Luxe group AB
Luxe group AB har organisationsnummer 559223-6953 (5592236953)
Aktiebolag • Org.nr: 559223-6953
Om företaget
Luxe group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sala. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47712).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 721 480 kr räkenskapsåret 2025 (543 994 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Luxe group AB 721 480 kr och redovisade ett resultat på 10 243 kr. Rörelsemarginalen var 2,0 procent, under branschens median (median 2,4 procent). Soliditeten var 30,5 procent, under branschens median (median 53,4 procent). Kassalikviditeten var 79,6 procent, under branschens median (median 147,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,0 procent | 2,4 procent | -15,1 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,8 procent | 2,1 procent | -15,8 procent till 11,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 30,5 procent | 53,4 procent | 15,9 procent till 89,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 79,6 procent | 147,5 procent | 42,8 procent till 398,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 procent | -8,1 procent | -62,9 procent till 13,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 32,6 procent | -5,2 procent | -38,1 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 361 000 kr | 988 000 kr | 330 000 kr till 2 405 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 65 000 kr | 252 000 kr | 41 000 kr till 510 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 194 av 861 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
- Plats 4 av 12 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med kläder med säte i Västerås.
- Plats 2 446 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 685 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 169 035 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 10,1 procent | 2,2 procent | 2,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 10,0 procent | 2,0 procent | 1,8 procent |
| Soliditet | 57,6 procent | 58,9 procent | 50,6 procent | 38,1 procent | 30,5 procent |
| Kassalikviditet | 1225,4 procent | 140,2 procent | 101,1 procent | 69,5 procent | 79,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -29,6 procent | 42,0 procent | 59,5 procent | 13,2 procent | 11,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 26,4 procent | 32,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 96 000 kr | 215 000 kr | 272 000 kr | 361 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 24 000 kr | 59 000 kr | 124 000 kr | 65 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 19B lgh 1003c/o Michael Mutze
73331 Sala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom konsultuppdrag för företag och privatpersoner inom områden såsom webbtjänster, utveckling av webbplatser och marknadsföring. Samt försäljning och utveckling av digitala tjänster, e-handel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 68 232 kr | 88 641 kr | 96 277 kr | 430 275 kr | 543 994 kr | 721 480 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -60 kr | 0 kr | - | 9 656 kr | 79 711 kr | 1 102 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 67 978 kr | 85 214 kr | 42 838 kr | 87 000 kr | 192 855 kr | 272 285 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 737 kr | 7 411 kr | 19 803 kr | 191 431 kr | 164 900 kr | 249 167 kr |
| Personalkostnader | - | - | 23 862 kr | 117 941 kr | 248 883 kr | 130 438 kr |
| Rörelseresultat | -32 543 kr | -3 984 kr | 9 774 kr | 43 559 kr | 11 817 kr | 14 185 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 367 kr | 785 kr | 1 382 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -32 543 kr | -3 984 kr | 9 774 kr | 43 192 kr | 11 033 kr | 12 803 kr |
| Skatt | - | 0 kr | - | 8 974 kr | 2 273 kr | 2 560 kr |
| Årets resultat | -32 543 kr | -3 984 kr | 9 774 kr | 34 218 kr | 8 760 kr | 10 243 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 17 000 kr | 53 175 kr | 95 131 kr | 124 031 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 28 900 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 17 000 kr | 53 175 kr | 95 131 kr | 95 131 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 457 kr | 23 381 kr | 22 501 kr | 60 305 kr | 78 649 kr | 162 454 kr |
| Varulager | - | - | - | 3 900 kr | 3 900 kr | 3 900 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 215 kr | 2 215 kr | 507 kr | 38 608 kr | 62 500 kr | 108 776 kr |
| Kassa och bank | 23 242 kr | 21 166 kr | 21 994 kr | 17 797 kr | 12 249 kr | 49 778 kr |
| Summa tillgångar | 25 457 kr | 23 381 kr | 39 501 kr | 113 480 kr | 173 780 kr | 286 485 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 17 457 kr | 13 473 kr | 23 247 kr | 57 465 kr | 66 226 kr | 87 409 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -32 543 kr | -36 527 kr | -26 753 kr | 7 466 kr | 27 166 kr |
| Årets resultat | -32 543 kr | -3 984 kr | 9 774 kr | 34 218 kr | 8 760 kr | 10 243 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 1 908 kr | 16 054 kr | 55 815 kr | 107 554 kr | 199 076 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 47 620 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 8 974 kr | 2 273 kr | -962 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 1 708 kr | 15 854 kr | 46 841 kr | 96 885 kr | 152 176 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 457 kr | 23 381 kr | 39 501 kr | 113 480 kr | 173 780 kr | 286 485 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Sala registrerades år 2019 . Numera bedriver bolaget verksamhet så som konsultuppdrag åt företag och privatpersoner samt, försäljning och utveckling av digitala tjänster, e-handel och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Michael M (styrelseledamot)
Undertecknad i Sala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luxe group AB för organisationsnummer?
Luxe group AB har organisationsnummer 559223-6953 (5592236953).
Var ligger Luxe group AB?
Luxe group AB har sin registrerade adress Kungsgatan 19B lgh 1003, 73331 Sala.
Vilken bransch är Luxe group AB verksamt i?
Luxe group AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Luxe group AB?
Luxe group AB hade en nettoomsättning på 721 480 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Luxe group AB?
Luxe group AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.