Retail Security Stockholm AB

Retail Security Stockholm AB har organisationsnummer 559223-6730 (5592236730)

Aktiebolag • Org.nr: 559223-6730

Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhetÅrsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2019Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Retail Security Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 80010).

Ekonomi

1 586 926 krOmsättning▲ 7 procent
115 371 krÅrets resultat
3Antal anställda
48,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 7 procent till 1 586 926 kr räkenskapsåret 2025 (1 485 038 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Retail Security Stockholm AB 1 586 926 kr och redovisade ett resultat på 115 371 kr. Rörelsemarginalen var 9,1 procent, över branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 48,6 procent, under branschens median (median 52,7 procent). Kassalikviditeten var 130,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 211,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal9,1 procent8,5 procent2,0 procent till 21,8 procentöver branschens median
Vinstmarginal9,1 procent8,4 procent1,8 procent till 22,1 procentöver branschens median
Soliditet48,6 procent52,7 procent29,8 procent till 75,0 procentUnder branschens median
Kassalikviditet130,4 procent211,7 procent133,7 procent till 400,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital43,4 procent18,4 procent0,0 procent till 54,2 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt6,9 procent4,7 procent-17,4 procent till 26,2 procentöver branschens median
Omsättning per anställd529 000 kr662 000 kr370 000 kr till 1 096 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd417 000 kr421 000 kr178 000 kr till 597 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 93 av 237 aktiebolag inom bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet.
  • Plats 16 av 46 aktiebolag inom bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet med säte i Stockholm.
  • Plats 19 370 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 34 376 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 105 237 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal10,0 procent20,2 procent11,6 procent1,5 procent9,1 procent
Vinstmarginal10,0 procent20,2 procent11,6 procent1,5 procent9,1 procent
Soliditet46,8 procent45,0 procent47,5 procent30,0 procent48,6 procent
Kassalikviditet184,7 procent147,4 procent134,8 procent91,5 procent130,4 procent
Avkastning på eget kapital62,3 procent85,4 procent55,9 procent11,7 procent43,4 procent
Omsättningstillväxt-13,8 procent75,7 procent-22,1 procent-16,7 procent6,9 procent
Omsättning per anställd652 000 kr763 000 kr594 000 kr495 000 kr529 000 kr
Personalkostnad per anställd527 000 kr565 000 kr481 000 kr422 000 kr417 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Box 756
c/o c/o Peak Security AB
12002 Årsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom säkerhet och bemanning. Bolaget ska även bedriva bemanning inom fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 511 961 kr1 303 416 kr2 289 015 kr1 783 464 kr1 485 038 kr1 586 926 kr
Övriga externa kostnader26 013 kr120 072 kr130 039 kr135 110 kr198 583 kr192 719 kr
Personalkostnader1 203 049 kr1 053 403 kr1 696 483 kr1 441 706 kr1 264 536 kr1 250 290 kr
Rörelseresultat282 899 kr129 941 kr462 493 kr206 648 kr21 919 kr143 917 kr
Ränteintäkter--44 kr421 kr889 kr1 151 kr
Räntekostnader--341 kr213 kr609 kr973 kr48 kr
Resultat efter finansiella poster282 899 kr130 282 kr462 324 kr206 460 kr21 835 kr145 020 kr
Bokslutsdispositioner---0 kr--
Skatt61 555 kr28 913 kr95 805 kr42 972 kr4 315 kr29 649 kr
Årets resultat221 344 kr101 369 kr366 519 kr163 488 kr17 520 kr115 371 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-6 000 kr180 000 kr180 000 kr180 000 kr180 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar-6 000 kr180 000 kr180 000 kr180 000 kr180 000 kr
Omsättningstillgångar427 447 kr341 703 kr774 583 kr436 244 kr320 510 kr367 023 kr
Kortfristiga fordringar303 616 kr229 520 kr709 723 kr213 926 kr260 946 kr311 222 kr
Kassa och bank123 831 kr112 183 kr64 860 kr222 318 kr59 564 kr55 801 kr
Summa tillgångar427 447 kr347 703 kr954 583 kr616 244 kr500 510 kr547 023 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital271 344 kr162 713 kr429 232 kr292 720 kr150 240 kr265 611 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-11 344 kr12 713 kr79 232 kr82 720 kr100 240 kr
Årets resultat221 344 kr101 369 kr366 519 kr163 488 kr17 520 kr115 371 kr
Kortfristiga skulder156 103 kr184 990 kr525 351 kr323 524 kr350 270 kr281 412 kr
Leverantörsskulder-8 774 kr6 250 kr6 250 kr6 250 kr0 kr
Skatteskulder41 803 kr53 791 kr49 977 kr31 762 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder114 300 kr122 425 kr469 124 kr235 512 kr190 659 kr175 855 kr
Summa eget kapital och skulder427 447 kr347 703 kr954 583 kr616 244 kr500 510 kr547 023 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom säkerhet och bemanning. Bolaget ska även bedriva bemanning inom fastighetsskötsel samt därmed idka förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Årsta.

Företrädare

  • Mario Javier L (styrelseordförande)
  • Anders K (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2019-10-23
Registrerat hos Bolagsverket
Retail Security Stockholm AB
2019-10-25
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Retail Security Stockholm AB för organisationsnummer?

Retail Security Stockholm AB har organisationsnummer 559223-6730 (5592236730).

Var ligger Retail Security Stockholm AB?

Retail Security Stockholm AB har sin registrerade adress Box 756, 12002 Årsta.

Vilken bransch är Retail Security Stockholm AB verksamt i?

Retail Security Stockholm AB är registrerat i branschen bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Retail Security Stockholm AB?

Retail Security Stockholm AB hade en nettoomsättning på 1 586 926 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Retail Security Stockholm AB?

Retail Security Stockholm AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2019-10-23
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar