RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB har organisationsnummer 559225-1754 (5592251754)
Aktiebolag • Org.nr: 559225-1754
Om företaget
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uttran. Verksamheten startade 2019. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 17 648 959 kr räkenskapsåret 2025 (16 937 974 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB 17 648 959 kr och redovisade ett resultat på 81 632 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 7,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 115,9 procent, under branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,7 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 115,9 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,2 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,2 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 679 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 324 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 368 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 2 av 64 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Botkyrka.
- Plats 57 av 2 095 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 3 557 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 11 319 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 4,2 procent | -0,2 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 2,0 procent | -2,0 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 18,1 procent | 13,0 procent | 4,4 procent | 7,7 procent |
| Kassalikviditet | 45,8 procent | 111,1 procent | 162,3 procent | 115,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,3 procent | 34,5 procent | -206,9 procent | 33,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 68,0 procent | 29,9 procent | 4,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 651 000 kr | 679 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 304 000 kr | 324 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Segersjövägen 114761 Uttran
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Segersjövägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bud och transport och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 762 671 kr | 13 041 606 kr | 16 937 974 kr | 17 648 959 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 71 213 kr | 1 544 416 kr | 312 915 kr | -62 803 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 800 127 kr | 5 450 258 kr | 7 534 305 kr | 7 034 815 kr |
| Övriga externa kostnader | 305 340 kr | 945 836 kr | 1 194 947 kr | 1 527 712 kr |
| Personalkostnader | 3 830 129 kr | 6 962 673 kr | 7 912 934 kr | 8 430 588 kr |
| Avskrivningar | 518 298 kr | 681 187 kr | 645 881 kr | 255 642 kr |
| Rörelseresultat | 379 990 kr | 546 068 kr | -37 178 kr | 337 399 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 477 kr | 368 kr |
| Räntekostnader | 109 573 kr | 288 088 kr | 303 230 kr | 229 300 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 270 417 kr | 257 980 kr | -339 931 kr | 108 467 kr |
| Skatt | 67 953 kr | 84 027 kr | 0 kr | 26 835 kr |
| Årets resultat | 202 464 kr | 173 953 kr | -339 931 kr | 81 632 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 521 382 kr | 1 369 275 kr | 723 394 kr | 796 752 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 146 382 kr | 994 275 kr | 348 394 kr | 92 752 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 329 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 301 178 kr | 2 508 994 kr | 2 987 181 kr | 2 408 837 kr |
| Kortfristiga fordringar | -275 578 kr | 1 696 027 kr | 2 218 207 kr | 2 157 314 kr |
| Kassa och bank | 576 756 kr | 812 967 kr | 768 974 kr | 251 523 kr |
| Summa tillgångar | 1 822 560 kr | 3 878 269 kr | 3 710 575 kr | 3 205 589 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 330 296 kr | 504 250 kr | 164 319 kr | 245 951 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 77 832 kr | 280 297 kr | 454 250 kr | 114 319 kr |
| Årets resultat | 202 464 kr | 173 953 kr | -339 931 kr | 81 632 kr |
| Kortfristiga skulder | 656 993 kr | 2 258 873 kr | 1 841 036 kr | 2 078 382 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 90 106 kr | 151 980 kr | 84 027 kr | 26 835 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 524 335 kr | 2 014 677 kr | 1 745 383 kr | 2 042 365 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 822 560 kr | 3 878 269 kr | 3 710 575 kr | 3 205 589 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registerades år 2019 och ska bedriva verksamhet inom bud och transport och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Damir R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB för organisationsnummer?
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB har organisationsnummer 559225-1754 (5592251754).
Var ligger RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB?
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB har sin registrerade adress Segersjövägen 1, 14761 Uttran.
Vilken bransch är RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB verksamt i?
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB?
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB hade en nettoomsättning på 17 648 959 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB?
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB hade i genomsnitt 26 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2019-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.