Telehagen Entreprenad AB
Telehagen Entreprenad AB har organisationsnummer 559225-1432 (5592251432)
Aktiebolag • Org.nr: 559225-1432
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikTävelsås
Om företaget
Telehagen Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tävelsås. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 1 116 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 465 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Telehagen Entreprenad AB 1 116 000 kr och redovisade ett resultat på 13 137 kr. Rörelsemarginalen var 1,5 procent, under branschens median (median 17,0 procent). Soliditeten var 84,0 procent, över branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 580,1 procent, över branschens median (median 293,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,0 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 580,1 procent | 293,2 procent | 149,7 procent till 679,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -23,8 procent | -3,0 procent | -38,3 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 116 000 kr | 893 000 kr | 401 000 kr till 1 561 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 856 000 kr | 490 000 kr | 150 000 kr till 769 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 863 av 3 052 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 4 av 17 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Växjö.
- Plats 974 av 2 329 aktiebolag med säte i Växjö.
- Plats 1 848 av 4 245 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 136 084 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | 14,4 procent | 10,8 procent | 16,3 procent | 1,5 procent |
| Vinstmarginal | 12,1 procent | 14,4 procent | 10,9 procent | 16,5 procent | 1,5 procent |
| Soliditet | 60,7 procent | 77,5 procent | 71,5 procent | 81,7 procent | 84,0 procent |
| Kassalikviditet | 210,3 procent | 392,5 procent | 310,8 procent | 519,0 procent | 580,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,7 procent | 33,1 procent | 26,7 procent | 38,2 procent | 2,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -9,2 procent | 4,2 procent | 9,3 procent | 15,7 procent | -23,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 111 000 kr | 1 158 000 kr | 1 266 000 kr | 1 465 000 kr | 1 116 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 735 000 kr | 744 000 kr | 761 000 kr | 763 000 kr | 856 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skeda Södergård35595 Tävelsås
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av egen arbetskraft som arbetsledare, maskinförare samt lastbilschaufför. Konsultation inom ballast- och recycling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 223 271 kr | 1 110 813 kr | 1 158 014 kr | 1 266 141 kr | 1 464 558 kr | 1 115 821 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 46 844 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 144 172 kr | 148 772 kr | 212 723 kr | 344 113 kr | 432 716 kr | 212 890 kr |
| Personalkostnader | 653 211 kr | 735 304 kr | 743 879 kr | 761 070 kr | 762 873 kr | 856 162 kr |
| Avskrivningar | 33 912 kr | 33 916 kr | 33 920 kr | 24 411 kr | 29 504 kr | 27 012 kr |
| Rörelseresultat | 345 132 kr | 134 510 kr | 167 267 kr | 136 547 kr | 239 465 kr | 16 557 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 41 kr | 1 205 kr | 1 053 kr | 432 kr |
| Räntekostnader | 170 kr | 200 kr | 226 kr | 14 kr | 18 kr | 118 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 344 962 kr | 134 310 kr | 167 082 kr | 137 738 kr | 240 500 kr | 16 871 kr |
| Skatt | 74 165 kr | 27 667 kr | 34 488 kr | 28 516 kr | 49 372 kr | 3 734 kr |
| Årets resultat | 270 797 kr | 106 643 kr | 132 594 kr | 109 222 kr | 191 128 kr | 13 137 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 135 688 kr | 101 772 kr | 67 852 kr | 71 221 kr | 41 717 kr | 44 705 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 135 688 kr | 101 772 kr | 67 852 kr | 71 221 kr | 41 717 kr | 44 705 kr |
| Omsättningstillgångar | 314 817 kr | 470 942 kr | 448 294 kr | 501 183 kr | 570 469 kr | 566 460 kr |
| Kortfristiga fordringar | 282 014 kr | 225 702 kr | 285 094 kr | 375 702 kr | 295 637 kr | 254 750 kr |
| Kassa och bank | 32 803 kr | 245 240 kr | 163 200 kr | 125 481 kr | 274 832 kr | 311 710 kr |
| Summa tillgångar | 450 505 kr | 572 714 kr | 516 146 kr | 572 404 kr | 612 186 kr | 611 165 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 320 797 kr | 347 440 kr | 400 034 kr | 409 256 kr | 500 384 kr | 513 522 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 190 797 kr | 217 440 kr | 250 034 kr | 259 256 kr | 450 385 kr |
| Årets resultat | 270 797 kr | 106 643 kr | 132 594 kr | 109 222 kr | 191 128 kr | 13 137 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 028 kr | 223 895 kr | 114 219 kr | 161 255 kr | 109 909 kr | 97 643 kr |
| Leverantörsskulder | 37 080 kr | 79 929 kr | 41 159 kr | 72 662 kr | 27 528 kr | 25 550 kr |
| Skatteskulder | 66 069 kr | 36 656 kr | -33 175 kr | 0 kr | -11 067 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 879 kr | 77 680 kr | 106 235 kr | 88 593 kr | 93 447 kr | 72 094 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 450 505 kr | 572 714 kr | 516 146 kr | 572 404 kr | 612 186 kr | 611 165 kr |
Ur årsredovisningen
Allmänt om verksamhet
Företrädare
- Per-Olof T (styrelseledamot)
Undertecknad i Tävelsås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Telehagen Entreprenad AB för organisationsnummer?
Telehagen Entreprenad AB har organisationsnummer 559225-1432 (5592251432).
Var ligger Telehagen Entreprenad AB?
Telehagen Entreprenad AB har sin registrerade adress Skeda Södergård, 35595 Tävelsås.
Vilken bransch är Telehagen Entreprenad AB verksamt i?
Telehagen Entreprenad AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Telehagen Entreprenad AB?
Telehagen Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 1 116 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Telehagen Entreprenad AB?
Telehagen Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Växjö
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.