Mörhults Fastigheter AB
Mörhults Fastigheter AB har organisationsnummer 559223-8249 (5592238249)
Aktiebolag • Org.nr: 559223-8249
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderGrebbestad
Om företaget
Mörhults Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Grebbestad. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 660 324 kr räkenskapsåret 2025 (639 644 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mörhults Fastigheter AB 660 324 kr och redovisade ett resultat på 150 097 kr. Rörelsemarginalen var 58,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 7,5 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 44,6 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 28,7 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 7,5 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 44,6 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,7 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,2 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 614 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 7 av 16 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Tanum.
- Plats 279 av 496 aktiebolag med säte i Tanum.
- Plats 28 879 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 174 711 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 53,3 procent | 57,2 procent | 58,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 4,1 procent | 6,6 procent | 28,7 procent |
| Soliditet | 2,8 procent | 4,1 procent | 4,6 procent | 4,9 procent | 7,5 procent |
| Kassalikviditet | 68,0 procent | 25,2 procent | 69,7 procent | 39,6 procent | 44,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,6 procent | 31,3 procent | 6,9 procent | 11,0 procent | 33,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 10,3 procent | 3,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Greby 345795 Grebbestad
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Greby 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 10 kr | 9 kr | 579 791 kr | 639 644 kr | 660 324 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 559 kr | 606 796 kr | 583 668 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 7 300 kr | 174 840 kr | 181 041 kr | 181 345 kr | 181 479 kr | 176 988 kr |
| Avskrivningar | 22 893 kr | 89 134 kr | 89 134 kr | 89 134 kr | 92 411 kr | 94 291 kr |
| Rörelseresultat | -5 634 kr | 342 832 kr | 313 502 kr | 309 312 kr | 365 754 kr | 389 045 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 39 kr | 304 kr | 327 kr |
| Räntekostnader | - | 143 074 kr | 156 792 kr | 285 519 kr | 323 970 kr | 199 903 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 634 kr | 199 758 kr | 156 710 kr | 23 832 kr | 42 088 kr | 189 469 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -45 000 kr | -60 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | 30 920 kr | 20 072 kr | 5 547 kr | 9 459 kr | 39 372 kr |
| Årets resultat | -5 634 kr | 123 838 kr | 76 638 kr | 18 285 kr | 32 629 kr | 150 097 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 677 107 kr | 5 830 223 kr | 5 741 089 kr | 5 651 955 kr | 5 817 466 kr | 5 723 175 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 677 107 kr | 5 830 223 kr | 5 741 089 kr | 5 651 955 kr | 5 817 466 kr | 5 723 175 kr |
| Omsättningstillgångar | 502 289 kr | 246 358 kr | 174 892 kr | 70 247 kr | 177 804 kr | 213 715 kr |
| Kortfristiga fordringar | 381 044 kr | 136 194 kr | 138 307 kr | 70 246 kr | 142 357 kr | 111 699 kr |
| Kassa och bank | 121 245 kr | 110 164 kr | 36 585 kr | 1 kr | 35 447 kr | 102 016 kr |
| Summa tillgångar | 6 179 396 kr | 6 076 581 kr | 5 915 981 kr | 5 722 202 kr | 5 995 270 kr | 5 936 890 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 44 366 kr | 168 204 kr | 244 842 kr | 263 127 kr | 295 756 kr | 445 853 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -5 634 kr | 118 204 kr | 194 842 kr | 213 127 kr | 245 756 kr |
| Årets resultat | -5 634 kr | 123 838 kr | 76 638 kr | 18 285 kr | 32 629 kr | 150 097 kr |
| Obeskattade reserver | - | 45 000 kr | 75 000 kr | 75 000 kr | 75 000 kr | 75 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 300 780 kr | 362 127 kr | 695 139 kr | 100 825 kr | 449 264 kr | 478 787 kr |
| Leverantörsskulder | 17 876 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 50 350 kr | 88 144 kr | 13 958 kr | -19 842 kr | 30 558 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 119 799 kr | 129 498 kr | 146 969 kr | 62 070 kr | 433 199 kr | 438 229 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 179 396 kr | 6 076 581 kr | 5 915 981 kr | 5 722 202 kr | 5 995 270 kr | 5 936 890 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Tanums kommun.
Företrädare
- Klas A
- Joel T
Undertecknad i Tanumshede 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mörhults Fastigheter AB för organisationsnummer?
Mörhults Fastigheter AB har organisationsnummer 559223-8249 (5592238249).
Var ligger Mörhults Fastigheter AB?
Mörhults Fastigheter AB har sin registrerade adress Greby 3, 45795 Grebbestad.
Vilken bransch är Mörhults Fastigheter AB verksamt i?
Mörhults Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mörhults Fastigheter AB?
Mörhults Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 660 324 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tanum
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.