leverantörsskulder | 496 kr | 1 484 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 11 123 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 216 kr | 30 014 kr | 15 168 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 182 436 kr | 1 275 715 kr | 2 203 501 kr |
Företrädare
- Martin N
Undertecknad i Kil 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kil Stenåsen Södra Fastighets AB för organisationsnummer?
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB har organisationsnummer 559223-0352 (5592230352).
Var ligger Kil Stenåsen Södra Fastighets AB?
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB har sin registrerade adress Årstidsvägen 8, 66535 Kil.
Vilken bransch är Kil Stenåsen Södra Fastighets AB verksamt i?
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kil Stenåsen Södra Fastighets AB?
Kil Stenåsen Södra Fastighets AB hade en nettoomsättning på 352 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kil
- Län
- Värmlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.